Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Formowanie - Jak i kiedy zacząć ??
Autor Wiadomość
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-08, 01:07   Formowanie - Jak i kiedy zacząć ??

( Wątek z 25.07.2004, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).


Witam moja przygoda z bonsai dopiero się zaczyna albo lepiej można powiedzieć, że zacznie jak kupię sobie jakąś sadzonkę. Mam na oku sadzonkę drzewka z gatunku Ficus Natascha, jeszcze jej nie kupiłem, lecz już teraz prosił bym kogoś o poradę czy ta sadzonka nadawała by sie już na to, żeby ją formować, czy powinna jeszcze trochę podrosnąć ?? ? Chciał bym jeszcze wiedzieć, od czego powinienem zacząć jej formowanie ?? Jak ją przyciąć ile zostawić głównych pędów itp itd......jeśli ktoś może mi cos poradzić na ten temat to z góry thx
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-08, 02:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-08, 01:14   

Witaj w gronie miłośników bonsai.

Zadałeś tak szeroki zestaw pytań , że dopiero po jakimś czasie "siedzenia w temacie" zorientujesz się , jak dłuuuuuugi misiałby być ten post jeśli miałby ktoś na nie wszystkie odpowiedzieć :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: !! ! Ale spoko ! Adepci często to robią.
Na początek więc postaram się Ciebie zachęcić do wykonania 2-óch ruchów :
1. Zajżyj na stronę , której banner jest umieszczony na tej tutaj stronie ( po lewej , u góry )i przejzyj uważnie wszystkie tematy. To Ci da ogólny pogląd na temat uprawy drzewek bonsai.
2. Przeglądnij jak najwięcej postów z tego forum ( najlepiej wszystkie ) ponieważ znajdziesz w nich wyczerpujące odpowiedzi na wiele pytań , które aktualnie sobie i innym zadajesz.

A teraz po krótce na niektóre Twoje pytania:
1. Formowanie możesz zacząć od bardzo wczesnego wieku sadzonki lub siewki , ale moim zdaniem nie wcześniej niż w stadium w którym roślina nieco już zgrubiała w pniu a kilka podstawowych gałązek już zdrewniało. Jeśli zrobisz to później to nic się nie stanie. drzewko bonsai formuje się praktycznie przez całe jego "życie" ( lub twoje :mrgreen: ).
2. Widziałem już ( na zdjęciach) okazy tak różnych gatunków uformowanych na bonsai , że doszedłem do wniosku iż każde drzewo lub krzew o drewnijących gałązkach moze stać się bonsai. Wszystko zależy od jego właściciela !
Tak więc kupuj tę " Nataszę" i próbuj. Skąd inąd powiem Ci , że fikusy to bardzo często wybierany na bonsai gatunek. U nas cieszą się powodzeniem jednak inne gatunki : tępy , benjamina , buxifolia , neriifolia itd..) , co jednak nie przeszkadza żeby spróbować z jakimś innym

3. Jeśli przejżysz posty na forum , tak jak Cię prosiłem to znajdziesz jeden w którym jest wyjaśnione jak należy przycinać fikus.

No to tyle. Jak Ci się sprecyzują problemy , których dalej nie możesz przejść to "wal śmiało" ( tylko najlepiej: 1 pytanie=1 post ).
Miłej zabawy ! ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group