Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Raft - Grab
Autor Wiadomość
bob 

Dołączył: 28 Maj 2016
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-05-24, 16:40   Raft - Grab

Witam,
Udało mi się znaleźć wiąz w dość niespotykanej formie - wszystkie pieńki to jedna roślina połączona grubym naziemnym korzeniem (70cm szer.). Był już rok wcześnie przycięty jakieś 10cm przy ziemi (rósł pod linią energetyczną), na każdym były bujne odrosty a teraz (miesiąc po wykopaniu) to już jest taki gąszcz że tylko liście widać.
Nie mam dużego doświadczenia, a w takim stylu to w ogóle pierwsze drzewko, więc jeśli macie jakieś sugestie co do prowadzenia to chętnie poczytam.

Plan jest taki:
-co dłuższe pędy na bieżąco przycinać do kilku węzłów
-późne lato/jesień, chyba najlepiej jak liście opadną, porzeźbić ładne przejścia z brutalnie odciętych pieńków i wybrać wierzchołki na każdym
-jakimś frezem oczyścić z brudu i zgnilizny pusty pieniek na środku który wydaje się być tu główną atrakcją
-rozważam usunięcie dość cienkich odrostów na środku na pierwszym planie gdyż będą zasłaniać poziomy korzeń i powyższy pusty pieniek
- na prawo od wydrążonego pieńka jest blisko siebie podwójny odrost, więc jeden wyciąć

Na razie tyle z pomysłów. Co do kilku rzeczy nie mam pewności:
-kiedy najlepiej rzeźbić ścięte końcówki pni
-czy wywalać ten frontowy niby niezwiązany z resztą odrost czy trzymać go nisko dla jakiejś głębi obrazu
-ogólne prowadzenie w tym stylu, widzę bardzo różnorodne formy które nie trzymają się sztywno zasad, albo cała korona tworzy wspólną całość, albo akcent na pojedyncze drzewa, ale to już zmartwienie na przyszłe lata...

Drzewko bardzo silne z gęstymi korzeniami i nawet na tym etapie nie straszy swoim wyglądem, teraz wygląda jak mały las :)
Ostatnio zmieniony przez bob 2017-06-02, 20:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-05-28, 21:04   

Dobrze się zapowiada, plan działania wymaga tylko konsekwencji w realizacji.Z powodu rozmiaru już teraz zastanawiał bym się nad sposobem ostatecznego nasadzenia rośliny.Powodzenia !
_________________
Pozdrawiam!
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-05-29, 20:57   

Bardzo nietypowy i ciekawy. Ze zdjęcia niewiele widać ale czy nie jest to czasami grab?
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-05-29, 23:30   

Też bym obstawał za grabem, lecz do całkowitej pewności zrób zbliżenia liści (kępek liści). Forma z bardzo dużym potencjałem na przyszłe bonsai. Gratuluję nabytku. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
bob 

Dołączył: 28 Maj 2016
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-06-01, 17:02   

Trochę zwątpiłem, ale dalej myślę, że to wiąz. Załączam foto:

I przy okazji rzut z góry gdzie lepiej widać kształt podstawy zanim poszły liście. Niby doniczkę zrobiłem na wymiar ale chyba ją za rok poszerzę żeby zrobić więcej miejsca na rozwój korzeni.
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-01, 17:17   

Niestety (dla Ciebie), a może i stety, gdyż jest to na pewno grab. A dlaczego "stety"? Grab jest gatunkiem częściej spotykanym jako "outdoor bonsai" i jest łatwiejszym w uprawie oraz pielęgnacji. Musisz poczytać o jego biologii tj. warunki siedliskowe, świetlne i wytypować dla niego odpowiednie stanowisko. Odnośnie podłoża - czy jest ono na chwilę obecną docelowe, czy chcesz je zmienić? Pytam, bo wizualnie wygląda na ciężkie, a grab w takim podłożu rósł będzie słabo. Podłoże powinno być przepuszczalne, żeby korzenie również mogły oddychać, w innym przypadku roślina się "zadusi", a proces ten będzie następował właśnie od korzeni. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2017-06-01, 17:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-02, 10:28   

Też bym bardziej na grabika stawiał. Zwróć uwagę choćby na nasadę liścia. Wiąz zazwyczaj ma bardziej asymetryczną, a u Ciebie jest dość symetryczna.
Zgodzę się również z wizualną oceną podłoża. Możesz podać skład tej mieszanki, którą zastosowałeś?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bob 

Dołączył: 28 Maj 2016
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-06-02, 18:17   

Chyba macie rację z tym grabem, myślałem że grab ma bardziej regularnie ząbkowane liście, ale trzeba będzie zmienić temat postu ;)
To trochę zmienia wymagania drzewka. Lubi półcień - ok, osłonięty od wiatru - ok, tylko muszę mniej podlewać niż wtedy kiedy był jeszcze wiązem.
Gleba to trochę niewypał, ale oczywiście zmienię ja na wiosnę.
Zwykle nowe drzewka wsadzam do takiej gleby w jakiej rosły razem z możliwie nienaruszoną bryła korzeniową żeby im zmniejszyć stres. W tym wypadku to jest gleba hmm.. organiczno-piaszczysta. Tym razem dodałem jednak trochę gotowego podłoża do bonsai (opisane jako torf z kruszonym keramzytem). Okazało się że to była jakaś ziemia uniwersalna z piaskiem. Donica ma jednak dobrą wentylację więc powinien spokojnie wytrzymać ten sezon. Na razie rośnie jak dziki.
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-02, 22:22   

Jak już wiesz, z jakim gatunkiem masz do czynienia, to oprócz tych wymagań, o których wspomniałeś pilnuj też, aby gleba nie został przesuszona. Graby to "pijaki" (co prawda nie takie jak np. olcha), ale musisz na tą jego "przypadłość" zwrócić szczególną uwagę. Jeden raz nie podlania w bardzo ciepły (jeszcze nie upalny) dzień może spowodować, że roślina straci turgor, liście obwisną, co skutkować będzie dla niej sezonem we wzroście w plecy. Na razie daj mu spokojnie rosnąć bez jakiejkolwiek ingerencji w zieleń czy w masę korzeniową. Możesz również delikatnie spróbować z nawożeniem dolistnym. Dobrze, że napisałeś w jakim został posadzony podłożu (na zdjęciach nie wyglądało to zbyt zachęcająco) tj. że jest to ziemia wraz z jaką został pozyskany i tutaj plus dla Ciebie i dla ... rośliny. Takie podejście zmniejsza jej stres po pozyskaniu, co przełoży się na jej dalszą kondycję. Można na powierzchni dosypać warstwę drobnego keramzytu (frakcja 0,5-0,7cm) wymieszanego z przekompostowanymi korowinami, co zatrzyma wilgoć w podłożu oraz zapewni optymalną ilość grzybów mikoryzowych (korowiny) i poprawi aerację czyli napowietrzenie podłoża (keramzyt). Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2017-06-02, 22:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
bob 

Dołączył: 28 Maj 2016
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-06-03, 21:47   

Dzięki wszystkim za cenne rady a szczególnie za naprowadzenie mnie na właściwy gatunek drzewka.
Nie będę formował w tym sezonie, jedynie obciąłem kilka odrostów za niskich lub bezużytecznych.
Ta wrażliwość na przesuszenie o której piszesz zniechęca mnie trochę do stosowania podłoży nieorganicznych. Nie zawszę mogę podlewać roślinę 3 razy dziennie a czasem powinna samodzielnie przeżyć weekend. Stąd już zastanawiam się w czym tego Graba (i inne) posadzić docelowo. Skłaniam się ku mieszance torfu lub zwykłej ziemi z pumeksem. Duża retencja wody i dość dobra przepuszczalność zwiększy jego szanse na przeżycie w razie "suszy". Poza tym będzie rósł w półcieniu gdzie tylko pod wieczór dostaje trochę słońca.
O nawozach dolistnych przyznam, że nie myślałem. Ale miesiąc po puszczeniu liści dosypałem trochę nawozu na powierzchnię i zmieszałem z ziemią uniwersalną. Także na jakiś czas dam mu spokój z dodatkami. Spróbuję jeszcze tylko tych korowin bo rzeczywiście podłoże szybko wysycha w cieplejsze dni.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group