Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcia - mój ficus ginseng
Autor Wiadomość
SODA 

Dołączyła: 23 Lut 2016
Skąd: katowice
Wysłany: 2016-02-23, 21:46   Zdjęcia - mój ficus ginseng

Witam,
W ubiegłym roku kupiłam drzewko ficus ginseng, załączam Państwu zdjęcia jak drzewko wyglądał po przywiezieniu do domku. W przeciągu pół roku straciło wszystkie liście, ale dużo cierpliwości i wymiana gleby przywróciła mu życie. W chwili obecnej proszę o pomoc w zakresie obcięcia mojego drzewka. Na zdjęciach pokazuję, jak wyglądają pędy. Zupełnie nie potrafię ocenić które należy uciąć i w jakim miejscu. Chcę aby drzewko się zagęściło i nasady. Z reguły niestety drzewko wypuściło pojedyncze długie gałązki.

Jak np obciac tą długą i na końcu rozgałęzioną lub jedną długą?
Jestem na forum przyjaciół więc liczę na Waszą pomc bez porady nie utnę żadnej gałązki ;)
Ostatnio zmieniony przez SODA 2016-02-23, 23:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2016-02-24, 08:32   

Na razie nic nie obcinaj. Drzewko odżywa i każda gałązka jest potrzebna do rozbudowy korzeni. Prawidłowe cięcie wbrew pozorom nie jest takie proste. Opis zająłby mnóstwo miejsca i czasu. Wygląd niektórych liści wskazuje na brak mikroelementów. Poczytaj w necie o tym zagadnieniu, np:
http://hydroponika.blox.p...e-roslinom.html
 
 
Arbuz 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2016
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-02-24, 11:04   

Powinieneś zmienić doniczkę. Ta jest z ikei i ma system odprowadzający wode ale nie ma tej wody jak wylać. Co za tym idzie korzenie mają słaby dostęp powietrza od dołu. ( zrobiłeś drenaż?? ) Kup plastikową doniczkę przejsciową do bonsai za ok 40 pln w ktorą zmieści sie roślina i przesadź. Druga sprawa że te pędy które na niej są to pędy wszczepione i rozwijają sie bardzo wolno a zagęszczać sie będą wieki. Czy Twoja roslina wypuszcza całkowicie nowe pędy ? Jeśli tak to zapewne zobaczysz różnice w liściach. I na koniec pytanie ? Czy roślina stoi przy oknie ?
Ostatnio zmieniony przez Arbuz 2016-02-24, 11:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SODA 

Dołączyła: 23 Lut 2016
Skąd: katowice
Wysłany: 2016-02-24, 18:05   

Tak, drzewko stoi przy oknie, wszystkie okna ukierunkowane mam w mieszkaniu na wschód. Gałązki widoczne na trzech dolnych koronach, to gałązki które wyrosły z pnia samodzielnie dla tego też są pojedyncze, poprzednie wszystkie po uschnięciu obcięłam (może był to błąd). Aktualnie drzewko wygląda słabo, ale i tak naprawdę odrosło. Historia była taka, że jak przywiozłam je do domu do zera opadły całkowicie wszystkie liście! po tym zdarzeniu wymieniłam sklepową ziemię z doniczki, i wg. porad z internetu wsypałam nową glebę z drenażem na dnie. Próbowałam do podlewania zastosować preparat bioton bonsai ale ku mojemu zdziwieniu drzewo reaguje natychmiastowo - liście brązowieją i opadają. Z obserwacji widzę też, że drzewko najlepiej przyjmuje wodę z łupinami po jajkach.
Myślałam, że dobrze będzie skrócić tą pojedynczą dolną gałązkę o 2/3 jej aktualnej wysokości, czy to stymulowało by drzewko do wyposzczenia nowych gałązek z pnia u nasady każdej z koro w której zastosowałabym takie cięcie? :?:
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-02-25, 14:04   

Twoje drzewko to fikus szczepiony na podkładce z innego fikusa.
Napisz skąd (lub zrób dokładniejsze zdjęcia) wybijają młode (te długie) pędy.
To co
armin napisał/a:
każda gałązka jest potrzebna do rozbudowy korzeni

to prawda i dla przeżycia rośliny jest istotne.
Są teraz 2 opcje:
1 zostawisz to co rośnie i doprowadzisz drzewko do stanu kiedy będzie można je przyciąć.
2 Może się okazać że roślina kieruje większa część substancji odżywczych do młodych własnych (nie szczepionych) pędów. Może to spowodować odrzucenie wszczepionych powyżej gałązek.
Jeśli pojawiają się młode liście na wszczepionych gałązkach, a te młode wyrastają bezpośrednio z pnia to należało by je wyciąć całkiem.
Obecny stan rośliny nie napawa niestety optymizmem.
Po wymianie podłoża nie nawozi się roślin. Nawozy stosujemy po kilku tygodniach w zależności od rodzaju (zasobności) podłoża.
SODA napisał/a:
wodę z łupinami po jajkach.

Hmm może brak mu wapnia ;-)
Napisz coś więcej o podłożu jakie zastosowałaś, wodzie którą podlewasz i sposobie podlewania.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
Ostatnio zmieniony przez MaciekMM 2016-02-25, 14:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2016-02-25, 22:47   

Panda szczepiona na retusie
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group