Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
usychająca sosna
Autor Wiadomość
kubekno 

Dołączyła: 11 Mar 2016
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-03-11, 20:04   usychająca sosna

dzień dobry,
jestem laikiem w pielęgnacji iglastych. Przywiozłam 3 miesiące temu sosne pięcioigielną. Niestety po miesiącu zaczęły jej opadać pierwsze igiełki.
Raz/dwa razy w tygodniu wkładam ją do naczynka z wodą mineralną z butelki na dwie godziny. Wcześniej leżała na oświetlonym stole. Po tym, jak zaczęła tracić pierwsze igiełki, przełożyłam ją na parapet. Ustawiłam ją najdalej od grzejnika. Niestety,nic to nie dało..


Ratunku, nie wiem co robić, przeżyła 8 tys km, nie chcę jej stracić.
link do zdjęcia:
https://drive.google.com/file/d/0Bzz9rNNu1LLmTmE4cjVyZjl6MFE/view?usp=sharing
Ostatnio zmieniony przez kubekno 2016-03-11, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-11, 23:33   

W mieszkaniu sosna zimy nie przeżyje, nawet najdalej od grzejnika.
Lata zresztą też.
Sosna to gatunek wybitnie "outdoor" i wybitnie światłolubny.
Ostatnio zmieniony przez jm 2016-03-11, 23:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-12, 07:42   

Wszystko, co napisał jm, to niestety prawda. Nawet mamy tu specjalny temat - HODOWLA DRZEWEK OUTDOOR W DOMU z którym zalecam się zapoznać.
Mech (prawdopodobnie), który rośnie na podłożu utrudnia ocenę jego wilgotności. Wiem, że jest ładny, ale zalecam przynajmniej częściowe (jeśli nie całkowite) jego usunięcie. Sosny niezbyt tolerują nadmiar wilgoci. Myślę, że 15 minut + dobre odcieknięcie nadmiaru wody w zupełności wystarczy, aby podłoże nasiąkło. Nie musisz topić go przez 2h ;-) Wodę mineralną zastąpiłbym odstaną 1-2 dni przegotowaną. Do wiosny niedaleko więc może przeżyje. Najlepiej byłoby znaleźć jakieś nieogrzewane, jasne pomieszczenie i tam dotrzymać roślinę do wiosny.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
kubekno 

Dołączyła: 11 Mar 2016
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-03-12, 13:41   

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Trochę przykro. Na początek ogranicze podlewanie i go przeniosę. Posiadanie go na podwórku mija się z moim celem, ale lepiej mieć pięknego na zewnatrz niż w ogóle.
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-12, 23:05   

A... i jeszcze o wodzie mineralnej, co zauważył MaciekMM.
Woda mineralna do podlewania drzewek się nie nadaje, taka woda jest twarda, w niej jest nadmiar minerałów i nie takich minerałów i nie w takiej formie jakiej potrzebują rośliny - te odkładające się w podłożu minerały mogą doprowadzić do jego zasolenia.
Lepiej podlewać odwrotnie, wodą wybitnie miękką (nawet destylowaną) i odpowiednio nawozić.
Przy takiej pogodzie jaka panuje obecnie i prognozach na przyszłość najlepiej sosenkę już wystawić na zewnątrz.
_________________
pozdrawiam, Józef.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group