Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ligustrum usycha :(
Autor Wiadomość
karya 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Skąd: Bytom
Wysłany: 2012-01-10, 22:18   Ligustrum usycha :(

Witam Wszystkich!
Mam ogromny problem.Od roku jestem szczęśliwą posiadaczką drzewka Ligustrum, jak dotychczas rosło przepięknie, zero problemów (poza szkodnikiem, który szybko zauważony został wyeliminowany;)), aż zaczęły się problemy jakiś czas temu - wraz z nastaniem zimy. Drzewku usychają i opadają liście, na początku wydawało mi się, że są to tylko te starsze, duże listki, jednak ostatnio zauważyłam, że usychają również te młode:( Drzewko podlewałąm dośc obficie, jednak gdy zaczęły się problemy wstrzymałam się i obecnie podlewam dopiero, gdy ziemia jest sucha, czyli co około 3 dni. Drzewko nie jest naworzone, nie było przesadzane, podlewane jest wodą mineralną, co do dostępu do światła to stoi na półce, ok.50 cm na skos od okna,zaczęłam stawiac je na parapet w celu zapewnienia większej ilości światła, o które teraz niestety ciężko:/ Szukałam rozwiązania na wielu forach,stosowałam się do wskazówek, jedanak nie widac poprawy:((( Błagam o pomoc bo drzewko znika w oczach a mi aż się płakac chce jak na to patrzę. Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc!Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez karya 2012-01-10, 22:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-01-11, 10:00   

Przyczyn może być wiele. Nie wietrzysz przypadkiem pokoju? Jeśli tak, to ligustra przenoś na ten czas gdzie indziej. Nie znosi gwałtownych zmian temperatury. Czasami wystarczy jeden raz i już reaguje zrzucaniem liści. Nie wiem jak wygląda podłoże, ale moim zdaniem w podlewaniu też tkwi błąd. Jeśli - jak piszesz - nie było przesadzane, to ziemia jest zbita i przy podlewaniu woda nawilża górną warstwę, spływa bokami, a środek pozostaje suchy. Podlewaj przez zanurzenie po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża (poznasz to po tym, że ziemia zaczyna "odchodzić" od doniczki). No i obowiązkowo w jak najjaśniejsze miejsce. Pamiętaj, że roślina na zabiegi (zarówno dobre jak i złe) reaguje ze sporym opóźnieniem, więc nie rób żadnych nieprzemyślanych ruchów.
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-01-11, 19:55   

A było nawożone?
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-01-11, 22:10   

Armin dał Ci świetne rady. Ja dodam od siebie:

Pod parapetem grzejnik? Musisz przestawić jakoś tak, żeby to ciepłe powietrze z nad grzejnika go omijało.

Od kiedy zaczęli grzać z mojego ligustra też sypały się listki, przestawiłem tak, żeby nie miał pod sobą grzania i jest ok.

Jeśli masz 'marketową' "ziemię" w doniczce to na wiosnę przesadź w przepuszczalne podłoże. Ligustr to chyba najlepsza roślina dla początkujących. Jedyna rzecz jaką należy zrobić po zakupie to jak najszybciej przesadzić w dobrą ziemię i na parapet. Same miłe wspomnienia mam z tą rośliną.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
karya 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Skąd: Bytom
Wysłany: 2012-01-13, 19:26   

Wielkie dzięki za wszystkie rady!Tak jak wczesniej pisałam drzewko nie było nawożone, również pod parapetem nie ma grzejnika, chociaż w mieszkaniu jest obecnie bardzo ciepło, może zastosowac jakies nawilżacze powietrza, jak myslicie?Co do ziemi to wydaje mi się, że przepuszcza wodę, bo zawsze wycieka dziurkami pod spodem doniczki,raczej nie wylewa się bokami,ale spróbowałam metody przez zanurzanie;), zobaczymy czy coś pomoże. Przez ostatnie dni intensywnie obserwowałam drzewko i listki niestety nadal opadają, ale ważne, że nowe wyrastają i miejmy nadzieje, że powoli Ligustr dojdzie do siebie. W każdym razie jeszcze raz dziękuję za rady!:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group