Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
podlewanie podsiąkowe
Autor Wiadomość
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2011-11-06, 17:32   podlewanie podsiąkowe

Witam. Chcę się poradzić w jaki sposób mogę usprawnić podlewanie drzewek na stołach. Stoły mam wypoziomowane i wyłożone folią. Po podlaniu woda zostaje i mam problem z usunięciem jej nadmiaru. Po opadach deszczu jest podobnie. Chodzi mi o jakieś namiary na system do odprowadzenia zbędnej wody ze stołu.



I jeszcze, jak można taką wodę wykorzystać ponownie do podlania. Wodę mam ze studni, ale w ograniczonym zakresie.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2011-11-06, 17:49   

mozesz zastosowac coś bardzo prostego np. 5% spadekstołu na jeden bok , rośliny nie spadna a woda spłynie a co do podlewania to lepiej jest każdą rośline podlewać z osobna
 
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2011-11-06, 18:15   

Taki spadek robię po deszczu aby spłynęła woda. Każdej z osobna nie jestem w stanie podlać ze względu na sporą ilość roślin. Wodę spuszczam też wężykiem do kastr, ale to jest uciążliwe.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-11-06, 18:35   

Zastosuj otwory jak w stole bilardowym, połącz je z naczyniem zbiorczym. Deszczówka jest niezastąpiona. Miejsce pod stołami i tak chyba jest nie wykorzystane więc naczynia na wodę mogą się tam znaleźć, a w porze suchej można je uzupełniać. Oczywiście trzeba opracować jakiś ciekawy pomysł na pobieranie odzyskanej wody, żeby był jak najmniej uciążliwy.
Swoją drogą imponująca kolekcja, wykorzystasz ją w celach handlowych?
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2011-11-06, 19:21   

Pod stołami mam rozciągnięty drenaż zbiorczy który zbiera wodę opadową do studzienki. W studzience mam pompę i z niej podlewam. Tej wody nie wystarcza na cały sezon. W czasie posuchy posiłkuję się wodą wodociągu (przez licznik). Dzięki za zainteresowanie moim problemem.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2011-11-06, 21:56   

mozna by było zastosowac nawadnianie kropelkowe np. gardena robi takie ale przy takiej ilośći drzew to chyba instalacja była by jak sieć pajaka nie do ogarniecia :beer:
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-11-06, 23:59   

Możesz założyć blaty z kraty. Najlepszą i najtańszą metodą będzie jak Daniel pisał, zrobienie kilku procentowego spadku + jakaś rynienka dokręcona na dole. To tak na upartego. Nie wydaje mi się żeby było warto zbierać wodę ze stołu, bawić się w jakieś systemy odprowadzające wodę etc z punktu ekonomicznego. Po prostu postawić puste pojemniki w porze deszczowej pod rynnami aby się napełniły i zlewać ją do większego zbiornika (ja mam duże beczki na deszczówkę) a kilku procentowy spadek na stołach żeby ta woda po prostu spłynęła.

Jeśli jest do podlania kilka drzewek można by się pobawić ale dla dużej ilości jak widać u Ciebie na zdjęciach to raczej nie bardzo się ta zabawa opłaca.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2011-11-07, 07:32   

W zasadzie to nie o to mi chodziło. Z założenia miał to być system podsiąkowy. Chodzi mi o podlewane z dołu, bez moczenia liści. Rano chcę zalewać stoły i po 20min zlewać nadmiar wody i tak samo wieczorem. Wyszło tak że muszę podlewać z węża a nadmiar spuszczać.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-11-07, 11:12   

Możesz użyć pompki elektrycznej używanej przy małych fontannach w oczkach wodnych. Nie wiem na ile byłoby to opłacalne przy kilku stołach ale na pewno by to działało. Można by do tego dodać włącznik czasowy i całkowicie zautomatyzować podlewanie.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-11-08, 06:22   

A nie łatwiej by było wywiercić dziurę i wstawić korek, np od syfonu zlewowego, to tak w uproszczeniu.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2011-11-08, 06:50   

Proste rozwiązania są dobre. Może wykorzystam armaturę łazienkową z korkiem. To chyba rozwiązanie łatwe do wykonania. Dzięki za podpowiedzi.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group