Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zelkova serrata nie straciła jeszcze liści
Autor Wiadomość
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-27, 13:09   Zelkova serrata nie straciła jeszcze liści

Witam!

Pierwsze mrozy się zaczęły, śnieg już spadł, a moja Zelkova do dzisiaj nie zgubiła ani jednego listka, żaden nawet się nie przebarwił, wszystkie są ładne zielone. Żadne nowe listki się nie pojawiają ani też nie widzę żadnego przyrostu gałęzi.

Drzewko dostałem w prezencie na początku września i od tego czasu cały czas stoi na balkonie, niestety od strony zachodniej. Sam nie przeprowadzałem na drzewku żadnych zabiegów. Podlewam zraszaczem jak tylko zauważę, że ziemia z wierzchu przeschła.

Teraz moje pytanie: czy to jest normalna sytuacja? Czy może drzewko zostało zbyt późno wystawione na dwór i będzie miało problem z przetrwaniem zimy?

P.S. Nie wklejałem zdjęć, gdyż uznałem, że jest to zbędne w tym temacie, ale jeśli ktoś uzna, że jednak zdjęcia będą pomocne w ocenieniu sytuacji to postaram się kilka zamieścić.
Ostatnio zmieniony przez sejten88 2013-11-27, 13:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2013-11-27, 19:18   

nie przejmuj się:-)
_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2013-11-28, 13:25   

Na moich Zelkova niema ani listka. Zżółkły i opadły,a pędy zdrewniały.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-28, 14:36   

A dawno temu opadły? Jakby nie było na Podlasiu jesień i zima przychodzą nieco szybciej niż w innych rejonach Polski :)
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-28, 21:28   

Może masz jednak wiąza drobnolistnego?
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-28, 22:35   

Hmm... Raczej wątpię, drzewko miało 'metkę' z napisem Zelkova, ale jutro porobię zdjęcia i wrzucę to ocenią fachowcy:)
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-29, 08:59   

Udało mi się ogarnąć jakieś zdjęcia. Starałem się dostosować do zaleceń na temat fotografowania ze strony, ale marny ze mnie fotograf... Wybaczcie wygląd drzewka, wiem, że wygląda jak siedem nieszczęść, ale od kiedy je dostałem wolałem nic z nim nie robić i sobie tak dziko rośnie.

Oto linki do zdjęć:





 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-29, 20:44   

Moim zdaniem to wiąz drobnolistny. Zobacz tutaj
zelkova czy wiąz drobnolistny
Podobno wiązy drobnolistne mogą bardzo długo utrzymywać zielone liście, które potrafią opaść nie zmieniając koloru... ale może niech wypowie się ktoś kto ma doświadczenie w temacie.
Ostatnio zmieniony przez nandu 2013-11-29, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-29, 21:06   

Hmmm... Jeśli to na serio wiąz to będzie problem, bo w mieszkaniu nie dam rady zapewnić mu optymalnych warunków zimowania (z tego co wiem wiąz wymaga dodatnich temperatur zimą) ;/

A jeśli to wiąz to czy ogonki od listków nie powinny być jasnozielone? Bo na moim drzewku są czerwone.
Ostatnio zmieniony przez sejten88 2013-11-29, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-30, 21:50   

Ja niestety nie wiem. Nie mam doświadczenia z zelkovą. Mój wiąz nie miał czerwonych ogonków ale był trzymany w domu. Może te czerwone ogonki to wynik działania niskiej temperatury? Nie mam pojęcia. Tak sobie luźno gdybam. Nie mam też pewności czy to na 100% wiąz drobnolistny.
Ostatnio zmieniony przez nandu 2013-11-30, 21:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-11-30, 22:51   

Zelkova ma spiczaste liście, są ostro zakończone. Ty masz wiąza drobnolistnego.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-11-30, 23:25   

Jeśli to prawda to bardzo niedobrze, obawiam się, że nie będę w stanie zapewnić temu drzewku odpowiednich warunków do przezimowania. Mam mieszkanie z balkonem więc drzewko outdoor nie byłoby takim problemem jednak uzyskanie stałej temperatury w okolicach 6 stopni będzie nie lada wyzwaniem w takich warunkach. Chyba będę zmuszony pokombinować coś w piwnicy. Jest tam jakieś małe okienko od wschodniej strony więc może jeśli uda mi się postawić drzewko jak najbliżej niego to uda mu się przetrwać.

A tak przy okazji: zna ktoś jakąś książkę lub stronę internetową, która pomogłaby w rozpoznawaniu poszczególnych gatunków?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group