Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesadzanie ligustra - krok po kroku.
Autor Wiadomość
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
  Wysłany: 2012-03-06, 16:55   Przesadzanie ligustra - krok po kroku.

Witam. Zbliża się wiosna i temat przesadzania bardzo aktualny więc dużo osób początkujących może być zainteresowanych tematem. Wrzucam schemat przesadzania na przykładzie mojego ligustra. Wiem, że to już nie raz było ale może komuś się przyda.

Większe zdjęcia na blogu:
http://bartlomiejolejnik.blogspot.com/

Pozdrawiam.

Krok po kroku progres całego zabiegu. Być może dla osób bardzo początkujących będą to przydatne informacje:

Roślina po zimie z długimi przyrostami. Musimy pamiętać aby roślina była zdrowa gdyż przesadzanie z redukcją bryły korzeniowej wpływa negatywnie na jej kondycję, dlatego ważne aby nie była zmęczona chorobą etc.



Pierwsza czynność jaką zrobiłem to redukcja części zielonej. Na pewno będę przycinał korzenie dlatego ważna jest równowaga między częścią nadziemną a podziemną która pozwoli zmniejszyć stres związany z przesadzeniem i zwiększy szansę przeżycia rośliny.

Po przycięciu części zielonej. (Później jeszcze uszczykiwałem pojedyncze liście które były zbyt duże lub wyrastały w dół, dodatkowo pozwoli to prześwietlić całość i wpuścić więcej światła do środka korony).



Następny krok to przygotowanie wszystkich niezbędnych narzędzi i samej doniczki docelowej czyli zabezpieczenie otworów drenażowych siatką i przewleczenie drutów które będą mocowały roślinę nieruchomo w samej doniczce. Ziemia jaką stosuję to mieszanka żwiru o frakcji 2-4 i 1-2[mm], torfu i ziemi do sadzonkowania w proporcji 1:1:1:1.


Wyjmujemy roślinę z doniczki np za pomocą noża podważając od spodu z każdej strony. Dobrze, żeby ziemia była lekko przeschnięta. Łatwiej jest wtedy usunąć starą ziemię spomiędzy korzeni. Starą doniczkę należy dokładnie wyszorować w gorącej wodzie, przyda się do innej rośliny.



Korzenie dokładnie ale ostrożnie rozczesujemy i pozbywamy się starej ziemi.



Bryłę korzeniową możemy spryskać lekko wodą, żeby zachować jej wilgotność.



Skracamy korzenie około o 1/3 ich długości i pozbywamy się tych zbyt grubych.



Takich korzeni właśnie nie chcemy.


Na dno doniczki wsypujemy trochę ziemi tak, żeby roślina była na odpowiedniej wysokości. Wkładamy chwasta do środka, pozycjonujemy i mocujemy za pomocą wystających drutów skręcając je mocno. Roślina w doniczce nie może się ruszać.



Stopniowo wsypujemy ziemię do doniczki pomagając sobie patyczkiem (ja akurat miałem wolny wkład do długopisu) w rozprowadzeniu jej dokładnie miedzy korzenie.



Podlewamy roślinę bardzo dokładnie, najlepiej przez zanurzenie w pojemniku z wodą.


Po takim zabiegu na jakiś czas stawiamy roślinę w półcieniu.

_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez peper50 2013-03-25, 23:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-03-07, 22:37   

Kawał dobrej roboty ten post. Na pewno się przyda.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
Jajnik 
Początkujący

Dołączył: 19 Kwi 2012
Skąd: Warszawa/Ząbki
Wysłany: 2012-04-23, 22:59   

Niestety kolejne denne pytanie początkującego :)

Mógłbyś opisać dokładniej jak ma wyglądać umocowanie drutem w przypadku doniczki z 1 otworem drenażowym?
Dziś dostałem książkę Pana Płochockiego, do tego oglądałem jakiś filmik anglojęzyczny z tego forum, ale niestety nie jest to dla mnie zbyt jasne.
Z ilustracji w książce jasno wynika jak zamocować siateczkę przy otworze, ale drzewko niestety nie...
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-24, 00:19   

Druty masz jak na schemacie. Krzyżujesz je przy pniu tak, żeby obejmowały i ściskały od góry bryłę korzeniową do doniczki. Skręcasz druty po dwa ze sobą kombinerkami tak, żeby roślina się nie ruszała. Najlepiej wpisz w youtube "bonsai repotting" i obejrzyj kilka filmików i ogarniesz.

Tak na szybko tutaj masz jakieś przesadzanie:
http://www.youtube.com/watch?v=m5OGkjc262E

Wszystko się robi praktycznie tak samo.

Pozdrawiam.

SCHEMAT.jpg
Plik ściągnięto 6490 raz(y) 9,1 KB

_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez peper50 2012-04-24, 00:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jajnik 
Początkujący

Dołączył: 19 Kwi 2012
Skąd: Warszawa/Ząbki
Wysłany: 2012-04-24, 17:25   

Już wszystko jasne.

Wielkie dzięki za wyjaśnienie :beer:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group