Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
karmona i problem po przesadzeniu w akadame
Autor Wiadomość
saczo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-05, 21:49   karmona i problem po przesadzeniu w akadame

witam
mam do Was pytanko jakies 2-3 tygodie temu przesadzilem moja karmonke do akadamy
przed przesadzeniem drzewko ladnie roslo i zaczynalo kwitnac a teraz jakos nie moze sie "poddzwignac"
przestalo wypuszczac nowe pedy i nie kwitnie
w ziemi pojawily sie jakies takie "nitki" jakby sieci pajecze wiec mozna powiedziec ze opylilem je substratem m.in. na pajeczaki i przedziorki
do tego zaczely mu zolknac listki a niektore paki kwiatowe zrobily sie czarne
co radzicie jak pomoc mojemu bonsai??
pozdrawiam
 
 
alasya
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-08, 22:26   

Mój wiąz po przesadzeniu miał tak samo jak Twoja karmona.
Pięknie wypuszczał nowe pędy w marketowej mini doniczce. Na początku kwietnia go przesadziłam do mieszanki akadamy i substratu do bonsai i większej doniczki i ... tak jakby mi zmarniał. Przestał wypuszczać nowe listki, a te co już miał zaczęły czernieć, inne żółknąć, ale nie odpadały.

Jak zrobiło się cieplej to z domowego parapetu trafił do ogródka, na którym jest już prawie miesiąc. Zaczął wypuszczać nowe pączki od pieńka i zdrewniałych gałązek. Także napewno się przyjął.

Twoja karmona ma napewno też okres przyjęcia się do nowej mieszanki. A akadama pomimo tego, że wody nie trzyma, także nie ma składników odżywczych. Najlepiej jakbyś wystawił drzewko na zewnątrz w roche zacienionym miejscu (oczywiście teraz jak jest ciepło) i dać jej czasu :)
 
 
shenzi
[Usunięty]

  Wysłany: 2011-04-11, 12:46   POMOCY!

Witajcie

Jestem początkująca, jeżeli chodzi o uprawę drzewek. Jakiś rok temu kupiłam w supermarkecie karmonę. Początkowo rozwijała się bardzo ładnie.

W czasie remontu byłam zmuszona przestawić ją do innego pokoju. Kiedy wróciła na swoje miejsce zaczęła bardzo intensywnie tracić liście (zbliżała się zima - w niektórych postach widzę inf., że to normalne, w innych zaś nie), a na ziemi pojawiała się mała warstwa pleśni.

Wraz z przyjściem wiosny jej stan zaczął się poprawiać. Żeby poprawić jej warunki i pozbyć się pleśni postanowiłam ją przesadzić (do tej pory nie wiem jak często powinnam to robić - czy każdej wiosny, czy co 2-3 lata, ponieważ znajduję dużo sprzecznych inf.)

Na dnie położyłam warstwę akadamy. Podłoże zostało przygotowane z torfu, piasku i keramzytu. Podlałam ją nieznacznie, obawiając się przelania. wczoraj kiedy znow chciałam podlać drzewko, zauważyłam ze wszystkie jej listki są zwiędnięte, podlałam ją, ale sytuacja pozostaje bez zmian. Dodam, że mój pokoj nie należy do najjaśniejszych, ale do tej pory, miałam wrażenie, że już się do tego "przyzwyczaiła" i rosła całkiem ładnie jak na moje warunki.

Mija dzis 5 dzień od przesadzenia. Napiszcie proszę co zrobiłam źle i czy mam jeszcze szansę na uratowanie drzewka. Co robić???

Z góry dziękuję!
 
 
SeBaSM 
Sebastian Sobczak


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 26 Gru 2010
Skąd: Turek
Wysłany: 2011-04-11, 14:37   

Shenzi a może dobrałaś złą mieszanke gleby. Na jednym forum znalazłem wykaz mieszanek porównaj sobie. Tutaj masz link
http://www.bonsaiforum.pl...hp?f=19&t=10017

Nie wiem czy ta tabelka bedzię zrozumiała, więc napisze co i jak.
Możesz zastosować mieszankę składającą się z :
2 cześci ziemi uniwersalnej + 1 cześć żwiru
lub
1 cześc żwiru + 2 części akadamy

Tak jest podane co do tej tabelki.


Nie wiem jak spisuje się akadama na dnie doniczki ale wydaje mi się że nie najlepiej, dużo osób jako drenaż na dno doniczki stosuje keramzyt lub poprostu drobne kamyszki. Myślę że w tym też może być problem.

Powiem że ja swoje 2 wiązy przesadziłem do mieszanki którą zakupiłem w sklepiku Przyjaciół Bonsai i na dno jako drenaż dałem Keramzyt i powiem że wiązy szybko doszły do siebie puszczają nowe listki i pąki. Wiem że wiąz to nie to samo co karmona ale mogłabyś spróbować zastosować też tą mieszankę.

Link http://przyjacielebonsai....01&sid=69d25ae9

Aha po przesadzeniu zawsze podlewałem poprzez zanurzenie.
Ostatnio zmieniony przez SeBaSM 2011-04-11, 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-04-12, 14:14   

jeśli jesteś początkujący to się nie odzywaj i nie nabijaj postów. bez zdjęć nie pomożemy
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
SeBaSM 
Sebastian Sobczak


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 26 Gru 2010
Skąd: Turek
Wysłany: 2011-04-12, 15:50   

To mi "pojechałeś". Może i jestem poczatkujący ale staram się z opisu coś pomóc a nie tylko z fotek.
A skoro Ty jestes stary wyjadacz to nawet i bez fotek powinnieneś pomóc :D

Dalsze komentarze na twój post mijają się z celem, masz coś do mnie pisz na priv.
 
 
shenzi
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-12, 19:00   

Witam ponownie.

Dziękuję za zainteresowanie.

W załączeniu zdjęcie.

Póki co nic z nim nie działałam, żeby jeszcze bardziej go nie osłabić (i przy okazji znów czegoś nie popsuć). Jedynie zraszam koronę i dość obficie podlałam.


Doradźcie proszę co robić!

P1000382.JPG
Plik ściągnięto 5007 raz(y) 98,35 KB

P1000381.JPG
Plik ściągnięto 5007 raz(y) 113,85 KB

 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-04-13, 05:39   

Na pierwszy rzut oka to wygląda, że drzewko po prostu więdnie. Postaw na słoneczku (jak będzie), podlewaj umiarkowanie i wszystko będzie dobrze.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group