Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
akadama
Autor Wiadomość
blade232 

Dołączył: 15 Lip 2019
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2019-07-15, 10:02   akadama

Witam serdecznie,
Jestem początkującym posiadaczem trzech drzewek a mianowicie ligustra chińskiego, karmony drobnolistnej oraz zelkovej. Wszystkie drzewka są wysokości koło 20 cm i średnicy pnia koło 20 mm. W związku z tym mam dwa pytania.
Czy doniczki wystarczą 15x10x4,5 cm czy lepsze będą 20x15x7 cm?
Drugie pytanie dotyczy akadamy gdyż planuje w niej drzewka umieścić i czy wybrać twardą drobną (2-3mm) czy twardą średnią (4-6mm)? Proszę o cenne wskazówki i dziękuję za poświęcony czas i pomoc.
Pozdrawiam, Błażej
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2019-07-16, 12:51   

Jeśli chcesz by jeszcze się rozrastały-doniczka większa, akadama drobniejsza pamiętaj, że akadame polewamy przez zanurzenie, pomogły by zdjęcia. Poza tym dużo czytaj a wiele informacji na temat podłoży i podlewania jest na Forum. Przesadzajmy na wiosnę.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
blade232 

Dołączył: 15 Lip 2019
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2019-07-17, 06:20   

Dziękuję za porady. Zasadniczo drzewka przejąłem od znajomego który miał te drzewka od roku chyba. Są one jak dobrze zrozumiałem w "kicidamie" bez żadnych domieszek. Zelkova i ligustr są w miarę w dobrym stanie wizualnie - zelkova skora do wypuszczania odrostów a ligustr raczej bez większej ochoty na wypusty nowe ale karmona widać że coś jej zaszkodziło i przerzedzona jest i co dziwne ma kwiatki jeszcze nie rozwinięte i nie usychają. Gubienie liści chyba ustało ale póki co nowych nie wypuszcza - taka jakby stagnacja i widać że od pozostałych dwóch mniej wody pobiera bo kicidama później przesycha - to tak w roili uzupełnienia informacji o drzewkach a wydaje mi się że są kupione w obi z tych mniejszych drzewek w niebieskich doniczkach.
Myślę że to takiego typu:

Ligustr ze zdjęcia po środku podobny do mojego, karmona i zelkova proste nie tak jak na zdjęciu.
Zdjęcia może postaram się wstawić do piątku.

Wiem że na wiosnę się przesadza ale myślałem że może mogę je przesadzić bez naruszania jakiegokolwiek bryły korzeniowej do czystej akadamy ale jeżeli Mirku radzisz żeby na wiosnę to poczekam. Zasadniczo nie zależy mi na wzroście tych drzewek, co najwyżej na zagęszczeniu i formowaniu korony. Czyli Mirku jak dobrze zrozumiałem to doniczki w tej sytuacji mogą zostać, chyba że do zagęszczania korony też trzeba wymienić na większe?
Pytanie co z tą akadamą bo jak dobrze rozumiem to czym większa granulacja tym większy dostęp powietrza do korzeni i częstsze podlewanie, tylko czy do takich drzewek granulacja nie lepsza ta niższa 2-3 mm ?
Ostatnio zmieniony przez blade232 2019-07-17, 06:39, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2019-07-18, 07:05   

Jeżeli rosną to nie ma pośpiechu. Kwiaty możesz wyciąć.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
blade232 

Dołączył: 15 Lip 2019
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2019-07-30, 18:25   

wstawiam aktualne zdjęcia

1.jpg
od lewej zelkova i ligustr
Plik ściągnięto 2732 raz(y) 97,2 KB

2.jpg
karmona
Plik ściągnięto 2732 raz(y) 68,71 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group