Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Karmona drobnolistna?Początek
Autor Wiadomość
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2012-04-20, 20:20   

Na pewno Karmona, ja mam złe doświadczenia, gdyż rosła rosła i była piękna po czym teraz leci na łeb na szyje, ale mam nadzieje, że to z moją było coś nie tak.

Spryskiwania nie lubi.

Stanie nad kaloryferem w okresie grzewczym też jej nie służy.

Słońce walące prosto na nią też nie jest wskazane.

przejrzyj to ku przestrodze http://www.przyjacielebon...opic.php?t=8102

Pozdrawiam
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
golden_boy 

Dołączył: 21 Kwi 2012
Skąd: Nowy Dwór Maz
Wysłany: 2012-04-21, 12:15   

Witam,
Jestem od tygodnia szczęśliwym posiadaczem karmony.

Bardzo bym prosił o wsparcie w następujących kwestiach:

- Czy drzewko należy przesadzić, czy jeszcze na razie można się z tym wstrzymać?
- Jak przyciąć drzewo, bądź do jakiego stylu najbardziej nadaje się kształt mojego drzewka?

Będę wyjątkowo wdzięczy za wszelką pomoc, ponieważ czytanie informacji, książek, komentarzy, to jednak nie to samo co opinia oparta na przykładzie.

P1040366.JPG
Plik ściągnięto 5415 raz(y) 57,35 KB

P1040367.JPG
Plik ściągnięto 5415 raz(y) 59,08 KB

P1040368.JPG
Plik ściągnięto 5415 raz(y) 79,75 KB

P1040369.JPG
Plik ściągnięto 5415 raz(y) 71,1 KB

 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-21, 15:56   

Cytat:
Będę wyjątkowo wdzięczy za wszelką pomoc, ponieważ czytanie informacji, książek, komentarzy, to jednak nie to samo co opinia oparta na przykładzie.


Gdybyś przeczytał książkę, komentarze, informacje to za pewne nawet byś nie zadał tych pytań. Ignorancja to chyba jakaś epidemia w dzisiejszych czasach...
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
golden_boy 

Dołączył: 21 Kwi 2012
Skąd: Nowy Dwór Maz
Wysłany: 2012-04-21, 16:14   

Ok, źle się wyraziłem. Wieczorami przeglądam poczytuje sobie materiały które udało mi się znaleźć w internecie (w tym czasopisma, książki, opinie użytkowników internetu). Teoria a praktyka to jednak co innego. Mogę posiadać już wiedzę o którą nie pytam (tj. jaka ziemia powinna być, co jaki czas przesadzać, jak się prawidłowo przycina, etc.) A ja poprosiłem tylko o pomoc w zdecydowaniu czy przy owych proporcjach należy drzewko przesadzić czy może być jeszcze w tej donicy. Oraz o propozycję jaką kompozycję mógł bym nadać. Jeżeli znajdzie się ktoś życzliwszy na forum to proszę o pomoc.

P.S. Rozumiem, że jak przeczytam encyklopedię to już w ogóle nie będę w życiu zadawał pytań.... Brak jakiejkolwiek życzliwości to jest dopiero epidemia.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-21, 17:23   

Z pewnością znajdzie się. Opisze, zobrazuje, poda przykłady każdego ze stylów, omówi zasady i reguły którymi należy się kierować. Zajmie mu to jakieś 30/40 minut po czym następnego dnia znajdzie się drugi taki który będzie pytał jaki styl do jego drzewka i gdzie przyciąć żeby było ok. Życzliwy znów rozpisze się na całą stronę. Za dwa dni znajdzie się kolejny który będzie prosił o to samo bo przecież nie poszuka i nie przeczyta tematu który był wałkowany milion razy bo przecież to nie to samo co opinia oparta na przykładzie...

Nie łatwiej znaleźć podstawowe style i próbować dopasować jakiś do swojej rośliny? Pomijając, że niektóre style od razu się wykluczą takie jak np kengai czy ikadabuki.

Życzliwość życzliwością a zaśmiecanie forum tymi samymi pytaniami bo komuś się nie chce poszukać to inna sprawa...

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
willy 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Paź 2011
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-04-23, 09:20   

Bartek - sorry, że po imieniu, ale jesteśmy jak rodzina :-D , dlatego proszę by w nieco łagodniejszym tonie wyrazać, nawet słuszne, krytyczne uwagi. Po co nam jakieś niesnaski i nie daj boże banicje z naszej bonsajowej rodziny.
P.S.
gratulacje za sosenkę ze szkółki - piękna robota na ten etap historii krzaka, wierzę, że dopiszesz tę historię z korzyścią dla drzewka przede wszystkim
 
 
golden_boy 

Dołączył: 21 Kwi 2012
Skąd: Nowy Dwór Maz
Wysłany: 2012-04-23, 13:14   

W takim razie większość pokoi nie powinno istnieć. Ze względu na to że wszędzie zadawane są pytania na które gdzieś są informacje np. "co to za gatunek?" można poczytać i odnaleźć swój gatunek. Więc po co tworzyć taki pokój?

Pozdrawiam,
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-23, 16:08   

Cytat:

- Czy drzewko należy przesadzić, czy jeszcze na razie można się z tym wstrzymać?
- Jak przyciąć drzewo, bądź do jakiego stylu najbardziej nadaje się kształt mojego drzewka?


Ad. 1
Płochocki, dział - Sadzenie i przesadzanie str. 62

Ad. 2
Płochocki, dział - Podstawowe style bonsai str. 16
- Formowanie i pielęgnacja str. 70

A należałoby zacząć od tego:
http://www.przyjacielebonsai.pl/hodowla.htm

Rozumiem, że gdyby te informacje były tajne albo ciężko dostępne ale wystarczy wklepać w wyszukiwarkę to czego się szuka...
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
willy 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Paź 2011
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2012-04-23, 21:55   

Ależ ja nie neguję konieczności szukania info, ale nawet opeer nie musi być nieelegancki
A POKÓJ.... MIĘDZY NAMI ;-)
Ostatnio zmieniony przez willy 2012-04-23, 21:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
golden_boy 

Dołączył: 21 Kwi 2012
Skąd: Nowy Dwór Maz
Wysłany: 2012-04-24, 09:49   

Ok, udało mi się zdobyć tą książkę :) poczytam, zajrzę najpierw pod strony podane przez Ciebie.

Dzięki ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group