Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus Microcarpa Pilna Pomoc
Autor Wiadomość
Ewelinka
[Usunięty]

  Wysłany: 2011-01-06, 17:53   Ficus Microcarpa Pilna Pomoc

Witam

niedawno zakupiłam drzewko ficus microkarpa i od samego początku opadają mu liście...mją one brązowe plamki ale równiez odpadają te, które są zupełnie zielone..jestem początkującym hodowca i nie wiem gdzie tkwi przyczyna...dołączam zdjęcia liści ...pozdrawiam ;-)
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-06, 19:27   

mi to wygląda na przemarznięcie plus transport do innego miejsca. Teraz możesz tylko się opiekować i modlić się żeby przeżył
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2011-01-07, 10:52   

Podaj trochę więcej szczegółów - co oznacza niedawno, gdzie go kupiłaś, jak go transportowałaś (ile czasu był narażony na działanie niskich temperatur i jak niskich), jak go pielęgnowałaś po przybyciu do domu/mieszkania, czy przypadkiem nie wietrzysz pomieszczenia, w którym stoi. Im wiecej danych tym lepiej. Wygląd prawego liścia może wskazywać na jakąś chorobę grzybową.
Ostatnio zmieniony przez armin 2011-01-07, 10:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mateusz08 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 01 Gru 2010
Skąd: Jastrowie
Wysłany: 2011-01-07, 11:32   

wg mnie na 100% przemarzł
 
 
kamel
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-07, 15:25   

Ewelinka zależy kiedy kupiłaś to drzewko i jak je transportowałaś
Ja swoje kupiłem tydzień temu i przyznam szczerze ,ze opadło zaledwie kilka listków
Te na twoim zdjęciu wyglądają na przemarznięte pamiętaj ze te drzewka sa bardzo delikatne i niezbyt dobrze reaguja na zmiane otoczenia a na kondycje twojego moga wpływac różna czynniki ja zasponsorowałem swojemu w te zimowe dni sztuczne słoneczne oświetlenie i przyznam z ręką na sercu widac efektty nowe pędy ,0 opadających listków
PS.nie przesuwaj go z niejsca na miejsce :placze: ja swojego zraszam raz góra 2 dziennie ale delikatnie ,rorpylam nad nim mgiełke a nie bezposrednio na liscie
A może on jest jakis chory
zrób zdjęcia jakis fotek w pełnej jego okazałości może cos pomoge
bo te drzewka są cudowne a szkoda zeby sie zmarnowało
pozdrawiam
 
 
kamel
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-07, 23:11   

armin, armin, armin ja mama ficusa microcarpa i nie za bardzo wiem co w zimie z nim zrobic czyli temp przechowywania naslonecznienie itp.
widze ze jestes ogarniety w tej dziedzinie i licze na Twoja pomoc pozdrawiam
 
 
Ewelinka
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-08, 11:37   

oki postaram się zrobić więcej fotek i dodam je jak będe miała więcej czasu ..narazie dziękuję za odpowiedzi ;-)
 
 
Ewelinka
[Usunięty]

  Wysłany: 2011-01-08, 21:54   

Drzewko zakupiłam tydzień przed świętami od samego momentu przywiezienia go do domu trzymam je w pokoju, w miejscu gdzie ma wydaje mi się dużo światła. Codziennie zraszam liście wodą, a liście gubi i takie lekko podeschnięte i czasami świeże.. zauważyłam jednak, że wypuszcza małe zielone listki ... oto kilka fotek...
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2011-01-08, 22:07   

kamel - priv. Ewelinka - roślina wygląda normalnie. Jeśli stoi tam gdzie na fotce i żaluzje są w dzień odsłonięte, to miejsce jest dobre. Będzie problem z podlewaniem, bo podłoże jest zbite i znając życie nieco zdegradowane. Mimo wszystko pomęczyłbym się trochę i do wiosny podlewałbym przez zanurzenie (w zależności od temperatury raz na 7-10 dni). Wiosną zapraszam na nasze spotkanie, to pomożemy Ci przesadzić roślinkę i właściwie przyciąć korzenie.
 
 
Ewelinka
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-09, 13:33   

tak w dzień żaluzje sa odsłonięte ;-) dzięki za pomoc ;-) :-D
 
 
killer78
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-29, 17:30   

Witam serdecznie,
też mam podobny problem z moim "kwiatuszkiem". Zakupiłem go w kwietniu 2011 r (jako już duże drzewko ~ 1,1m w doniczce) rozwijało się fajnie, aż do niedawna jak zaczynały mu opadać mocno listki. Przesadziliśmy go do nowej doniczki, bo w tamtej (oryginalna z IKEI) była jakaś ziemia zbita i ciągle mokra. Wyczytałem, że nie należy zbyt mocno podlewać, tylko zraszać listki, nie przestawiać, nie narażać na przeciągi itp.
A teraz problem:
Stoi ~1m od kaloryfera od "zawsze" - latem raczej dużo słońca, choć okno od strony zachodniej. Teraz, kiedy włączone jest centralne ogrzewanie w całym domu jest 19st.C. Brak wahań temperatury. Okna plastiki - więc raczej nie "wieje". Nikt go nie szturcha, a listki mocno opadają. niedługo będzie sam pień.
Pocieszeniem (nie wiem czy realnym) jest to, że widać malutkie zalążki kilku nowych listków.
Poniżej zamieszczam fotki.
Proszę o podpowiedzi, co zrobić aby go całkiem nie utracić?
Ostatnio zmieniony przez killer78 2012-01-29, 18:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
viedzma 

Wiek: 39
Dołączyła: 01 Sie 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2012-01-31, 14:51   

moim zdaniem dobija go kaloryfer, skoro kupiłeś go rok temu w kwietniu to nie miał wcześniej styczności z grzejnikiem, ja bym przestawiła w jaśniejsze miejsce (może okno balkonowe) a grzejnik wyłączyła i oczywiście zraszanie codziennie, sprawdź czy nie ma jakiś robaczków i dobrze by było zaglądnąć w korzenie bo może mieć za mało miejsca

pozdrawiam
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2012-01-31, 19:49   

a moim zdaniem dobija go brak światła slonecznego. Miałem podobny przypadek i po przeniesieniu na "okno balkonowe" po jakims czasie odzyl. Co prawda dzien teraz juz staje sie dłuższy ale to i tak malo, tym bardziej jesli stoi w tym miejscu gdzie jest na zdjeciu...wiecej swiatla i cierpliwosci, na wiosne jezeli jego stan sie poprawi mozna podjac nastepne kroki pielegnacyjne (przesadzenie do lepszej mieszanki, ewetualne ciecie itp)
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
Ostatnio zmieniony przez loongi 2012-01-31, 19:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2012-02-01, 10:58   

mało światła i za dużo podlewania
_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group