Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co z nim począć ? Wiąz Drobnolistny
Autor Wiadomość
Bonsai-Alfons
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 19:15   Co z nim począć ? Wiąz Drobnolistny

( Wątek z 24.05.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witajcie, niedawno zakupiłem wiąz drobnolistny, udało mi się zmusić go do wypuszczenia listków... i tak wogle to co z bidulkiem począć, pomóżcie :-( nie mam koncepcji...

Dawniej :


Teraz :


 
 
Hassan
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 19:19   

ja bym go zostawił tak jak jest w aktualnej formie ...nawet spoko wyglonda
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-12, 19:19   

Masz jeszcze, wbrew pozorom, wiele wyjść z tej sytuacji (czytaj: z tej formy):

1. Pozwolić rozrosnąć się koronie i zrobić większe drzewko którego pierwsza dolna gałąż będzie którąś z tych wyrastających teraz u nasady tej zielonej kulki liści u góry. Będzie trzeba trzymac się oczywiście stylu BANKAN ze wzgędu na tak a nie inaczej wygiętą podstawę pnia. Ostatecznie jednak drzewko będzie przynajmniej dwa razy wyższe więc trzeba mieć miejsce na takie rozwiązania.

2.robisz odkład ziemny tak aby zlikwidować to pierwsze zakole, stymulując wyrastanie korzeni u podstawy drugiego i powoli wyprowadzasz styl nieregularny wyprostowany z dolną gałęzią podobnie jak w przypadku 1. Drzewko będzie mogło byc docelowo niższe niż w przypadku 1, bo skrócisz mu pień, a więc dolna gałąź z tych juz wyrastających będzie niżej i proporcja pień/korona będzie zachowana dla mniejszej wysokości.

3.robisz szczepienia na tych dolnych zakolach (najbardziej ryzykowne ale najbardziej będzie "rajcował" Cię efekt) i wyprowadzasz z nich gałęzie. Oczywiście trzeba mieć drugi egzemplarz z którego odetniesz zrazy.

To tylko trzy rozwiązania nasuwające mi się po krótkim spojrzeniu.

Wszystkie te metody są czasochłonne, ale musisz mieć świadomość, że drzewka w 5 min. nie zrobisz. formowane na pokazach materiały mają właściwą masę krytyczną. Jest w czym wybierać patrząc na układ gałęzi, pień ma grubość, masy zielonej jest dużo itp. Twój materiał wymaga innego podejścia , to typowy "nadwyrężacz cierpiwościowy", ale zarazem "trener wytrwałościowy" :mrgreen: . Reszta zależy od Ciebie.
 
 
Hassan
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 19:20   

najbardzij mi by się podobała 2-ga koncepcja tego drzewka ...moim zdaniem najlepsza :-)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-12, 19:21   

Także podoba mi się rozwiązanie nr. 2 , aczkolwiek jest jeszcze nr. 4 , a mianowicie po tych ostatnich , dość silnych cięciach zaczną na pniu wybijać młode przyrosty z pąków śpiących , pozwól im dość sporo porosnąć , tnąc tylko koronkę , a we Wrześniu usuń zbędne przyrosty i pozostaw tylko te , które uznasz za konieczne dla formy rośliny , a skrócisz je dopiero na wiosnę 2007r. Powtórzysz ich przyrost w następnym sezonie , po to aby mogły dogonić grubością te wyższe , tnąc stale koronkę i tak do skutku , czyli do osiągnięcia symetrji. :-> :-> :->
 
 
Rooster
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-06, 14:57   

Podobnie jak reszta stawiam na koncepcje nr 2 :] Chyba najfajniej potem bedzie wygladac.
Puki co ...troche lysawo jest :]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group