Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Karmona drobnolistna nawożenie
Autor Wiadomość
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-31, 11:12   Karmona drobnolistna nawożenie

Witam. Zakupiłem sobie książkę Płochockiego do bonsai i tam jest napisane, że karmonę drobnolistną należy nawozić od kwietnia do września z wyjątkiem okresu kwitnienia, raz w miesiącu. Natomiast na butelce nawozu Pokon do bonsai w instrukcji jest napisane podlewanie raz w tygodniu od marca do października. I czego mam teraz sie trzymać?
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2010-12-31, 11:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-12-31, 12:25   

Różnica w okresie stosowania różnie się zaledwie o jeden miesiąc. Chodzi o to, że nawozimy rośliny od wiosny do jesieni. Zimą się nie nawozi, chyba, że indoory i to w ograniczonym stopniu. Ja zimą nie nawożę niczego.

Dawkę stosuj taką jaka jest opisana na butelce i w takich też odstępach czasu.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-31, 13:34   

tak tylko że w książce jest napisane że co miesiąc, a na opakowaniu raz na tydzień
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-12-31, 14:25   

Książka Płochockiego została wydana w 1990r (przynajmniej ja mam takie wydanie),a napisana została prawdopodobnie jeszcze kilka lat wcześniej. Nie wiem jakie dwadzieścia lat temu były na rynku nawozy,ale skoro producent podaje że co tydzień to stosuj się do zaleceń producenta. Bez sensu jest w dzisiejszych czasach (kiedy można kupić kilkadziesiąt różnych nawozów) podawanie że dany gatunek należy nawozić w określonych odstępach czasu. Są przecież nawozy organiczne które należy dodawać do każdego podlewania i są długodziałające które stosuje się raz na sezon.
Zawsze stosuj się do zaleceń producenta nawozu,ewentualnie możesz trochę zmniejszyć dawkę żeby się upewnić że nie przenawozisz.
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-12-31, 14:26   

Wszystko zależy od tego jaki masz nawóz... Na etykiecie napisane jest w jakich odstępach czasu należy podawać roślinie. Są różne nawozy...

1. Nawozy mineralne, wysokoprocentowe, zawierają proste, bezpośrednio przyswajalne dla roślin lub po niewielkich tylko przemianach w glebie związki chemiczne; surowcami do produkcji są kopaliny, rudy, odpady przemysłu hutniczego, także odpady pochodzenia zwierzęcego; niektóre poprawiają strukturę gleby, zmieniają jej odczyn, usuwają toksyczne substancje; wyróżnia się nawozy:
* azotowe, najważniejsze z nawozów mineralnych, dzielą się na:
o saletrzane
o amonowe
o saletrzano-amonowe
o amidowe
o roztwory azotowe
o azotowe o spowolnionym działaniu
* fosforowe
* potasowe
* magnezowe
* siarkowe
* mikroelementowe
* wieloskładnikowe, nabierające coraz większego znaczenia w dobie intensyfikacji rolnictwa, produkuje się ich coraz więcej (np. amofos, nitrofoska, polifoska, azofoska itp.); wyróżnia się tu nawozy mieszane i kompleksowe;
2. Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe:
* tlenkowe
* węglanowe
3. Nawozy naturalne:
* obornik
* gnojówka
* gnojowica
4. Nawozy organiczne:
* kompost
* biohumus
5. Nawozy niekonwencjonalne, w tym nawozy:
* pochodzenia komunalnego
* pochodzenia przemysłowego.

Nawozy można jeszcze podzielić ze względu na ich stan skupienia na: stałe i ciekłe.

Najkrócej - różne nawozy stosuje się w różnych odstępach czasu i w różnych dawkach.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
cfmoto500
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-31, 15:21   

Wikipedia uczy :)
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-31, 17:10   

oka dziękować
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group