Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grys dolomitowy
Autor Wiadomość
josephson
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-02, 10:23   Grys dolomitowy

Del
Ostatnio zmieniony przez josephson 2011-12-24, 19:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-01-02, 12:28   Re: Grys dolomitowy

josephson napisał/a:
W akwarystyce nadaje się do zbiorników z rybami wymagającymi wody twardej i zasadowej.

Sam sobie odpowiedziałeś.Węglany wypłukiwane są z wody i podwyższają pH,a nie każda roślina lubi zasadowe podłoże.Ponadto twardość - to tak jakbyś podlewał drzewko twardą wodą prosto z kranu - niby nie zabije drzewka od razu,ale na pewno nie będzie mu służyć.
Lepiej poszukaj żwirku który nie zmienia właściwości wody - np kwarcowego.
 
 
 
josephson
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-03, 08:13   

Del
Ostatnio zmieniony przez josephson 2011-12-24, 19:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-01-12, 16:51   

Ja tez ostatnio sie zastanawiałem nad dolomitem bo mam go trochę i juz wiem że jednak może się przydać.

Nie będe tworzyc nowego tematu. mam pewne wątpliwości i chiałbym żeby ktos znajacy się na rzeczymi je rozwiał.
Mianowicie kiedy sporzadzamy mieszankę glebową i mamy pewne wytyczne co do ilości procentowo np. 20% torfu, 50% ziemi kwiatowej uniwersalnej 20% piasku i niech będzie 10% Kiryu

Każdy z tych materiałów posiada inny odczyn PH i teraz moje pytanie brzmi czy jeśli stworzymy tą mieszankę to da się w prosty sposób obliczyć PH na podstawie tych %, czy jednak torf i kiryu o Niższym PH zakwasi resztę i w zasadzie bez miernika kwasowości gleby nie można tego dokładnie wskazać?
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez SirDejw 2010-01-12, 17:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-01-13, 07:37   

Sirdejw z matematyki wynika, że powinno się wyliczyć np. spiryt powiedzmy 100% (dla łatwego liczenia) woda 0% rozrabiając pół na pół mamy 50% i pewnie tak samo z mieszanką ziemi, dawno już nie siedziałem przy równaniach ale może się pomęczę TEMAT BARDZO CIEKAWY.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2010-01-13, 08:08   

Takie wyliczenia będą czysto teoretyczne. A przecież kupno zestawu do pomiaru pH gleby nie stanowi problemu. Po co więc kombinować?
 
 
josephson
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-13, 08:41   

Del
Ostatnio zmieniony przez josephson 2011-12-24, 19:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-01-13, 11:43   

Słowiku, problemem nie jest zastosowanie samego równania matematycznego tylko jego poprawność. Czy powinno się to obliczać tak jak w wypadku roztworów (np. spirit) i w tedy nie byłoby problemu. Czy może jednak substancje o określinym ph moga w nieproporcjonalny sposób wpywać na całą mieszankę.

Może przykład jest totalnie nieprofesonalny i w sporej mierze nieadekwatny ale sporo zobrazowuje: jęsli dodasz do marynaty 1 kg mięsa, 1-3 krople sosu sezamowego to smak całej potrawy zmieni się nadspodziewanie znacząco.

Szukam naukowej odpowiedzi. Oczywiście że można kupic miernik PH ale można też kupic piec do wypalania ceramiki, czy profesjonalna produkowaną fabrycznie szklarnie dla zimowania naszch roślin. Dodatkowo warto wiedzieć ze mierniki po kilkunastu miesiącach przestają działać poprawanie i potrzebny jest zakup nastepnego z nową elektrodą. Oczywiście jeśli ktos się zajmuje uprawa na ogromną skalę to moze sobie pozwolić na zakup tego urządzenia. Tylko jeśli ktos przesadza jedynie 10 a nawet 20 roślin rocznie albo na przestrzeni kilku lat i chce sobie w okresie zimowym zaprojektowac odpowiednie mieszanki glebowe to po co mu takie urzadzenie skoro mógłby na spokojnie z kartka papieru w dłoni obliczyc ph proponowanej mieszanki.

P.s. A może są jakieś inne mierniki ph? Wie ktoś cos? :P
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-01-13, 14:40   

papierek lakmusowy miernik Ph
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2010-01-13, 16:31   

SirDejw napisał/a:
czy jeśli stworzymy tą mieszankę to da się w prosty sposób obliczyć PH na podstawie tych %, czy jednak torf i kiryu o Niższym PH zakwasi resztę i w zasadzie bez miernika kwasowości gleby nie można tego dokładnie wskazać?

Wymyśliłem coś takiego tylko musimy znać dokładne ph poszczególnych składników. Jednak to będzie ph na chwilę obecną, po jakimś czasie się zmieni na wskutek np. nawożenia, deszczy, i wtedy posostają mierniki.

Przykład:
Substancja 1 - bierzemy 1 litr, ph=7,
Substancja 2 - bierzemy 3 litry, ph=5,
Substancja 3 - bierzemy 2 litry, ph=6,
Substancja 4 - bierzemy 4 litry, ph=6,
Mieszanka sklada się z 10 litrów. (1+3+2+4=10)
Liczymy: (ilość substancji razy jej pH)
Sub 1: 1 * 7=7
Sub 2: 3 * 5=15
Sub 3: 2 * 6=12
Sub 4: 4 * 6=24
Sumujemy wyniki:
7 + 15 + 12 + 24 = 58
Wynik dzielimy przez masę mieszanki:
58 : 10 = 5,8
pH mieszanki ma wartość 5,8

WZÓR:
pH(mieszanki) = [ (Ms1 * pH1) + (Ms2 * pH2) + (Ms3 * pH3) + (Ms4 * pH4) ] / Mm

Ms - masa substancji (1, 2, 3 i 4)
Mm - masa mieszanki

Gdy rozrabiamy spirytus tak jak slowikp napisał bierzemy tyle samo spirytu co i wody a w przypadku mieszanek jest trudniej ponieważ poszczególnych sybtancji bierzemy różne ilości.

Co wy na to? :roll:
 
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-01-13, 18:18   

Wszystko fajnie tylko pytanie czy tak właśnie można postępować przy obliczaniu ph. Bo cos mi sie wydaje że nie do końca jest tak pięknie. Już sam fakt że grys albo kiryu mogą uwalniać z siebie pewne substancje powoduje ze mam wątpliwości.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2010-01-13, 19:55   

Ten sposób tyczy się pH danej mieszanki. Niestety "chwilowego" pH nie można tak łatwo obliczyć. Ono zależy od wielu warunków. Pozostają tylko mierniki. Ale jeśli byśmy znali tempo uwalniania substancji przez podłoże to może by nam coś to pomogło.
A jakie substancje uwalnia kiryu i grys?
 
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-01-14, 00:31   

Dokładnie to nie wiem jakie substancje. Grys dolomitowy podczas kontaktu z woda uwalnia węglany które podwyższaja PH. Natomiast Kiryu pochodzi z tych zamych miejsc co akadama z tym że jej pokłady są nieco niżej i jest od niej bardziej kwaśna, po dodaniu do mieszanki, jak podawał Robert Błądek, zakwasi ją.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-02-09, 21:49   

Na co wam te wszystkie wyliczenia? Rośliny mają wymagania co do ph w pewnych przedziałach, a to ph (mniej więcej) można określić na podstawie składników jakie mamy. Informacje o odczynach składników łatwo znaleźć.

Najgorzej jest ...przekombinować...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group