Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ciekawy materiał pozyskać teraz czy zaryzykować i poczekać?
Autor Wiadomość
tytan69
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-01, 11:34   ciekawy materiał pozyskać teraz czy zaryzykować i poczekać?

Witajcie w trakcie moich ostatnich poszukiwań natrafiłem na ładną sosnę z dużym (moim zdaniem) potencjałem.
Pech chciał że rośnie ona na torach z jednej strony to dobrze ponieważ regularnie przejeżdżające pociągi ładnie ją ukształtowały
ale z drugiej strony oznacza to że po pierwsze jej system korzeniowy będzie składał się raczej z kilku długich i grubych korzeni a na domiar złego z tego czego udało mi się dowiedzieć na tej linii mają zostać przeprowadzone niedługo opryski i wycinka okolicznych samosiejek więc w tej sytuacji mam dylemat czy poczekać do jesieni ryzykując zniszczenie drzewka czy zaryzykować w inny sposób i spróbować ją przesadzić teraz ?

jeżeli poradzicie mi pozyskanie jej teraz to prosił bym również o poradę w jaki sposób do tego podejść do tej pory pozyskiwałem materiał tylko jesienią więc nie mam zbyt wielkiego doświadczenia
w podobnej sytuacji jest również dąb rosnący zaraz przy torach
 
 
krzysiu335 
Krzysiek

Dołączył: 12 Maj 2013
Skąd: Łomża
Wysłany: 2013-06-01, 20:05   

Z tego co mi wiadomo to iglaki powinno pozyskiwać się w Sierpniu i moim zdaniem nie powinieneś czekać bo czeka ją pewna śmierć. Wykopując postaraj się nie zniszczyć wielu korzeni, myślę że da sobie radę. Tylko prócz tego w tym roku żadnych zabiegów więcej.
Ostatnio zmieniony przez krzysiu335 2013-06-02, 09:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
tytan69
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-02, 17:59   

a co myślicie o tym dębie co prawda nie rośnie na torach ale w bezpośrednim ich sąsiedztwie z tego co zauważyłem to drzewa i krzewy w pobliżu torów są regularnie karczowane czy warto zaryzykować pozyskanie tego materiału teraz ? jeżeli tak to jak to przeprowadzić przy możliwie najmniejszym stresie dla rośliny?

Wątek cycero został wyodrębniony jako osobny temat.
Ostatnio zmieniony przez armin 2013-06-03, 19:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tytan69
[Usunięty]

Wysłany: 2013-06-06, 11:03   

Zaryzykowałem i pozyskałem oba drzewka i o ile sosna miała całkiem dobrze rozwinięty system korzeni włośnikowych to na dębie mocno się zawiodłem pod tym względem okazało się że praktycznie nie ma włośników no może ze 2 cienkich korzonków miał za to korzeń główny niemal 2-krotnie grubszy od pnia przyciąłem go na głębokości 30 cm aby zachować jak najwięcej włośników zmusiło mnie to też do ostrej redukcji zieleni w każdym razie obie rośliny przesadziłem do dużych donic z nadzieją że przetrwają i mocno zagęszczą swój system korzeniowy przy okazji obkopałem pozostałe moje materiaływ tym dąb i grab których średnica pnia przekracza 15 i 10cm a wysokość to odpowiednio 70 i 50cm zajmuje się nimi już od kilku lat więc de facto czekam już tylko na odpowiedni moment aby je pozyskać :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group