Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Początki z drzewkiem
Autor Wiadomość
bart 

Dołączył: 14 Lut 2016
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2016-02-14, 13:53   Początki z drzewkiem

Witajcie,

Dzisiaj dostałem taki oto prezent od swojej drugiej połówki. Chciałem się Was zapytać czy to jest może Ficus Retusa? Co o nim myślicie i może jakieś uwagi macie z doświadczenia?
Jest to moje trzecie drzewko. Pierwsze przywiozłem z Holandii i pewnym czasie nie przeżyło, uschło z mojej winy przez złe podlewanie. Drugie z braku czasu stało się krzakiem i wylądowało na działce. Ale teraz myślę, że dorosłem do tego. :)

dzięki i pozdrawiam

20160214_131807 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5915 raz(y) 55,62 KB

20160214_131827 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5915 raz(y) 61,62 KB

20160214_131850 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5915 raz(y) 62,99 KB

20160214_131907 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5915 raz(y) 62,27 KB

20160214_132012 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5916 raz(y) 62,24 KB

 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-14, 17:33   

Dosypać podłoża,przeczytać o podlewaniu, postawić na parapecie okiennym. ps. te fikuśnie pozaplatane korzenie to może jakaś sugestia od "drugiej połówki" .Zdjęcia można obracać.

kot-glowa-708-OBRAZKY.PL.jpg
Plik ściągnięto 5901 raz(y) 19,13 KB

_________________
Pozdrawiam!
 
 
bart 

Dołączył: 14 Lut 2016
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2016-02-14, 21:07   

Warto dosypać na samą górę akadamę czy sama ziemia wystarczy?
Zamiast na parapecie mam go postawionego we wnęce w ścianie, gdzie światło zamiast z jednego to pada z dwóch okien. Odległość jakieś niecałe 1,5 m.
Ukształtowałem trochę górną część, chociaż nie wiem czy trochę nie za wcześnie.
Co do tych korzeni to raczej bez żadnych sugestii było. Zastanawiam się czy nie można ich jakoś skrócić, choć szczerze wątpię.
Czy ktoś mógłby potwierdzić gatunek drzewka?
P.S. Zdjęcia dodałem w pionie, ale przy umieszczaniu postu zmieniły orientację.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-02-15, 14:10   

Pora jest odpowiednia na przesadzenie tym bardziej że roślina prawdopodobnie siedzi w jakimś kiepskim podłożu. Sama ziemia to nie jest dobry pomysł. Akadama to jest to dobre podłoże, ale nie wiem, czy znasz jej wszystkie właściwości, żeby utrzymać w niej roślinę. Proponuję jakąś przepuszczalną mieszankę z drenażem na spodzie. Jak z otworami odpływowymi w naczyniu, w którym obecnie stoi?
bart napisał/a:
Ukształtowałem trochę górną część, chociaż nie wiem czy trochę nie za wcześnie.

Kształtować można wieloma sposobami - coś więcej?
Co do gatunku to może kol. Jarek (wywołuję do tablicy :-) ) będzie w stanie dokładniej określić jeden z 800 zimozielonych krzewów, drzew i pnączy, jaki obejmuje rodzaj Ficus :-)
Co do ustawienia to zrób test. Jeśli masz smartfona na andku to ściągnij sobie apkę o nazwie light sensor. Zrób pomiar przy oknie i w miejscu gdzie stoi roślina. Postaw w miejscu gdzie jest jaśniej :-) Wybierz (jeśli masz możliwość) miejsce z dala od grzejników - zmniejszają wilgotność.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bart 

Dołączył: 14 Lut 2016
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2016-02-15, 17:27   

Poczekam, aż trochę się zaaklimatyzuje i za jakieś dwa tygodnie jak wszystko będzie ok to przesadzę. Zrobię tak, jak mówisz z mieszanką. O akadamie usłyszałem dopiero wczoraj, więc wiem tyle co nic.
Samo drzewko jest w plastikowej doniczce z otworami i całość włożona jest do naczynia (taki komplet, bo pasuje idealnie), jak się za dużo nie przeleje to co nieco wody ma gdzie odpłynąć.
Co do kształtowania to owinąłem drucikami i rozłożyłem liście na boki.
Aplikacja niestety nie działa, gdyż trzeba mieć w telefonie sensor światła wbudowany, mimo nowego telefonu tego nie posiadam.
Najlepiej oświetlony to wiadomo parapet, ale jednak jest pod nim grzejnik, więc na razie zostawię tam gdzieś jest. Chociaż sam do końca nie wiem, co myślisz, zaryzykować?
Powiedz jeszcze proszę, bo tak na testy kupiłem sobie sadzonki, czy dobrze byłoby je również przesadzić?
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-02-15, 21:08   

Poprawiłem zdjęcia, bo się kotu łepek urywał :mrgreen:
Jeśli chodzi o takie komplety to często prowadzą do gnicia korzeni. Uważaj więc bardzo, żeby nie stała tam woda. Jeśli zadrutowałes drzewko w czasie aklimatyzacji to zmniejszasz jego szanse. O ile nie zrobiłeś tego za mocno może nie zaszkodzi. Pamiętaj jednak, że rośliny obecnie mocno przyrastają i trzeba bacznie obserwować czy się druty nie wrastają. Fikusy chyba lepiej kształtować przez przycinanie. Zmiany nie są dobre dla żadnej rośliny więc takie przenoszenie też nie. Ja bym jednak przestawił - światło , woda ze składnikami odżywczymi i roślina rośnie. Jeśli zauważysz jakieś negatywne skutki będziemy wtedy się zastanawiać. Może masz możliwość wyłączenia grzania na tym kaloryferze?
bart napisał/a:
tak na testy kupiłem sobie sadzonki, czy dobrze byłoby je również przesadzić?

Ale jakie, kiedy sadzone, w czym rosną? Raczej nie jesteśmy jasnowidzami więc im więcej podasz szczegółów tym większe nasze szanse :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bart 

Dołączył: 14 Lut 2016
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2016-02-16, 12:59   

Dzięki. Wiesz może czy da się zrobić dziurę w doniczce ceramicznej?
Co do kaloryfera to z tego co rozumiem problem tkwi w osuszaniu powietrza. Więc tak sobie pomyślałem, że może zakupić coś ala podstawka pod doniczkę na cały parapet, zalać wodą i wysypać keramzytem. Czy coś takiego zniweluje problem? Czy to w ogóle dobry pomysł? Oczywiście roślinki nie będą stały w wodzie i lustro nie będzie widoczne.
Sadzonki to 2 x fikus beniamin i 2 x grubosz drzewiasty. Kiedy sadzone to niestety nie wiem, fikusy mają ok. 15 cm, a grubosz niecałe 10. Rosną w zwykłych najtańszych doniczkach takich do sadzonek i mają zwykłą ziemię.
Chciałem się jeszcze zapytać o grubosza. Doczytałem, że lubi afrykańskie otoczenie. Czy to znaczy, że nie przepada za wilgotnym klimatem. Myślę tu w kontekście tego co napisałem wcześniej.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2016-02-16, 14:21   

Nad nomenklaturą się nie zastanawiaj. Dla mnie jest to f. microcarpa, ale nawet oficjalne źródła podają, że retusa i microcarpa to to samo. Ważne, że jest to fikus, bo niemal wszystkie mają zbliżone warunki uprawy. Przychylam się do rad Maćka. Teraz jest bardzo dobra pora na przesadzanie fikusów. Nawet sama ziemia próchniczna wystarczy, ale lepiej będzie jak dosypiesz jakiegoś rozluźniacza. U mnie sprawdza się proporcja 1:4. Fikusy nie lubią przelewania (lepiej przesuszyć niż przelać) więc odpływ jest obowiązkowy. Wnęka oddalona 1,5 m. od okien nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Pędy będą Ci się wydłużać i roślina się nie zagęści. Lepiej już postawić na parapecie. Wilgotność możesz zapewnić tak jak napisałeś. U mnie w mieszkaniu ciągle są jakieś rzeczy do suszenia (jak nie, to sam zamaczam) więc suszę na grzejniku pod fikusami. Działa bez kombinowania z dodatkowymi podstawkami.
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2016-02-16, 15:33   

Też uważam, że przesadzona jest obawa przed grzejnikami, dostęp powietrza do korzeni i podstawek wypełniony wodą, raz na jakiś czas brodzik, wanna i prysznic. Najważniejsze jest to aby poznać roślinę, nauczyć się jej, poznać co lubi a czego nie. Kupując psa najpierw go oswajamy a potem tresujemy, lub nie. Najważniejsze jest to by roślina stała tam gdzie ma max max światła, reszty można się nauczyć.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-02-16, 16:53   

Potrzeby fikusów już znasz a co do grubosza to typowy sukulent. Ma zupełnie inne potrzeby niż fikus. Jeśli kiedyś miałeś kaktus to wymagania są prawie identyczne. Właściwie jedyny błąd jaki można popełnić w pielęgnacji sukulentów to nadmierne nawodnienie :-) . Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość co tyczy się nie tylko tych roślin.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bart 

Dołączył: 14 Lut 2016
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2016-02-18, 18:07   

Dziękuję wszystkim za pomoc. Odezwę się za jakiś czas z efektami lub kolejnymi pytaniami. :) Pozdrawiam.
 
 
bart 

Dołączył: 14 Lut 2016
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2016-03-03, 09:59   

Witajcie,

W tamtym tygodniu byłem w OBI. Znalazłem dwie karmony (15-20 cm). Były dość dużo przecenione, bo marnie wyglądały (raczej przesuszone, nie podlane, bardzo mała ilość liści). Postanowiłem je zakupić i spróbować odratować. Przesadziłem do trochę większej doniczki, rozczesałem korzenie (trochę poskracałem), usunąłem suche liście. W doniczce zrobiłem drenaż keramzyt, ziemia to gotowa mieszanka do bonsai. Podlałem poprzez zanurzenie. Zraszam trochę codziennie. Drugi raz jeszcze nie podlewałem, bo mają wilgotno. Stoją na parapecie na tacy z keramzytem i wodą nad kaloryferem. Jedna ma śladowe ilości liści, ale jednak są. Są na niej również gdzieniegdzie zielone świeże gałązki. Druga natomiast nie ma liści i wydaje się uschnięta. Moje pytanie brzmi czy mogę zrobić coś jeszcze czy cierpliwie czekać i czas pokaże?

Co do fikusa to został przesadzony do innej doniczki i ziemi i w przyszłości będę chciał zrobić odkład powietrzny z tych marchwi. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz na którą nie udało mi się znaleźć odpowiedzi. Czy jeżeli zrobiłbym odkład z tej części zaznaczonej na zdjęciu i później obrócił ją do góry nogami to czy z tego by coś wyszło?

pozdrawiam

20160303_093919 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5687 raz(y) 67,63 KB

20160303_093947 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5687 raz(y) 65,28 KB

20160303_093959 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5687 raz(y) 73,12 KB

20160303_094012 (Copy).jpg
Plik ściągnięto 5687 raz(y) 58,23 KB

20160214_131827_copy_696.jpg
Plik ściągnięto 23 raz(y) 117,43 KB

 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-03, 10:46   

Czekać, czekać, czekać, nie podlewać a bardziej zraszać ziemię. Nie dopuścić oczywiście do nadmiernego przeschnięcia. To suche - zdrapać korę. Jeśli brązowe to wyciąć, a jeśli zielono to jest szansa. Możesz zwiększyć szanse roślin poprzez nałożenie jakiegoś woreczka, aby jeszcze bardziej zwiększyć wilgotność w "koronie".
bart napisał/a:
Czy jeżeli zrobiłbym odkład z tej części zaznaczonej na zdjęciu i później obrócił ją do góry nogami to czy z tego by coś wyszło?

No raczej nie :-)
Zastanów się, czy warto kombinować w tym przypadku z odkładem.
Jeśli ukorzenisz sadzonkę ze ścinków to za 2-3 sezony możesz mieć ciekawy materiał do wyprowadzenia.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group