Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ja na urlop, a bonsai... co z nimi robić?
Autor Wiadomość
sugataishi 

Dołączył: 13 Lut 2017
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-13, 14:44   Ja na urlop, a bonsai... co z nimi robić?

Cześć,
Pewnie każdy ma ten problem, wyjazd na długi weekend, na tydzień, na dwa. Lato, upał. Drzewka same nie dadzą rady. Do tej pory prosiłem różne osoby o podlewanie, ale od dawna nie wyjeżdżałem na dłużej niż tydzień.

A teraz, dwa tygodnie w czerwcu, tydzień na przełomie lip/sie, kilka kilku dniowych wyjazdów. Męczy mnie to proszenie i szukanie kogoś, kto mógłby się nimi zająć.

Jakie macie patenty na te wyjazdy?
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-02-14, 14:46   

Po opiniach tylko (będę testował w tym roku) np blumat.pl lub wiele podobnych systemów.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Jacek Rostkowsk 
junior

Wiek: 34
Dołączył: 29 Maj 2012
Skąd: SULĘCIN , Lubuskie
Wysłany: 2017-02-21, 13:23   

systemy systemami, ale nic nie zastąpi opieki i oka ludzkiego:) kilka szkółek praktykuje usługi "hotelu" dla drzewek, w tym moja szkółka:)
_________________
zapraszam do naszej szkółki bonsai, na warsztaty oraz na facebooka https://www.facebook.com/jacek.rostkowski.50
 
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-02-21, 13:37   

Jacek Rostkowsk napisał/a:
nic nie zastąpi opieki i oka ludzkiego:)

Tak jak piszesz Jacku - cała prawda. A jeszcze jak to oko jest kogoś bardziej niż doświadczonego (np. Twoje) to już całkiem dobrze.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
pawelo73 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Sty 2014
Skąd: Gdynia
  Wysłany: 2017-03-05, 22:17   

Ze swej strony NIE polecam żelu ogrodniczego. Początkowo wydawał się dobrym rozwiązaniem ale niestety nie rozkłada się dość szybko (ponoć trwa to nawet 5 lat), a po każdym deszczu, szczególnie jesienią czy mokrą zimą, robi się na powierzchni mieszanki jeden wielki okropny glut. Utrudnia to oddychanie gleby i stanowi dobre środowisko dla patogenów. Usuwanie tego jest strasznie upierdliwe.
_________________
Paweł D.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2017-03-06, 22:53   

Z mojego doświadczenia wynika , że nie ma lepszego rozwiązania , niż powierzenie opieki , lub choćby kontroli (codziennej) zaprzyjaźnionej osobie , oczywiście po uprzednim wprowadzeniu w temat podlewania .
Osobiście mam zabezpieczone podlewanie systemowe , jednak jest to jedynie udogodnienie , a nie rozwiązanie problemu , bowiem wystarczy większy wiaterek w upalny dzień i system nie dolewa niektórych drzewek , lub zwyczajnie niektóre drzewka wymagają dodatkowego podlania ręcznie .
Lub też przypadek losowy , np. taki jaki miałem podczas ostatniej sierpniowej suszy
(a wydawać by się mogło że o tej porze roku już nie trzeba tak intensywnie podlewać ) Podczas mojego tygodniowego wyjazdu do klienta wystarczyła mała awaria prądu trwająca zaledwie 20 minut , a było to o pechowej porze dnia , około 16, kiedy startuje system i to sprawiło że tego jednego dnia drzewka nie zostały podlane , co spowodowało spore kłopoty z kilkoma modrymi , ale na szczęście dość szybko doszły do siebie , jednak fakt niezbity , system zawiódł i drzewka oberwały po gnatach :-P ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-07, 17:32   Re: Ja na urlop, a bonsai... co z nimi robić?

sugataishi napisał/a:
Cześć,
Pewnie każdy ma ten problem, wyjazd na długi weekend, na tydzień, na dwa. Lato, upał. Drzewka same nie dadzą rady. Do tej pory prosiłem różne osoby o podlewanie, ale od dawna nie wyjeżdżałem na dłużej niż tydzień.

A teraz, dwa tygodnie w czerwcu, tydzień na przełomie lip/sie, kilka kilku dniowych wyjazdów. Męczy mnie to proszenie i szukanie kogoś, kto mógłby się nimi zająć.

Jakie macie patenty na te wyjazdy?


Nie ma lepszego sposobu niż znajomy, sąsiad na zajęcie się roślinnością domową... :)
 
 
czepek 

Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2022
Skąd: Wawrzynów
Wysłany: 2022-10-03, 14:26   

Sąsiad nie zawsze jest chętny, zresztą sąsiada się nie zna zawsze.





____________________________________________
Ostatnio zmieniony przez MaciekMM 2022-10-17, 06:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group