Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cytrusy - przesadzanie do donic bonsai
Autor Wiadomość
bartes123 

Dołączył: 21 Mar 2016
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-02-20, 10:17   Cytrusy - przesadzanie do donic bonsai

Witam!
Jak już pisałem w jednym z postów, posiadam całkiem sporą kolekcję cytrusów (no nie aż tak sporą, ale niemałą) w skład której wchodzi 6 cytryn i 2 mandarynki w różnym wieku (od 7 do 2 lat) plus 3 grapefruity w wieku noworodkowym.

Te 6 cytryn i 2 mandarynki rosną sobie w zwykłych, plastikowych, głębokich donicach. Staram się zmieniać podłoże co rok, 2 lata. Nigdy nie przycinałem korzeni, ale przycinałem gałęzie i liście, wstępnie je formując i patrząc co z tego wyjdzie,.

Chciałbym generalnie docelowo posadzić już je w donice bonsai, a więc wysadzić z donic, oczyścić korzenie, przyciąć odpowiednio korzenie, przyciąć gałęzie i posadzić w nowej ziemi, odpowiedniej dla cytrusów bonsai.

W związku z tym zastanawiam się, kiedy byłaby najlepsza pora na tego typu operacje? Brać się za to wiosną? czekać na przełom lato/jesień? Czy może chwilowo tylko skrócić korzenie i gałęzie, ale posadzić z powrotem w tych samych donicach z nową ziemią?

Wasze rady byłyby bardzo pomocne.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-02-20, 13:30   

bartes123 napisał/a:
Czy może chwilowo tylko skrócić korzenie i gałęzie, ale posadzić z powrotem w tych samych donicach z nową ziemią?

Od końca może zacznę.
Taka operacja nic Ci nie da, jeśli chcesz przejąć na płytkie donice.
bartes123 napisał/a:
W związku z tym zastanawiam się, kiedy byłaby najlepsza pora na tego typu operacje? Brać się za to wiosną? czekać na przełom lato/jesień?

Prawdopodobnie dobrym okresem jest wiosna
Ogólnie to jest uzależnione od gatunku rośliny, a nie czy to drzewo prowadzone jako bonsai, czy w wysokiej donicy jako "kwiat ozdobny/parapetowy" itp.
Co do terminów oraz zastosowanej mieszanki zalecam poszukać na forach o cytrusach np: cytrusy.net.pl czy dowolne inne. Na to konkretne zaglądam sam, choć cytrusów nie mam. Jest tam sporo informacji o składnikach podłoży i nie tylko :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bartes123 

Dołączył: 21 Mar 2016
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-02-20, 13:34   

Czyli wóz albo przewóz. Jak już skrócę korzenie to w płaskie donice. I takiej odpowiedzi oczekiwałem.
Co do podłoża, to mam już mniej więcej wszystko wyjasnione w innym poście, plus filmy Nigela Saundersa z Kanady, który sporo mówi o podłożu i obchodzeniu się z drzewkami bonsai.

No to marzec/kwiecien zacznę prace.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-02-21, 12:56   

Powodzenia (w pozytywnym sensie oczywiście) życzę i na jakieś foty może się załapiemy po przesadzeniu :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
czepek 

Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2022
Skąd: Wawrzynów
Wysłany: 2022-08-08, 14:54   

Mi się udało przesadzić, ale trzeba pamiętać że olbrzymia ilość okorzeniowania to jest grzybnia!


_________________
Ostatnio zmieniony przez MaciekMM 2022-08-27, 11:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group