Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grab yamadori
Autor Wiadomość
paula91 
paula

Wiek: 33
Dołączyła: 13 Mar 2013
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-04-11, 20:13   Grab yamadori

Witam.
Obecność na forum przynosi efekty. Dziś wszystkie drobne rośliny, które jeszcze rok temu miałam za materiał na bonsai (pień grubości ołówka) zostały wkopane do gruntu.

Nie poddaję się jednak, dziś pozyskałam drzewko- grab. Wydało mi się interesujące, wykopałam je zgodnie ze wskazówkami opisanymi na tym forum, owinęłam folią starając się nie uszkodzić korzeni. Jest jednak pozyskane ze skalistego, niemal piaszczystego podłoża, tak naprawdę korzenie możnaby "otrzepać" z piachu bez żadnego problemu.
Czy mam w nim go pozostawić, czy przesadzić? Zastosować mieszankę? A może czegoś dosypać? Przycinać ?

To moje pierwsze (wydaje mi się) prawdziwe yamadori. Co dalej?
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-04-11, 21:19   

Moja propozycja jest taka: wkop roślinę na sezon dwa do gruntu oglądaj dokładnie i planuj. W momencie kiedy przygotujesz ją do przejścia do pojemnika będziesz miała pomysł i będziesz wiedziała jak roślina reaguje na zabieg przesadzania. Być może nie jest to to o czym marzysz, ale jest bezpieczne dla rośliny.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-11, 21:54   

Oj myślę że nie powinnaś jak na razie brać się za tą roślinę , tu trzeba nieco wiedzy i praktyki , której bardzo Ci niestety brakuje , skoro nie potrafisz rozpoznać gatunku wykopanego materiału , bo przykro mi , ale pomyliłaś się , bowiem to jest buk ;-)
Najlepiej zrób jak radzi mój przedmówca , jednak posadź do żyznej , uprawianej gleby i po 2 latach możesz próbować posadzić go do pojemnika roboczego , pozyskując tę roślinę ze skałek i piasku powinnaś mieć świadomość że system korzeniowy będzie bardzo ubogi przy podstawie , a sama roślina bardzo głęboko zakorzeniona , aha , jeśli już zrezygnowałaś z tego górnego korzenia to czym prędzej go usuń , korzeni nie można pozostawiać na powietrzu jeśli coś wystaje to lepiej to usunąć
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
Ostatnio zmieniony przez Jacek Grzelak 2013-04-11, 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
paula91 
paula

Wiek: 33
Dołączyła: 13 Mar 2013
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-04-12, 07:43   

Wykopałam go stamtąd, bo pomyślałam, że później najlepszym dla niej środowiskiem (stworzonym przeze mnie) będzie właśnie skała (styl drzewka osadzonego na kamieniu).

Dlatego też mój cichy plan był taki, żeby osadzić na kamieniu w głębokiej donicy, zrobić mieszankę z wykorzystaniem tego podłoża, który z nim przywiozłam, a później stopniowo odsłaniać ziemię (tak często robią tu na forum). Może nie profesjonalnie, ale pomysł i materiał chyba nie najgorszy?

Dlaczego powinnam wsadzić buk (nie grab :oops: ) do gruntu? Jest zbyt młody, czy dlatego, że rósł w takim miejscu?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-12, 12:49   

Przede wszystkim po to by dać mu szanse na odbudowanie bryły korzeniowej , której zapewne niemal nie posiada , zważywszy na fakt że rósł w takim podłożu , poza tym obecnie szyjka korzeniowa znajduje się dość wysoko ponad donicą , a taki stres wymaga rekonwalescencji ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
paula91 
paula

Wiek: 33
Dołączyła: 13 Mar 2013
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-04-12, 17:34   

Jacek Grzelak, Dziękuję, chyba jesteś moim idolem :oops: . Postaram się postępować według Twoich rad :-)
Ostatnio zmieniony przez armin 2013-04-14, 19:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-13, 12:50   

Dziękuję , to bardzo miłe :-) staram się po prostu pomóc jak tylko mogę najlepiej , a niestety przez neta niewiele mogę ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-14, 19:48   

Wszystkie pozostałe posty dotyczące pisowni usunąłem, jako nie wnoszące nic do tematu. Bardzo jednak proszę o to, by starać się pisać w miarę poprawną polszczyzną. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony przez armin 2013-04-14, 19:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2014-05-13, 21:59   

Co słychac u rosliny ? ;) Buk ma ciekawy kształt co jest na plus, mam nadzieje, ze posadzilas go do gruntu i nabiera masy ;-)
_________________
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group