Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o pomoc
Autor Wiadomość
strasiniak 

Dołączył: 27 Lis 2011
Skąd: google
Wysłany: 2011-11-27, 23:10   Prośba o pomoc

Witam,
mam gorącą prośbę o pomoc. Jestem posiadaczem Wiąza drobnolistnego. Drzewko dostałem w marcu i było z nim wszystko w porządku. Dynamicznie pojawiały się nowe gałązki i liście. Regularnie je przycinałem. W końcu postanowiłem je odrutować. Po trzech miesiącach zdjąłem druty (początek października). Drzewko nabrało kształtu ale niestety poraniłem niektóre gałązki. Od zdjęcia drutów drzewko zaczeło tracić liście. Liście najpierw usychają a potem odpadają. Jestem początkującym posiadaczem Bonsai. Boje się że coś jest nie tak. Proszę o pomoc co mogę zrobić żeby uratować drzewko. Dodatkowo na dole drzewka powstał biały osad - z tego co wyczytałem do tej pory są to chyba jakieś szkodniki.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
_________________
strasiniak
Ostatnio zmieniony przez strasiniak 2011-11-27, 23:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-11-28, 22:05   

Biały osad to nie szkodniki, to osad z wody którą podlewasz roślinę(jest twarda).Traci liście-złe podlewanie albo, co jest bardziej prawdopodobnie,roślinę opanowały przędziorki. Zwiększ wilgotność wokół rośliny (taca z keramzytem+woda) oraz oprysk np. Talstar.Nawinięte druty należy ciągle kontrolować(ale to już wiesz).
_________________
Pozdrawiam!
 
 
strasiniak 

Dołączył: 27 Lis 2011
Skąd: google
Wysłany: 2011-11-28, 22:15   

Dzięki wielkie za pomoc. Kupuje potrzebne rzeczy i zaczynam działać. Pozdrawiam
_________________
strasiniak
 
 
tomasss30 

Dołączył: 04 Gru 2011
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-12-04, 19:49   

mam problem moje drzewko stracilo liscie co robic
 
 
tomasss30 

Dołączył: 04 Gru 2011
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-12-04, 19:52   

przez noc straciło wszystie liście
 
 
tomasss30 

Dołączył: 04 Gru 2011
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-12-04, 19:53   

prosze o pomoc
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-04, 20:58   

A nie masz czasem w domu kota ?A poważnie jakie drzewko, od kiedy je masz,gdzie stało do wczoraj?
_________________
Pozdrawiam!
 
 
strasiniak 

Dołączył: 27 Lis 2011
Skąd: google
Wysłany: 2011-12-29, 00:04   

kolejne pytanie - jak często mam spryskiwać drzewko tym nawozem na przedziorki. do tej pory spryskałem tylko raz ale nie bardzo to na razie pomogło. W instrukcji nawozu było żeby spryskac raz, przynajmniej tak zrozumiałem instrukcję. Przypomnę że mój problem to usychające liście, które opadają. Bardzo proszę o pomoc, bo liści nie zostało juz dużo. Dzięki
_________________
strasiniak
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-12-29, 15:18   

Tomas wiesz co to opcja edytuj? Radzę się zapoznać bo zapobiega to zaśmiecaniu forum.

Strasiniak, ja bym przesadził tego wiąza bez grzebania w korzeniach. Bardziej przełożył do przepuszczalnej mieszanki i do większej doniczki a na wiosnę przesadził. To co jest w doniczce to gó... a nie ziemia. Oprysk robisz według instrukcji a sam środek krąży w sokach rośliny przez kilka tygodni.

Czy wiąz nie stoi na parapecie pod którym ostro grzeje grzejnik? Na jakim oknie stoi? Ma tam w ogóle jakieś światło?
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-29, 21:42   

Stasiniak-w miejscu po opadniętym liściu jest pąk, oderwij jeden przetnij i sprawdź czy w środku jest zielony.Jeżeli tak to wszystko w porządku a problem nadal jest (tak jak napisałem wyżej) w podlewaniu i braku wilgoci.Oprysk możesz powtórzyć.Bartku - w gó... miał by lepiej niż w tej ziemi .
_________________
Pozdrawiam!
 
 
strasiniak 

Dołączył: 27 Lis 2011
Skąd: google
Wysłany: 2011-12-30, 09:42   

A więc tak. Dzrzewko stoi na parapecie przy oknie gdzie jest dużo światła. Grzejnik który mocno grzeje jest jakiś metr od drzewka. Po Waszych radach przestawie drzewko do drugiego pokoju gdzie będzie miało dużo światła ale grzejniki będą zdecydowanie dalej.
Na dniach zmienię ziemię - mam pytanie jaką kupić najlepiej?
I ostatnia sprawa dotycząca kermazytu. Czy ja mam postawić doniczkę z bonsaiem bezpośrednio na kermazycie tak żeby drzewko samo pobierało wodę czy rozłożyć kermazyt zalać wodą i na nim postawić drzewko w donniczce na podstawce tak żeby ogólnie wilgotność powietrza wokół drzewka była większa (na razie stosuję tą drugą opcję).
Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
_________________
strasiniak
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-12-31, 12:58   

Powinno być lepiej. Ogólnie wiązy zimą w domu trzyma się w jak najchłodniejszym miejscu i dużo światła.

Co do ziemi to są różne opinie. Generalnie musi być dobrze przepuszczalna. Ja do swoich stosowałem żwir 2-4mm/żwir 1-2mm/torf/ziemia do sadzonkowania 1:1:1:1. Możesz taką nabyć w sklepiku forum. Wiązy rosły jak szalone, piękne i zielone. Wog podrzucił mi jeszcze pomysł na mieszankę z dodatkiem lawy ale nie zdążyłem wypróbować :/ ...

Woda nie może dotykać dna doniczki. Chodzi tylko o zwiększenie wilgotności powietrza wokół rośliny.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group