Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
nawoz bio gold
Autor Wiadomość
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2011-08-03, 12:11   

Dzięki za potwierdzenie.
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-04-20, 17:50   

sain1 napisał/a:
lukipela napisał/a:
wog napisał/a:
biogold w okresie wegetacyjnym ma być cały czas wyłożony na podłoże,

Nadal nie wiesz jak często masz nawozić?


w moim przypadku gdy bio gold jest wkopany w ziemie nie widac go tak dokladnie

Wiem że za mało się znam na temacie i nie powinienem może się wypowiadać ale może wyprowadzicie mnie z błędu. Czytałem że nie powinno się stosować nawozów w postaci "stałej" (proszki itp) w podłożu ze względu na możliwość przypalenia korzeni.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
Ostatnio zmieniony przez MaciekMM 2012-04-27, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grzegorz 

Dołączył: 22 Lut 2014
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2014-02-22, 08:21   

Witam

Szukając w internecie tytułowego nawozu natknąłem się na pokarm dla rybek o podobnej nazwie. Jestem laikiem jeśli chodzi o biologię roślin, ale skład "wygląda ciekawie". W związku z tym mam pytanie czy ktoś z Was stosował kiedyś zamiast biogoldu, obornika granulowanego, takie wynalazki, jak pokarm dla rybek?


Pokarm:

Składniki
mączka rybna,
mączka pszenna,
mączka sojowa,
otręby ryżowe,
mączka glutenowa,
skrobia,
mączka z nasion pszenicy,
mączka z kryli,
suszone drożdże piwne,
olej DHA,
spirulina,
mączka z suszonych wodorostów,
czosnek,
DL-metionina,
astaksantyna,
polifenol (stabilizator),
minerały.

Dodane witaminy i minerały: Typowa analiza
Witamina A 25000IU/kg,
Witamina D3 3000IU/kg,
Witamina E 1600IU/kg,
Witamina C (stabilizowana) 130mg/kg,
Kobalt 0,85mg/kg,
Mangan 100mg/kg,
Jodyna 5,3mg/kg,
Cynk 21mg/kg,
Żelazo 210mg/kg

Typowa analiza
proteiny 41%
olej 6%
włókna 1,3%
popiół 10,7%
fosfor 0,9%

Co o tym sądzicie?
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-22, 00:59   

No i jak to zwykle na forach bywa, jeden z podstawowych tematów i sztandarowy nawóz, proste pytania, 17 wypowiedzi, a wnioski jakieś nieprzekonujące.
Chcę w przyszłym sezonie zacząć stosować tan nawóz, ale właśnie metodą kolegi "sain1", czyli wkopywać w podłoże.
Dlaczego właśnie tak? Ponieważ nie widzę żadnych istotnych i logicznie uzasadnionych przeciwwskazań, widzę natomiast zalety.

Tymczasem clou odpowiedzi na problem postawiony przez "sain1" zamknięty został stwierdzeniami:
wog napisał/a:
...biogold w okresie wegetacyjnym ma być cały czas wyłożony na podłoże,
wog napisał/a:
bio sie nie wkopuje w podloze ma lezec na wierzchu lub koszyku , nie marudz!!! :-)

Ale ja jeszcze jednak pomarudzę, gdyż na stronie "swiat-bonsai" czytam instrukcję:

"Jedna granulka wystarcza dla powierzchni 5x5cm. Praktycznie nie ma możliwości przedawkowania (stosując się do zaleceń) gdyż jest to nawóz organiczny. Można stosować również większą ilość nawozu. Nawóz podczas podlewania uwalnia stopniowo substancje odżywcze, które swobodnie przenikają do ziemi. Nawożenie takim granulatem starcza na około 1 miesiąc."

i żadnych zaleceń odnośnie zakazu wkopywania w podłoże nie widzę, ani wyobrazić sobie nie mogę, a nawet wprost przeciwnie.

Rolnik gnoju na polu nie zostawia na wierzchu, tylko szybko przyoruje.

Wbrew forumowej indoktrynacji biogold również będę wkopywał!
Ostatnio zmieniony przez jm 2014-12-22, 01:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2014-12-22, 10:37   

jm napisał/a:
Rolnik gnoju na polu nie zostawia na wierzchu, tylko szybko przyoruje.


No a czy rolnik na polu gnój zostawia przy już rosnących roślinach? MaciekMM wytłumaczył to dość logicznie. Niech będzie jeśli wolisz grzebać w podłożu, możesz to robić i jeśli uważasz że ma to sens.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-04, 11:20   

Może jakieś spostrzeżenia (jm,) dotyczące stosowania do/na glebowo nawozów?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-04, 23:36   

Niestety, mimo szumnych zapowiedzi Biogold'u nie stosuję.
Włożyłem kijek w mrowisko z ciekawości, jak się jednak okazało bez skutku, żadne bowiem argumenty nie padły.
Wyznaję zasadę, że nie wszystko co oryginalne japońskie, nawet w zakresie bonsai, to złoto.
A już tym bardziej, gdy miałbym dwudziestokrotnie przepłacać.
Z natury jestem wrogiem wszelkich objawów fetyszyzmu.
Jest bardzo wygodny w stosowaniu, powszechnie dostępny i niewspółmiernie tani polski obornik granulowany bydlęcy, kurzy, koński i tylko taki stosuję (doglebowo, zaostrzonym ołówkiem robię dziurki w glebie i wpycham granulki obornika) z dobrym jak mi się wydaję skutkiem.
_________________
pozdrawiam, Józef.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-05, 17:22   

Hmm co do stosowania obornika granulowanego (bydlęcy) mam osobiście złe doświadczenie. Z kolei 2 bardziej doświadczonych kolegów stosuje go z dobrym skutkiem i to w ilościach, które mnie przeraziły, jak to zobaczyłem. Sądzę po tym, że jest jakiś czynnik, który powoduje, że u mnie się nie sprawdza. Być może rośliny zasypane tym nawozem muszą mieć bardziej mokro. Koledzy mają systemy zraszania, ja natomiast jeszcze się takowego nie dorobiłem. Nie jestem jednak pewien czy o to chodzi ;/
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-03-07, 10:59   

Ja również nie polecam oborników ze względu na słabą wydajność oraz miedzy innymi rozsiewanie się drobnych uporczywych roślinek, których nasiona znajdują się w nawozie.
Mogę za to Polecić wysokoskoncentrowany nawóz organiczny SAIDUNG ULTRA, którego zastępuję biogoldem w przypadku roślin zimujacych w pomieszczeniach, ze względu na nieprzyjemny zapach. Nawóz ten jest w formie małych kilku milimetrowych granulek. Jest robiony bodajże ze szczątków ryb (i to czuć). Stosując go warto zaopatrzyć się w koszyczki do nawozu, ze względu na ptaki, które potrafią rozgrzebać całą donicę wyczuwając robale naturalnie rozkładające nawóz.
Na wystawach widywałem również nawóz w dużych granulkach i owalnym ksztalcie, który o ile pamiętam jest nazywany "SUMO". Niestety nie udało mi się go nigdzie kupić i przetestować.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group