Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Oliwka Europejska poczatek - cel: pierwsze bonsai
Autor Wiadomość
dolarek 

Dołączył: 10 Lut 2016
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2016-02-10, 13:57   Oliwka Europejska poczatek - cel: pierwsze bonsai

Witam, zakupilem sadzonke ok 30 cm Oliwki Europejskiej. Znajduje sie ona w doniczce transportowej. Mam kilka pytan dot. tej rosliny bo nie wszystko idzie wyczytac gdyz chyba oliwka jest malo modna.

1. Czy po przybyciu rosliny moge od razu przesadzic ja w wieksza doniczke i przyciac korzen glowny? Czy to dobry pomysl czy raczej poczekac az sie zadomowi w nowym miejscu i dopiero wtedy przesadzac... no i co z tym przycieciem.
2. Kiedy ja zadrutowac? zalezaloby mi na stylu Han-Kengai wiec chyba trzeba zaczac prace jak najszybciej.
3. Kiedy ja przyciac? Czekac do nastepnego roku? (chodzi mi glownie o pien glowny...)
Wszystkie czynnosci dla mnie sa jasne. Ale posiadalem bonsai ale bylo to zakupione gotowe drzewko fikus...

Pozdrawiam. Domyslam sie ze wiekszosc pytan juz bylo poruszane ale nie moge sie dokopac... na prawde nawal wiedzy... Za wszelkie podpowiedzi bardzo dziekuje!

5456718852_1.jpg
Plik ściągnięto 3462 raz(y) 70,75 KB

Ostatnio zmieniony przez dolarek 2016-02-10, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-02-10, 16:35   

Witaj.
Jak rozumiem masz świadomość tego, że zanim będzie z tego materiał na bonsai minie latek kilka?
Przesadzić jak najbardziej, do większej (raczej szerszej) donicy też jak najbardziej. Korzenia "głównego" (prawdopodobnie chodzi o palowy?) to za zbytnio tam nie znajdziesz gdyż roślina jest młoda.
Przy przygotowaniu podłoża pamiętaj że lepiej rosną w glebie o lekko zasadowym pH.
Drutowanie na tak młodych roślinach raczej odpada.
Zapoznaj się też może z pojęciem aklimatyzacja
Zobacz też TU
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
dolarek 

Dołączył: 10 Lut 2016
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2016-02-10, 16:58   

Witam, dziekuje bardzo za odpowiedz.

Tak mam swiadomosc lat. Po to wlasnie kupilem sadzonke zeby ksztaltowac ja od nowa. Obserwowac jak sie rozwija i w tym widze wielka radosc... nie w kupnie gotowej...

Tak chodziło o "palowy".
Glebe dobralem do gatunku... troszke sie o tym naczytalem...

Ajjj wiec wszelkie dzialania odlozyc do nastepnego roku? no oprocz przesadzenia...
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-02-10, 17:26   

Po prostu jej nie zagłaszcz :-) A w tzw międzyczasie pogłębiaj wiedzę.
dolarek napisał/a:
nie w kupnie gotowej...

Kupno "gotowego" choć bonsai nigdy nie jest skończone - nie, nie namawiam.
Zachęcam bardziej do zakupu starszego materiału ze szkółki czy centrum ogrodniczego. Na nim będziesz mógł poćwiczyć rożne techniki, a sadzonka niech rośnie znaczy przyrasta (głównie na grubość :-) ) Temu ma między innymi służyć chociażby większa (szersza) donica.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2016-02-10, 19:04   

Przyrosty na grubość na oliwce to pewnie będzie widać za jakieś cztery lata i to nie wielkie.
Ja bym zostawił ją w tym pojemniku do przyszłego roku, dobrze karmił i obserwował, zimowanie oliwki to też nie taka prosta sprawa, no i ten styl, nie bardzo mogę sobie to wyobrazić. Jednak najważniejsza jest wytrwałość, trzymam kciuki.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
dolarek 

Dołączył: 10 Lut 2016
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2016-02-10, 19:21   

Co do stylu to nie podjalem jeszcze ostatecznej decyzji :) najbardziej mi sie podoba ten styl poprostu... ale jeszcze rzuce okiem na rosline i wyciagne wnioski czy to sie uda czy niezbyt :) wszystko z biegiem czasu :)

co to jest 4 lata w stosunku do wiecznosci ;)
 
 
Silver 

Wiek: 56
Dołączył: 29 Sty 2016
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-02-12, 11:25   

dolarek napisał/a:
co to jest 4 lata w stosunku do wiecznosci ;)


do wieczności niewiele,ale do cierpliwości niektórych ..........przepaść
_________________
Znać drogę to jedno,ale podążać nią to całkiem co innego
 
 
Silver 

Wiek: 56
Dołączył: 29 Sty 2016
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-02-12, 12:14   

Oliwka to drzewko mało wymagające w uprawie ,dobrze znoszące cięcia i niestety bardzo wolno rosnąca. Jak piszesz : zakupilem sadzonke ok 30 cm Oliwki Europejskiej, ale nie można zapomnieć że to drzewko ma najmniej ok.4-5 lat. Jak zauważyli przedmówcy jedyne co można z tym drzewkiem zrobić, pod kątem bonsai to dać mu rosnąć przez długie lata. Drzewku życzę wzrostu a Tobie cierpliwości.
_________________
Znać drogę to jedno,ale podążać nią to całkiem co innego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group