Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poszukujemy Fikusa Salicifolie
Autor Wiadomość
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-16, 21:43   Poszukujemy Fikusa Salicifolie

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy i gdzie można kupić (jeśli w ogóle można) gatunek fikusa o nazwie Salicifolia, inne nazwy tego fikusa to willow-leaf i neriifolia. Sądząc po nazwie willow-leaf jest to fikus wierzbolistny jednak przeczesująć internet nie mogę się natknąć na taki gatunek na polskich stronach. Może macie jakieś sugestie?
Ostatnio zmieniony przez Filip_CK 2009-06-21, 10:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gope
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-19, 00:14   

Szukam tego samego gatunku juz od ponad roku.
W Europie nie ma. Nie ma w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych, ogrodach bonsai, palmiarniach. Probowalem wszedzie. Chyba! :)
Wiem, ze w Stanach jest tego dosyc sporo. Szczegolnie na Florydzie. Niestety nie mam pomyslu jak zdobyc przynajmniej kawalek tej rosliny w celu ukorzenienia, tym bardziej, ze wywoz, czy przesylka roslin z US jest regulowana jakimis rygorystycznymi przepisami, ktorych szczerze mowiac nie chce mi sie obchodzic czy tez do nich stosowac.
Ciekawostka jest, ze odmiana, ktora ogladamy najczesciej jako bonsai pochodzi wlasnie ze Stanow, gdzie w naturze (niektore zrodla podaja, ze w jednym z centrow ogrodniczych) zostal odnaleziony bodajze w latach 70 jako nieznana roslina pochodzaca z za morz, a przywleczona tam przypadkiem.
Oryginalny Fikus Salicifolia/Nerifolia pochodzi z Afryki i wygladem jest bardzo zblizony do interesujacej nas rosliny, ma jednak wieksze liscie.
Prawda jest taka, ze amerykanska odmiana nie wytwarza fig/nasion gdyz nie jest tam po prostu zapylana i z tego prawdopodobnie jej forma, ksztalt, czy wielkosc lisci.
Fikus ten doskonale sie ukorzenia i jest bardzo latwy do rozmnozenia jesli chodzi o rozmnazanie wegetatywne, co pozwolilo tej roslinie mimo wszystko zadomowic sie w sloneczku Ameryki :) .
Jestem bliski zamowienia nasion afrykanskich, nie sa tanie bo okolo 50 zl za chyba 12 nasion :] ale chyba sprobuje.
Na marginesie dodam, ze jest jeszcze co najmniej kilka o ile nie kilkanascie bardzo ciekawych odmian fikusow doskonale nadajacych sie na bonsai i nasiona tych roslin sa rowniez dostepne w kilku sklepach w Europie.
Ja jednak jak przez mgle pamietam skads te rosline, i jestem prawie pewien, ze widzialem ja gdzies w Polsce ale bylo to moze z dziesiec lat temu dlatego nie pamietam gdzie, u kogo...
Zycze powodzenia w poszukiwaniach, a mam cicha nadziej, ze ktos sie tu odezwie i zaskoczy nas informacja, ze posiada Salicifolie! :jupi:
Pozdrawiam

ps. proponuje zmienic temat watku na "Poszukujemy Fikusa Salicifolie"
2ps. Wlasnie sobie przypomnialem, ze od niedawna oficjalna nazwa tej rosliny to Ficus Salicaria..
Ostatnio zmieniony przez gope 2009-06-20, 01:25, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2009-06-19, 10:42   

Kiedy byłem w egzotarium chyba widziałem tego ficusa.
 
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-19, 17:01   

Bardzo wam zależy na tym gatunku beniamina?? Na tyle że byście mogli wyhodować z ziarenka?
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-19, 17:31   

http://cgi.ebay.pl/30-FIC...93%3A1|294%3A50

nie znam Francuskiego ale chyba tu mają takie nasiona
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-19, 17:46   

http://desc.shop.ebay.com...osacat=0&_rdc=1

MOD:Pinezka84 następnym razem proszę używać opcji EDYTUJ.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2009-06-19, 17:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
gope
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-19, 23:37   

Jak pisalem wyzej ze znalezieniem sprzedawcy nasion problemu nie ma. (choc nie bedzie to raczej fikus salicaria, a afrykanska salicifolia)
Tutaj mowa jest o kupnie rosliny, jesli znajdziesz miejsce w Europie, chocby na Ebayu bede ci wdzieczny...

Na zdjeciach ponizej widac roznice w krztalcie i wielkosci lisci afrykanskiej i amerykanskiej salicifolii.
Nie wiem, czy jest mozliwe zeby roslina przez te lata tak zmutowala.
Podobno po mrozach na Florydzie w 1989 roku, rosliny, ktore byly trzymane na zewnatrz przetrwaly ale wypuscily dluzsze i wieksze liscie. Stad tak duza roznica moze?
Podejrzewam, ze jest to jednak osobny gatunek.

Nasiona w handlu dotycza na 99,9% odmiany afrykanskiej.
Ostatnio zmieniony przez gope 2009-06-20, 01:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-20, 00:23   

Dlaczego ten ficus jest tak niedostępny? To co udało mi się znaleźć http://www.bidorbuy.co.za...nsai_Seeds.html rośliny faktycznie można nabyć praktycznie tylko w USA
 
 
Filip_CK
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-21, 10:14   

Gope, ja również spotkałem się z nazwą ficus subulata tego gatunku, ale oficjalną nazwą na dzień dzisiejszy jest ficus salicaria

a, przepraszam nie zauważyłem że już to napisałeś nad zdjęciem :)
Ostatnio zmieniony przez Filip_CK 2009-06-21, 10:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group