Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyskusja na temat projektu " KREATOR "POMOC"
Autor Wiadomość
Olon 
Olek Ochlak


Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-02, 12:33   Dyskusja na temat projektu " KREATOR "POMOC"

W wątku ..
http://www.przyjacielebon...p?p=36023#36023
...opisałem pewne intencje i plany związane ze zmianami na forum. Część tekstu dotyczyła projektu którego DEMO możecie przetestować w tej kategorii wchodząc przez wątek przyklejony i klikając na aktywne linki.

W projekcie jest masa dodatkowych komentarzy z mojej strony, ponieważ jest to wersja demo i nie zobaczycie jej pełnego działania. W wersji pewnej komentarze pisane kusywą nie istniałyby.

W niniejszym wątku można prowadzić dyskusję na temat tego projektu.
Ciekaw jestem waszej oceny i przydatności
Jeśli coś w działaniu całego tego systemu nie jest zrozumiałe to pytajcie !!
Wyjaśnię.
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 12:54   

Olon, według mnie projekt jest świetny, bo zachęci nowego użytkownika do czytania, przejrzenia co jak z czym i dlaczego (częśc nowych na pewno znajdzie tam odpowiedzi na swoje pytania), odnośniki i to wszystko jest dobrze przemyślane.

Ostatnio też był poruszany temat ograniczeń dla nowych użytkowników i myślę, że takie ograniczenie można by tutaj wprowadzic, np. czymś stosownym było by zablokowanie innych działów forum i odblokowanie ich dopiero po przeczytaniu właśnie np. 5 wątków kreatora pomocy (coś tam Olon wspomniałeś o jakiś 5 wątkach tylko nie zrozumiałem czy oto Ci chodziło...) Jeśli tak to ja jestem na tak ;-)
 
 
Rafał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 15:36   

Widzę że Olon przeją władzę na forum. To dobry pomysł tylko czy ludzie będą chcieli to czytać ?
 
 
Sopel
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-02, 17:06   

Wszyscy nowi na pewno nie przeczytają, ale częśc na pewno nie mam co do tego żadnych wątpliwości (ja bym przeczytał)
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-11-02, 18:40   

Jak nie przeczytają to nowe tematy/posty będą lądowały w śmietniku...

Według mnie pomysł świetny tyle, że naprawde pracochłonny. Jeśli wszystko uda się opisać to :prosze:
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
seedkris 
seedkris


Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2008-11-02, 19:31   

Witam. Moim zdaniem opis danego gatunku (odmiany) nie musi być opracowaniem naukowym opisującym wszystkie stadia rozwojowe rośliny. Dla początkujących wystarczy spora garść podstawowych informacji na temat uprawy. Sam pomysł jest ok. Stworzenie takiej skarbnicy wiedzy o większości gatunków roślin przydatnych w sztuce bonsai może napotkać spore trudności. Kto będzie weryfikował podawane informacje? Problem ze zdjęciami i ich legalnością (procedura + prawa autorskie). Czas potrzebny na skompletowanie wiadomości źródłowych.
I tak jestem na tak i chętnie pomogę w sprawie uprawy drzewiastych roślin naszej strefy klimatycznej. Co do indoor to się wolę nie wypowiadać - to trochę zagranie marketingowe.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-11-24, 22:11   

Minęło kilka lat od kiedy temat "kreatora pomocy" zamarł. Być może uda się go wskrzesić. Być może znajdą się ludzie, którzy mają nieco wiedzy i czasu do kontynuowania projektu. Zapraszamy do współtworzenia naszego forum :)
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-11-25, 14:05   

Jakiś czas temu myślałem o czymś takim co by skłoniło nowych użytkowników forum bardziej do przeczytania niezbędnych informacji niż dublowania tych samych tematów. Myślałem nad czymś innym a mianowicie na umieszczeniu w dziale "Lecznica" zamkniętego tematu informacyjnego w stylu "Zanim zapytasz przeczytaj" lub "Nasze pomocne drzewo pytań". Coś w ten deseń.

Wyobrażałem sobie to w formie quizu/ankiety jako "drzewa pytań". Była by to przyjemniejsza forma uzyskania odpowiedzi niż wertowanie forum, jako forma nawet zabawy. Można by ułożyć zestaw pytań i odpowiedzi które odpowiednio prowadziłyby/naprowadzały na nurtujące użytkownika pytanie zwieńczone np. linkiem/linkami rozwiązanego podobnego problemu. Dla przykładu:

1. Jakie drzewko posiadasz?

a) fikus
b) wiąz
c) karmona
d) pieprzowiec

Klikamy na pieprzowiec i po wyborze gatunku wyskakuje kolejne zapytanie.

2. Jakie są objawy?

a) widać szkodniki
b) defekty na liściach
c) pleśń na podłożu
d) biały nalot na pniu
e) ...

Klikamy np na pleśń w podłożu i wyskakuje nam odpowiedź:

Znaleziono rozwiązanie. Proszę zapoznać się z poniższym tematem:
http://www.przyjacielebon...opic.php?t=8248

Jest to bardzo okrojony przykład składający się jedynie z 2 zapytań i końcowej odpowiedzi w postaci jednego linku.

Całe drzewo można by zbudować na podstawie pytań jakie już padły na forum od początkujących użytkowników i przeznaczone było by dla tego samego grona osób w celu zapobiegania powtarzających się pytań które zasypują forum.

Myślę, że bardziej skomplikowane i ciekawsze problemy chętnie będą rozpatrywane już na forum publicznym z udziałem innych użytkowników.

Pomysł sprzed kilku lat jest bardzo dobry i uważam, że powinien być kontynuowany w postaci projektu. Po utworzeniu listy tematów i przydzieleniu ich odpowiednim osobom można by zacząć już tworzyć.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że wiele rzetelnych informacji już znajduje się na forum np. cenne rady Roberta Błądka, Jacka Grzelaka czy już istniejące KOMPENDIUM WIEDZY gdzie szef czy Olon już opisali bardzo ważne tematy.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez peper50 2012-11-25, 14:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-11-25, 19:26   

Witam,

Panie Bartku. Świetny pomysł, naprawdę mi się podoba. Nie znam się na tym, ale czy odpowiedzi w quizie/ankiecie byłoby można uzyskać dzięki funkcjonalności forum? Jeżeli tak to świetnie, tematy odpowiedzi (może moderacja?) pozostałyby dynamiczne, co pozwoliłoby rozwijać wątki.

Super podejście do sprawy!

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-11-25, 20:02   

Piotrze przestań z tym "Panie" :shock: . Na forach wszyscy jesteśmy równi.

Co do formy to jest kilka sposobów, trzeba by się przyjrzeć wszystkim i wybrać najodpowiedniejszą formę. Mógłbym nawet napisać kod HTML gdyby darmowe szablonowe quizy/ankiety nie były dobrym rozwiązaniem. Żaden problem jedynie czasu potrzeba ;/ .

Reszta nie zależy ode mnie.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-11-26, 22:01   

Witam Bartek,

Obserwuję w takim razie temat. Pomysł uważam za świetny.

Piotr
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group