Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Olon
2007-01-06, 11:02
Drutowanie, a fazy księżyca
Autor Wiadomość
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-28, 19:28   Drutowanie, a fazy księżyca

Może na początek bardzo krótko o wpływie księżyca na rośliny (tylko tyle, żebym uzyskał odpowiedź na pytanie). W okresie od pełni księżyca do nowiu (księżyc zstępujący) większość soków rośliny kieruje się w dół do części podziemnej rośliny. W tym okresie przesadza się rośliny, wysiewa, itp. prace z częścią podziemną. Zaś w czasie między nowiem, a pełnią (księżyc wstępujący) dzieje się odwrotnie czyli większość soków roślin kieruje się do góry, w część nadziemną rośliny. W tym czasie przycinamy, zbieramy owoce, pobieramy sadzonki, itp. prace z częścią nadziemną rośliny.
Moje pytanie jest takie: Czy lepiej drutować drzewko gdy soki są w części nadziemnej, czy w podziemnej :?: Mi się wydaje, że gdy są w części nadziemnej rośliny, ponieważ wtedy się wykonuje prace z tą częścią, a drutowanie jest niewątpliwie taką pracą.
Chcę jednak znać Wasze zdanie w tej sprawie. Proszę o Wasze opinie.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-28, 21:18   

Mam tu nieco dokładniejsze dane ale o drutowaniu nie ma nic !! Wydaje mi się że powinno się to robić gdy księżyca ubywa (III i IV kwadra) :-/


Fazy Księżyca:
Nów - trwa trzy dni: razem z dniem przed datą nowiu i dniem po dacie nowiu.
I kwadra - to okres od nowiu, kiedy Księżyc jest niewidoczny aż do oświetlenia połowy powieszchni - Księżyca przybywa.
II kwadra - okres od oświetlenia połowy powierzchni Księżyca aż do pełni, kiedy Księżyc jest całkowicie widoczny - Księżyca przybywa.
Pełnia - trwa 3 dni : razem z dniem przed datą pełni i dniem po dacie pełni.
III kwadra - okres od pełni, kiedy księżyc jest całkowicie widoczny do zakrycia połowy jego powierzchni - Księżyca ubywa.
IV kwadra - czas od widoczności połowy powierzchni Księżyca do nowiu, kiedy Księżyc staje się niewidoczny - Księżyca ubywa.

Prace ogrodnicze w zależności od fazy księżyca:
- Gdy Księżyca ubywa (III i IV kwadra)
Najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu a przycięte rośliny tracą mniej soków. W czasie gdy księżyca ubywa część nadziemna rośliny jest mało wrażliwa na uszkodzenia.
W czasie III i IV kwadry zaleca się siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowychi korzeniowych, zwalczanie chwastów chorób i szkodników.
Jest to odpowiedni czas na zbiory owoców i warzyw przeznaczonych do dłuższego przechowywania - będą dłużej świeże. Również ścięte kwiaty będą dłużej świeże jeżeli zostały zebrane w czasie gdy księżyca ubywa.
- Gdy księżyca przybywa (I i II kwadra)
W tym czasie należy przeprowadzać siew i sadzenie warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Jest to też dobra pora przygotowanie sadzonek do ukorzeniena, szczepienie oraz czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie i podlewanie. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.
Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie to nie powinno być ono zbyt intensywne bo może to spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny.
Najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia - w tym czasie mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze.
Dobra pora na zbiór ziół i roślin przyprawowych - są bardziej aromatyczne i skuteczne.
- Gdy Księżyc jest w pełni
Wysiew warzyw: brukselki, kapusty, marchwi cebuli i rzodkiewki. Dobra pora na sadzenie ziemniaków, pomidorów itd. Najoodpowiedniejsza pora na nawożenie roślin i zabiegi pielęgnacyjne takie jak pielenie, zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin.
W czasie pełni nie należy przeprowadzać cięć drzew i krzewów, szczepień i przyszczykiwań.
- Nów Księżyca
W czasie nowiu można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz szkodniki im zagrażające. Jest to też odpowiednia pora na niszczenie chwastów, usuwanie chorych pędów i przyszczykiwanie pędów. Prace powinny być przeprowadzane na dzień przed lub dzień po kulmninacji nowiu.
w czasie pełni nie zaleca się wysiewania i wysadzania roślin oraz wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić korzenie (np. okopywania).
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-12-28, 22:46   

Pytanie jest całkeim uzasadnione, ale prawie drutowanie, to zabieg którego nie wiążę w szczególny sposób z cyklem księżyca. Jeśłi mam do odrutowania rośłinę to albo robię to wtedy kiedy trzeba drutować, albo wybieram moment w którym właściwiści plastyczne gałązek są optymalne (np u sosen). Jeśłi natomiast mam dodatkowo zamiar przycinać, wtedy oczywiście dostosowuję okres do kwadry odpowiedniej dla bezpiecznych zabiegów na częściach naziemnych. Pisze o tym bo bardzo często łączy się te dwa zabiegi np.: formując roślinę po raz pierwszy, lub odnawiając formę po zbyt wybujałym rozroście formowanej juz kiedyś korony.

:-)
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-01-04, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-28, 23:14   

Drutujesz wtedy kiedy jest na to pora - np fikusy rosną bardzo szybko i bardzo szybko przybierają na masie - najkorzystniej kiedy je drutować? na jesień- zime kiedy co prawda rozwijają się ale znacznie mniej niż na wiosne czy lato ...

To samo tyczy sie wielu innych drzew indoor czy outdoor.
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-01-04, 20:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-29, 08:16   

Ja stosuję ten system z fazami księżyca od ponad roku do normalnych roślin, które mam w domu (nie bonsai, ale do tych też jak najbardziej chcę to stosować). I pobierając sadzonki w odpowiedniej porze uzyskuję szybsze wypuszaczanie korzeni i więcej sadzonek mi się przyjmuje. Podobnie z siewem i przesadzaniem.

Niestety posty w tym wątku zaczęły znacznie odbiegać od tematu, zostały one usunięte. Z treści niektórych postów zostały usunięte fragmenty nie dotyczące tematu. Prosze nie zasmiecać forum, przy każdym nicku jest adres mailowy, jesli ktos ma ochote kontynuować usunietą dyskusję może z nich skorzystać (ewentualnie PW). Jednocześnie informuję, że każdy post nie traktujacy o temacie tego wątku będę usuwał. Admin
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-01-04, 21:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-05, 17:09   

Fazy ksiezyca maja wpływ na przypływy i odpływy morza to jest stwierdzone przez wiele lat badan naukowców a nie stwierdzenie jednego czlowieczka ktory to sprawdzil na podstawie jednego miejsca na swiecie i tylko przez jeden rok!!!!! To moze zacznijmy podlewac wg znakow zodiaku wodnik ryby i rak obficie a inne mniej albo wg roku przestepnego ze w roku przestepnym nie powinno sie podejmowac zadnych dzialan na roslinach bo jest krotszy. Tez tak moge stwierdzic ale ogolnie wiadomo ze jesli zapusci sie rosline chocby przez jeden rok to zyska na sile i grubosci ale nie ma to nic wspolnego z tym ze jest rok przestepny!!!!
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-01-14, 10:46   

Aby nie było, że jestem jednym człowiekiem, który sobie wymyślił kaendarz prac zgodnie z fazami księżyca załączam pewnego linka
http://ww6.tvp.pl/4915,20060605352035.strona

Nie jestem sam :!: :jupi: :prosze: :lol: ;-)
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2007-01-14, 10:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group