Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wermikulit
Autor Wiadomość
gillner 
gillner


Dołączył: 23 Lut 2013
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-03-13, 23:18   Wermikulit

hej, czy macie doświadczenie z wermikulitem jako składnikiem podłoża?

chce go kupić do sadzonek i mieszać z perlitem i zastanawiam się czy nie
zastosować go do prebonsai outdoor

.................................................

Wermikulit posiada właściwość doskonałego spulchniania gleby, podczas gdy wilgoć i składniki odżywcze są zatrzymywane w glebie. Wermikulit mający zastosowanie w ogrodnictwie jest przede wszystkim:

sterylny
bezzapachowy
nietoksyczny
trwały
nie zachodzi pleśnią
pH wermikulitu jest neutralne (7,0-9,5), ale w związku z obecnością związków węglanów zachodzi reakcja jak w przypadku zasad. Posiada zdolność wymiany kationów, dzięki czemu może zatrzymywać i udostępniać roślinie potrzebne jej potas, amon, wapń i magnez. Jest wyjątkowo lekki, łatwy w zastosowaniu, doskonale łączy się z ziemią, torfem, kompostem z kory i innymi organicznymi materiałami kompostowymi, nawozami sztucznymi, pestycydami, środkami chwastobójczymi.

W przypadku wymieszania z torfem, organicznym kompostem lub ziemią, wermikulit zapewnia szybszy rozrost oraz doskonałe umocowanie dla młodych korzeni. Ponadto taka mieszanka zatrzymuje powietrze, substancje odżywcze, wilgoć, uwalnia je gdy roślina tego potrzebuje. Stosowany jako nośnik zapewnia doskonałe rozprowadzanie substancji odżywczych.

Wsadzanie zaszczepek (sadzonek) - do tego celu doskonały jest wermikulit medium grade.
Wystarczy wysypać wermikulit, podlać go dokładnie wodą i wsadzić zaszczepki

Jako odżywka dla gleby - gdy gleba jest zbyt ciężka i lepka, wystarczy dodać do niej wermikulit oraz perlit w proporcji 1 ilości gleby. Dzięki temu tworzą się specjalne kanały sprawiające, że gleba "oddycha".Wykorzystanie wermikulitu w hodowli ogrodowej kwiatów, warzyw, jak również kwiatów doniczkowych, dostarcza niezbędnego powietrza, które przyśpiesza wzrost roślin. W przypadku zbyt piaszczystej gleby, pomaga zatrzymać w niej wodę i powietrze - czynniki warunkujące rozwój roślin.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-25, 16:38   

Odgrzeję stary temat. Stosowałeś może wermikulit
gillner napisał/a:
do prebonsai outdoor

Jakieś spostrzeżenia?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
gillner 
gillner


Dołączył: 23 Lut 2013
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-04-02, 22:48   

nie
ale stosowałem Amigo Light, a potem bo znowu się pojawił żwirek Tesco :)
sprawdza się jeden i drugi
_________________
pozdr. gillner
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-04-03, 05:40   

Po sezonie dodam spostrzeżenia, gdyż pierwsze rośliny poszły w mieszankę wermikulitu i przekompostowanej kory.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-05-06, 12:35   

Wstępnie mieszaka wermikulit/przekompostowana kora jest "mokra" tzn długo pozostaje mokra po podlaniu. O ile latem może to być pomocna to wiosną i jesienią już niekoniecznie. Kolejne rośliny sadziłem z dodatkiem 30-40% żwiru.
PS żwir od krys358 - serdecznie podziękował :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
krys358 


Wiek: 63
Dołączył: 15 Wrz 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-05-08, 15:20   

oj tam oj tam, to tylko wiaderko kamieni :lol: , niech krzaczory rosną
_________________
pozdrawiam Krzysztof
Ostatnio zmieniony przez krys358 2016-05-08, 15:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-10, 08:28   

Cześć!

Stosowałem Wermikulit z kopostowaną korą, ziemia darniowa, z kicidamą i wszystko sprawdza się co najmniej średnio. Drzewa rosną (w darni dobrze liściaki, w kicidamie sosny, modrzewie i jałowce rosły źle we wszystkim), ale słabiej niżeli na mieszance opartej na innych substratach.
Wermikulit niesamowicie łątrwo się wypłukuje bo jest lekki. ciężko usypać z nich górkę, nawet po wyłożeniu bryły sphagnum.

Osobiście, najlepszm zamiennikiem Akadamy jest dla mnie mieszanka Bimsu i Lavy- drzewa dobrze się ukożeniają (zapewe przez zawartość minerałów w lawie- np tlenku tytanu), mieszanka jest przepuszczalna, jest rock efect pełna gębą- generalnie prawie samke plusy.
Można taki zestaw kupić w Wulkangadren we Wrocławiu- wychodzi taniej niż Aka ale drzewa naprawdę dobrze rosną.

Ja osobiście nie stosuje już tej mieszanki bez Akadamy, tzn np. do liściaków dodaję:
- 25% Bimsu
- 25% Lawy
- 50% Akadamy

Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale wiem, że doskonale się sprawdza jeżeli chodzi o yama, czy większe systemy korzeniowe.

Do sosen jest po 1/3 wszystkeigo

Niestety minusem lavy jest to, że jest bardzo twarda i późniejsza praca na korzeniach wymaga częstego ostrzenia narzędzi :/

Lava może być też używna tylko w drobniejszej mieszane, którą wysypywana jest góra bryly i wtedy wszystkie minerały i związki chemiczne są wpłukiwane głębiej, gdzie jest mieszanka tylko Akadama/Bims w różnych proporcjach.

Zrobiłęm trochęofftop, ale sam testowałem już wermikulit i pół worka stoi jeszcze i używam go do mieszania ziemi pod pomidory... Lepszego zastosowania nie znalazłem.

Pozdrawiam i czekam na rezultaty, bo może ja coś żle kombinowałem?
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
Ostatnio zmieniony przez Bunny 2016-05-10, 08:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-05-10, 13:12   

Stosowałbym głównie mieszanki lawy, ale oprócz samej ceny za nią jest dość spora opłata za przesyłkę. Wiąże się to prawdopodobnie z wagą. Ciebie mniej boli, gdyż możesz odebrać osobiście. Tak jak pisałem powyżej pod koniec sezonu dam znać, jak rośliny rosną w mieszankach z wermikulitem.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-10, 15:39   

Maciek,

Może jedna wysyłka na kilka osób? Przy zamówieniu całej palety mozesz też negocjowac cenę samego zakupu.
Do tego jest zniżka 10% z forum akwarystycznego, ale to już naciągane rozwiązanie ;)
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-05-11, 11:00   

Pomyślimy :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-05-11, 21:19   

Mam pytanie ;-)

Bunny, Ja osobiście nie stosuje już tej mieszanki bez Akadamy, tzn np. do liściaków dodaję:
- 25% Bimsu
- 25% Lawy
- 50% Akadamy

Umnie ceny sa podobne za 14l akadamy dam tylesamo co za mieszanke np. akadama, lawa i np compostowana kora lub inne warianty aka-lava -...
Lepsze sa mieszanki czy sama akadama?
_________________
Adopt the pace of nature, her secret is patience.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-12, 11:28   

Cześć,

A do czego potrzebujesz mieszankę?
Mieszanka też powinna być dostosowana do tego jak często możesz podlewać, jaki wiek rośliny etc. Tak o któej pisałem jest dla mnie dosyć uniwersalna i stosuje jądo płytszych donic.
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-05-12, 12:16   

Jak dlamnie to same poczatki pojemniki i doniczki glebokie duze sprzyjajace wzrostowi. Ale chcialbym powoli kupowac to co misie przyda w przyszlosci. Ceny w UK sa jakie sa. Akadama 14l, lava 6l, gotowe mieszanki 14l I kostuje to jakis £17 za sztuke do tego nawozy i tak dalej nazbiera sie calkiem sporo.
_________________
Adopt the pace of nature, her secret is patience.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-16, 17:40   

Jeżeli ma Ci się przydać w przyszłości, to nie kupuj nic z organiczną domieszką, bo Aka sie rozkłada pod wpływem kwasów humusowych i rozpadnie Ci się w worku.
Osobiście nie mam doświadczenia z "pędzeniem" materiałów, wiec nie chcę Cięwprowadzić w błąd i sam poczekam na opinie ekspertów, bo też niedawno kupiłem klona palmowego z ogrodniczego ;-)
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-05-16, 22:05   

Dzieki za info. Bunny,
Kupie narazie czyste skladniki podloza nie mieszane :-D
_________________
Adopt the pace of nature, her secret is patience.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group