Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jarzębina
Autor Wiadomość
maszlo 
Grzegorz M.


Wiek: 41
Dołączył: 04 Maj 2012
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2012-05-23, 22:32   Jarzębina

Witam. Udało mi się pozyskać 3 sztuki Jarzębiny, drzewka się przyjęły, rosną na balkonie w mieszance ziemia ogrodowa z perlitem. Mam pytanie odnośnie podłoża dla Jarzębiny, jaką mieszankę zastosować przy następnym przesadzaniu?
To samo pytanie dotyczy także Jesionu?
Ostatnio zmieniony przez maszlo 2012-05-24, 09:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-05-24, 12:02   

http://peterteabonsai.wordpress.com/page/2/
Tu masz fajny wpis(w ogóle polecam cały blog) o przesadzaniu sosny, niemniej jednak jego bardzo duża część jest poświęcona szeroko pojętej kwestii podłoży dla drzewek. Nie ma uniwersalnego podłoża dla danego drzewka, jest zbiór zasad którymi należy się kierować przy doborze biorąc pod uwagę kilka czynników.
_________________
Jeżeli nie wiesz co to jest baner reklamowy zapraszam do zapoznania się z ofertą drukarni wielkoformatowej.
 
 
maszlo 
Grzegorz M.


Wiek: 41
Dołączył: 04 Maj 2012
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2012-05-24, 15:18   

widać, że fajna stronka ale pozostaje jeszcze kwestia znajomości języka angielskiego, a z tym u mnie kiepsko. Dzięki za odzew.

ps. ta sosna ma chyba ze 100 lat :-o
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-05-24, 23:06   

Hm... większość dobrych opracowań o tematyce bonsai jest jednak w języku angielskim więc masz trochę utrudnioną sprawę.
Tak po krótce jeśli zastanawiamy się nad podłożem jakie mamy zastosować trzeba zadać sobie pytanie jak bardzo trzyma ono wodę. Masz tutaj bazową zasadę: jak podłoże długo pozostaje mokre, wówczas rozwój rośliny jest spowolniony, im szybciej przesycha tym szybszy jest rozwój rośliny. Oczywiście nie można popaść w skrajność, nie posadzisz rośliny w sam piasek gruboziarnisty bo byś musiał co chwila podlewać.
Znając już podstawową zasadę warto wziąć pod uwagę następną sprawę - drzewa iglaste lubią jak pozwolimy aby podłoże mocniej przeschło i najczęściej okresy suszy im nie szkodzą w przeciwieństwie do stojącej wody. Liściaki natomiast wolą mieć stale wilgotne podłoże - oczywiście też w granicach rozsądku i zależnie od upodobań gatunku - wilgotne nie znaczy pełne wody więc również musimy dać czas na lekkie przeschnięcie.
Myślę, że ten krótki zarys problematyki stosowania podłożą będzie pomocny. Polecam teraz poczytać o poszczególnych składnikach podłoży jakie możesz zastosować. Z takich które ja stosuję, lub czytałem o ich wykorzystaniu w bonsai to: akadama, pumeks(bims), kanuma, perlit, drobno zmielona kora sosnowa(przesiana, wielkości ok. 2-5mm), zwirek niezbrylajacy dla kota(dunska glinka), torf, mech torfowiec(sphagnum), żwir rzeczny, piasek gruboziarnisty, seramis, pokruszony węgiel drzewny(dodany do podłoża zapobiega rozwojowi grzybów)

BTW, wrzuć zdjęcia tych drzewek, może będzie można coś podpowiedzieć
Powodzenia :)
_________________
Jeżeli nie wiesz co to jest baner reklamowy zapraszam do zapoznania się z ofertą drukarni wielkoformatowej.
 
 
maszlo 
Grzegorz M.


Wiek: 41
Dołączył: 04 Maj 2012
Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
Wysłany: 2012-05-25, 07:11   

Dziękuję za porady. :beer:
W niedziele postaram się wrzucić zdjęcia drzewek.
Drzewka są na razie zbyt młode i nie ma się czym chwalić - może za jakiś czas ;-)
Ostatnio zmieniony przez maszlo 2012-06-12, 19:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group