Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dąbek-przyszłe yamadori...
Autor Wiadomość
barbarossa
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-21, 21:51   Dąbek-przyszłe yamadori...

Witam,
Tak jak w opisie tematu, nurtuje mnie czy należy, czy też nie należy podcinać gałęzie jeżeli stosujemy odkład powietrzny.Spotkałem się z dwoma zupełnie odmiennymi opiniami.
Mam upatrzony od dłuższego czasu ładny okaz co do którego mam konkretne plany.
Zamierzam go pozyskać przez odkład i nie wiem czy pozostawić część zieloną nieruszaną, czy może lepiej będzie skrócić gałęzie aby nowe powstające korzenie miały " mniej pracy".Z drugiej strony korzenie nie są podcinane tylko zupełnie na nowo tworzone więc nie wiem czy podcinanie części zielonej ma takie samo znaczenie jak podczas chociażby podcinania korzeni przy przesadzaniu A może powinienem obciąc te gałęzie dopiero po wytworzeniu się silnych korzeni w miejscu odkładu, tylko czy dadzą one radę wyżywić całą roślinę...
Proszę o pomoc bo nie mogę znaleść nigdzie na forum ani w google konkretnej odpowiedzi...
A oto drzewo z zaznaczonymi na czerwono ewentualnymi miejscami cięć...
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2011-03-22, 09:15   

Marku. Pomijam aspekty prawne tego, co chcesz zrobić, bo przyjmuję, że teren należy do Ciebie, a dąb nie jest odpowiednio gruby. Piszesz o czymś takim jak "pozyskiwanie przez odkład". Przy yamadori stosowanie tego w praktyce jest naprawdę zjawiskiem marginalnym i przy tego typu materiałach mijającym się z celem (umówmy się od razu, że nie jest to, jak piszesz, "ładny okaz" - sorry za sprowadzenie na ziemię). Odkład ma na celu poprawę wyglądu drzewa i stosuje się go "pod kontrolą". Zdjęcie nie jest zbyt wyraźne, ale widać, że tutaj nie ma co poprawiać i na dodatek panowanie nad tym wszystkim będzie prawie niemożliwe. Przyjmijmy nawet, że będzie Ci sprzyjać pogoda i nowe korzonki zaczną pięknie wyrastać. Ale wystarczy, że przejdzie w pobliżu jakiś "myślący inaczej" i zechce sobie kopnąć to coś, co znajduje się wokół drzewka (przyjmuję oczywiście, że nie zamierzasz usypywać "kopczyka"). Cała robota na marne. Widać u Ciebie zapał i dobre chęci, ale pamiętaj, że jest nimi piekło wybrukowane. Życzę cierpliwości.
Ostatnio zmieniony przez armin 2011-03-22, 09:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
barbarossa
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-22, 20:13   

ok...to wyjaśnie ...drzewo będzie i tak wycięte bo rośnie za bisko sosenki( widać ją obok ) mam czas do następnej jesieni ( jeszcze nie tej )aby drzewo pozyskać( na taki czas właściciel ziemi zgodził się nie wycinać drzewa ).
Nie zdecyduję się na wykpywanie drzewa bo jest zbyt duże prawdopodobieństwo, że drzewo nie przeżyje tego( rośnie na samym piachu, system korzeniowy jest kiepski,mało zbity, rozległy itp., natomiast przy zastosowaniu odkładu jest to bardziej możliwe.Przez dwa sezony myślę , że nowe korzene wytworzone w miejscu odkłądu powinny być całkiem solidne.
Po prostu warto by uratować okaz..
A co do niego mam wydaje mi się dobry pomysł, zamieszczę poniżej zdjęcie tego co chcę uzyskać z niego...
Dlatego chcę przygotować drzewo jak najlepiej do tego aby zniosło dobrze zabieg odkładu..i stąd moje pytanie czy przycnać gałęzie przed, w trakcie czy już po wykonaniu odkładu i oddzieleniu od części matecznej rośliny..
Ostatnio zmieniony przez barbarossa 2011-03-22, 20:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pin54
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-22, 22:53   

Na pytanie nie odpowiem, ale ... skoro jest tyle czasu (można powiedzieć 2 lata) to może lepiej wykształcić system korzeniowy pod drzewem ? Np. przyciąć szpadlem i "wymienić" piach w okolicach pnia na torf to powinno pobudzić rozwój korzni. A jak już się uparłeś na okład, to może zrobić go gdzieś wyżej. W ten sposób za jednym razem odciąć okład i wykopać resztę drzewka ? Kopiąc drzewko będziesz miał już jakieś nebari - jakie by nie było to coś jest, jak zrobisz okład to będziesz miał prosty kołek i kępkę białych korzonków.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group