Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fikus Ginseng - ziemia i plastykowa doniczka Bonsai
Autor Wiadomość
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-02, 19:00   Fikus Ginseng - ziemia i plastykowa doniczka Bonsai

Witajcie,

po dłużym okresie czasu dojrzałem i zdecydowałem się, że wezmę się za swoje drzewko Bonsai Ficus Ginseng. Zanurzyłem się w literaturę oraz w praktyczne porady tutaj na forum. Jednak potrzebuję rady już doświadczonych w boju co zrobić z moją roślinką.

Otóż mam ją już ok. 2 lata i jej nawet jeszcze nie przesadziłem, także czas na jej pierwsze przesadzenie. Mam 2 pytania:

1. Wyczytałem, że mogę użyć normalnej ziemi ogrodowej. Przesadzałem inne kwiaty i została mi jeszcze ziemia do kwiatów z dużą ilością wapna. Czy taka ziemia, którą wymieszałbym z perlitem w stosunku 3:1 będzie odpowiednia czy zalecalibyście mi co innego ?

2. Kwestia doniczki. Mam jeszcze tego Fikusa w plastykowej doniczce 21 cm. Mieszkam w Norwegii a tutaj doniczki do Bonsai są po 1000 zł dlatego zacząłem szukać alternatywy i znalazłem na Aliexpress doniczki do bonsai, które są niskie, ale plastykowe.

Mógłbym z takich doniczek plastykowych z powodzeniem skorzystać ? Czytałem, że na początku takie plastykowe, które są chwilowe są bardzo dobre na początku...a dopiero na końcu jak roślina jest w pełni wykształcona to można dać docelową ceramiczną (ale nie wiem czy to się tyczy również mojego okazu, który chyba młody już nie jest... )

Proszę o rady :) Pozdrawiam !

DSCN3274.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Oto mój Bonsai Ficus.
Plik ściągnięto 5833 raz(y) 44,75 KB

Ostatnio zmieniony przez xandrix 2018-09-02, 19:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-02, 20:28   

xandrix napisał/a:
Wyczytałem, że mogę użyć normalnej ziemi ogrodowej. Przesadzałem inne kwiaty i została mi jeszcze ziemia do kwiatów z dużą ilością wapna.


Fikusy preferują podłoża o pH 5,0-6,0 czyli innymi słowy mówiąc lekko kwaśne, dobrze przepuszczalne. Jak możesz u siebie tj. w Norwegii dostać przekompostowane, drobne korowiny oraz żwir o frakcji 4-6mm, to zrób z tego mieszankę (na początku w stosunku 1:1 wymienionych przeze mnie składników). Pamiętaj o drenażu na spodzie doniczki (ja używam keramzytu o frakcji około 1cm), gdyż drenaż tworzy warstwę podłoża, w której jest więcej powietrza niż w pozostałej części gleby w doniczce, co skutkuje m.in. lepszym wzrostem i ogólną kondycją korzeni (zdrowe korzenie=zdrowa roślina).

xandrix napisał/a:
Mógłbym z takich doniczek plastykowych z powodzeniem skorzystać? Czytałem, że na początku takie plastykowe, które są chwilowe są bardzo dobre na początku...a dopiero na końcu jak roślina jest w pełni wykształcona to można dać docelową ceramiczną


Jak najbardziej z takich doniczek z tworzywa sztucznego możesz skorzystać i traktować jako robocze do momentu aż roślina dojrzeje do przesadzenia w odpowiednią "ceramikę". Pozdr. Jarek Ż.
 
 
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-03, 09:29   

Ponownie dziękuję za zainteresowanie tematem :)

Zapytam, bo muszę wiedzieć jak to wygląda. Bo jak zapytam w sklepie to nie będą tutaj wiedzieć o co mi chodzi z uwagi na różną terminologię tutaj w Norwegii, a ja tego na oczy nie widziałem dlatego chcę wiedzieć o czym mówię... ;) Także wybacz za idiotyczne pytania, bo one takowe są w oczach ludzi którzy są w temacie ;)

jareckiM66 napisał/a:
Jak możesz u siebie tj. w Norwegii dostać przekompostowane, drobne korowiny oraz żwir o frakcji 4-6mm,


1. Przekompostowane drobne korowiny to jest to samo co przekompostowana kora ?

2. Taki żwir (domniemam, że dostanę taki w sklepie akwariowym, bo tutaj w ogrodniczym widzę, że nie ma u mnie) należałoby wygotować wcześniej ?

3. Mam dużo perlitu. Może z niego mógłbym jeszcze jakiś użytek zrobić ?

jareckiM66 napisał/a:
Jak najbardziej z takich doniczek z tworzywa sztucznego możesz skorzystać i traktować jako robocze do momentu aż roślina dojrzeje do przesadzenia w odpowiednią "ceramikę".


4. Mógłbyś rozwinąć kiedy jest moment, że roślina dojrzeje do przesadzenia w odowiednią "ceramikę" ? Czym taka roślina się charakteryzuje, że będę wiedział, że to już ten czas ? Wtedy kiedy ona odżyje i będzie miała dużo listków i będzie już wyglądała na zdrowy okaz ?

Pozdrawiam !
Ostatnio zmieniony przez xandrix 2018-09-03, 15:02, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-04, 08:26   

xandrix napisał/a:
1. Przekompostowane drobne korowiny to jest to samo co przekompostowana kora?


Dokładnie tak, rozdrobniona kora, prawdopodobnie jako odpad z tartaku, zakompostowania przynajmniej 1 sezon.

xandrix napisał/a:
2. Taki żwir (domniemam, że dostanę taki w sklepie akwariowym, bo tutaj w ogrodniczym widzę, że nie ma u mnie) należałoby wygotować wcześniej?


Nie trzeba go gotować, wystarczy dobrze wypłukać po bieżącą wodą.

xandrix napisał/a:
3. Mam dużo perlitu. Może z niego mógłbym jeszcze jakiś użytek zrobić?


Perlit może być.

xandrix napisał/a:
4. Mógłbyś rozwinąć kiedy jest moment, że roślina dojrzeje do przesadzenia w odowiednią "ceramikę"? Czym taka roślina się charakteryzuje, że będę wiedział, że to już ten czas? Wtedy kiedy ona odżyje i będzie miała dużo listków i będzie już wyglądała na zdrowy okaz?


Dojrzeje..., przepraszam za taki skrót myślowy. Chodzi tutaj o to, że do donic ceramicznych, docelowych przesadzane są drzewka najczęściej już uformowane, które wymagają już niewielu korekt pielęgnacyjnych. Natomiast w donicach roboczych (czy to plastikowych czy wcześniej używanych ceramicznych) posadzone są drzewka, na których pracujemy nad ich formą od momentu ich pozyskania tj. nad zagęszczeniem i układem (ramifikacją) gałęzi, nasadą pnia, korzeniami, częściami martwymi rośliny itp. A do tych czynności używane są różne techniki np. drutowanie i stosowanie odciągów, dźwigni z prętów czy z bambusów, odkłady powietrzne i inne. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-04, 13:06   

Dzięki za odpowiedzi :)

jareckiM66 napisał/a:
Perlit może być.


Rozumiem, że perlit zamist żwiru i to w takim samym stosunku 1:1 ?
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-04, 18:21   

xandrix napisał/a:
Rozumiem, że perlit zamiast żwiru i to w takim samym stosunku 1:1?


Dokładnie.
 
 
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-05, 12:01   

Jest problem.... u mnie w rejonie nie dostanę przekompostowanej korowiny. Odwiedziłem kilka marketów. Jedynie jest 500 km ode mnie i musiałbym przyczepę jej wziąć. Taki urok Norwegii. Nie wszystko się tu dostanie. Taka komuna tutaj jakaś... Jednak Polska to Polska. W Polsce wszystko teraz jest....

Tak czytam to widzę, że jest tyle mieszanek ile ludzi :) Masz może jakiś inny pomysł, abym mógł zastąpić tą korowinę ? Zacząłem się zastanawiać nad Akadamą, ale ona dostępna jest ode mnie 200 km... chyba tylko 1 sklep specjalistyczny w Norwegii...

Może kupię piasek dla kota i zmieszam go w proporcji 30% ziemi kwiatowej i 70 % piasku dla kota ? (znalazłem tutaj na forum norweskim konkretny piasek dla kota, którego tutaj używają właśnie w takich proporcjach).

Co o tym sądzisz? Czytałem na jednym z Twoich postów, że odradzasz Akadamę początkującym, ale ten post ma kilka lat. Może coś się zmieniło ? ;)
Ostatnio zmieniony przez xandrix 2018-09-05, 14:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-06, 16:06   

xandrix napisał/a:
Jest problem.... u mnie w rejonie nie dostanę przekompostowanej korowiny. Odwiedziłem kilka marketów. Jedynie jest 500 km ode mnie i musiałbym przyczepę jej wziąć. Taki urok Norwegii. Nie wszystko się tu dostanie. Taka komuna tutaj jakaś... Jednak Polska to Polska. W Polsce wszystko teraz jest....


To spróbuj kupić podłoże do bonsai Compo Sana (nie jest to produkt polski, ale chyba niemiecki, więc może i u siebie dostaniesz) i to wymieszać z perlitem.

xandrix napisał/a:
Może kupię piasek dla kota i zmieszam go w proporcji 30% ziemi kwiatowej i 70 % piasku dla kota ? (znalazłem tutaj na forum norweskim konkretny piasek dla kota, którego tutaj używają właśnie w takich proporcjach).


Owszem jest taki żwirek dla kotów, kiedyś u nas dostępny w sieci marketów bodajże TESCO, niezbrylający! Taki żwirek może być, lecz prze użyciem musisz go dobrze wypłukać, bo jest ... perfumowany dla kotów. Wtedy do mieszanki daj 50% tego żwirku, 30% podłoża do bonsai w/w i 20 % perlitu.

xandrix napisał/a:
Czytałem na jednym z Twoich postów, że odradzasz Akadamę początkującym, ale ten post ma kilka lat. Może coś się zmieniło ?


W tej kwestii nic się nie zmieniło. Jeśli roślina jest w fazie formowania i pracy nad nią, dodatkowo najczęściej przebywa w roboczym pojemniku to i podłoże w jakim jest, powinno być ... że tak powiem również "robocze", zapewniające roślinie optymalne warunki do rozwoju korzeni. Zastosowanie podłoży specjalistycznych np. akadamy, kiryu, kanumy, bimsu, lawy wulkanicznej wiąże się przede wszystkim z jeszcze większą uwagą z twojej strony, związaną z nawożeniem, kontrolowaniem stanu wilgotności podłoża praktycznie na bieżąco. Wynika to z tego, w/w wymienione podłoża do drzewek stosujemy w formie czystej lub mieszanek np. aka + kiryu, aka + bims, kiryu+bims, bims+ lawa są podłożami czysto mineralnymi o dobrych parametrach wodno-powietrznych, bez dodatku jakiejkolwiek ziemi, torfu, korowin itp. czyli bez frakcji organicznej. Tak że w tej kwestii moje zdanie się nie zmieniło. Sam mam rośliny, które mógłbym już wsadzić np. w akadamę (jej worek w piwnicy czeka) lecz jeszcze z tym poczekam. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-09-06, 16:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-07, 17:43   

jareckiM66 napisał/a:
To spróbuj kupić podłoże do bonsai Compo Sana (nie jest to produkt polski, ale chyba niemiecki, więc może i u siebie dostaniesz) i to wymieszać z perlitem.


Nie ma tu tego. Też już tego szukałem. Jedynie co znalazłem to jest tutaj worek ziemi kwiatowej z dodatkiem keramzytu, gdzie na obrazku są różne kwiaty i między innymi właśnie fikus.

jareckiM66 napisał/a:
Wtedy do mieszanki daj 50% tego żwirku, 30% podłoża do bonsai w/w i 20 % perlitu.


Kupię ten żwirek dla kotów i zmieszam go z tą ziemią, o której pisałem wyżej w/g tych proporcji co podałeś.
A następnym razem na wiosnę jak będę znowu przesadzał to użyję tej kory przekompostowanej, którą przywiozę przy okazji pobytu w Polsce... (żeby takie rzeczy zwozić z Polski.... masakra).
Tertium non datur.

jareckiM66 napisał/a:
Taki żwirek może być, lecz prze użyciem musisz go dobrze wypłukać


:spoko:

jareckiM66 napisał/a:
Jeśli roślina jest w fazie formowania i pracy nad nią


A to ciekawe, bo ja myślałem, że wielkość mojej rośliny i kształt jest na finalnym poziomie. Jedyne czego jej brakuje to liści....



Jest jescze jedna i ostatnia kwestia, która chyba nie jest do końcu poruszona nawet na forum odnośnie doniczki przejściowej, ale to już osobny temat założę, żeby zbyt dużego bałaganu nie robić na forum.

Dzięki za pomoc w tej sprawie ! :brawo:

[ Dodano: 2018-12-29, 18:19 ]
jareckiM66, Jest grudzień także minęły 3 miesiące od przesadzenia w/g podanych instrukcji powyżej i muszę przyznać, że roślina odżyła. Liście nie opadają, nawet nowe gałązki się pojawiają, aż musiałem jedną przyciąć to się rozwidliła jak szalona... ciekawe co to będzie wiosna/lato jak więcej światła dostanie w pokoju ;)
Ostatnio zmieniony przez xandrix 2018-12-29, 18:22, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-12-30, 21:44   

Cieszę się, że porady przyniosły zamierzony skutek, oby tak dalej a nawet o wiele lepiej. Pozdr. Jarek Ż. Ps. Wszelkiej pomyślności w Nowym 2019 Roku.
 
 
eryk2kartman 

Dołączył: 26 Lip 2018
Skąd: Irlandia
Wysłany: 2018-12-31, 08:52   

Tego żwirku już nie ma, Tesco wycofało go ze sprzedaży, mam nadzieję że to tylko chwilowe.....
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-01-07, 22:41   

eryk2kartman napisał/a:
że to tylko chwilowe

Raczej nie.
W necie żwirek niezbrylający o nazwie AMIGO light cena około 15 zł/ za 8l (4kg) - czerwona paczka
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
henio 

Dołączył: 17 Cze 2019
Skąd: Toruń
Wysłany: 2019-06-22, 19:27   Donice na wymiar

W temacie doniczek przejściowych i innych to znalazłem taką stronę gdzie można zamówić i zrobią na wymiar [URL]Edit[/URL] Myślę,ze będą tańsze od tych oryginalnych Polecam :lol:
_________________
henio
Ostatnio zmieniony przez MaciekMM 2019-06-22, 20:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group