Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasadzenia grupowe
Autor Wiadomość
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-09, 17:48   Nasadzenia grupowe

( Wątek z 13.10.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Wszelkie nasadzenia grupowe , laski , 2 pnie , 3 pnie itd. powinno się sadzić z ukorzenionych zaszczepek tego samego drzewa .
Szczególnie ważne u drzewek wybarwiających się na jesieni , a robi się to po to aby nasze nasadzenie nie wyszło (łaciate)kolorowe , poza tym , wczesnom wiosną w okresie rozwijania pąków wygląda dość nieestetycznie nasadzenie z nierówno rozwijającymi się liśćmi , dlatego starajmy się nie dokupywać (w miarę możliwości)młodych sadzonek tego samego gatunku , a rozmnażajmy z tego samego drzewka .

pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego Jacek Grzelak
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-09, 17:50   

Kolejny dowód na to , że chcąc w sztuce bonsai osiągnąć zamierzony efekt , trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Wiesz co Qercus? Myślę , że japończycy chyba z tego powodu wymyślili ikadabuki :-P
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-09, 17:51   

Tak to całkowicie ułatwia sprawę. :-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 17:52   

Grupka drzewek(Nasadzenie Grupowe)...

...jest bardzo wdzięcznym obiektem do uprawy. Wielu hodowców lubi ten styl, bo łatwo tutaj o inspirację. Do takiej hodowli nadają się sosna, jałowiec, a z gatunków liściastych: buk, jesion, brzoza i głóg. Jeśli grupka ma być nieliczna, zawierająca kilka drzewek - ich liczba musi być nieparzysta. Małe i liczniejsze grupy, złożone z ponad 20 drzewek muszą być jednakowo dokładnie sadzone. Chodzi o to, że w zasadzie każde drzewo powinno być jednakowo widoczne ze wszystkich stron, ale techniczna realizacja tej wskazówki wymaga wprawy. Miejsce sadzenia wpływa na ilość światła docierającego do poszczególnych drzew, a intensywność światła stymuluje z kolei wzrost.
Najlepiej na taki zagajnik nadają się egzemplarze z długim, prostym pniem, warto też szukać drzewek z zewnętrznymi gałęziami dobrze wykształconymi, a wewnętrznymi skąpymi
Tylko sadzonki i ukorzenione pędy mogą być przenoszone do grup bez uprzedniej hodowli. Wszystkie dzikie drzewka i większość ze szkółek lepiej uprawiać przez ok. rok w płytkim pojemniku, aby jak najbardziej spłaszczyć korzenie. Na tym etapie nie należy usuwać zbędnych gałęzi, bo jeszcze można zmienić zamiar co do miejsca posadzenia drzewka.
Po wyjęciu z pojemników przycinamy drzewkom korzenie i przesadzamy je do odpowiednio dużego, płaskiego pojemnika na uprzednio zaznaczone miejsce. Na rys. 4 przedstawiono sposób sadzenia dla 3, a później z ich wykorzystaniem dla 5 brzostownic. Reguła jest taka, że 3 drzewka powinny być umiejscowione w rogach trójkąta wyraźnie i nierównoramiennego.
Jeśli grupka jest liczniejsza to obowiązują inne zasady. Małe grupy prezentują się lepiej z bliska i wtedy mniejsze drzewka sadzimy na froncie naczynia, największe na tyle kompozycji. Grupy większe lepiej wyglądają z pewnego dystansu, wtedy wrażenie głębi potęguje odwrotny sposób sadzenia - największe drzewa na froncie, małe z tyłu, przy czym im różnica w wielkości drzewek większa tym lepiej.
Nigdy nie należy sadzić drzewek jednego i drugim, ani nie wolno dopuścić do tego, aby pnie się krzyżowały. Zewnętrzne drzewa kompozycji powinny być nawet nieco odchylone od pionu na zewnątrz, a frontowe ku przodowi.
Sadząc ugniatamy ziemię wokół korzeni pałeczką, co jest procesem pracochłonnym, ale daje drzewu solidne oparcie. Wokół drzewka usypujemy kopczyk, w ten sposób najwyższe drzewo ma najwyższe podłoże. Jotową kompozycję trzymamy w półcieniu, powinna się umocnić po 6 - 8 tygodniach. Przez ten czas należy drzewko doglądać i podlewać. Z czasem można dodać nowe drzewka lub z któregoś zrezygnować.
Szczególnie dobrze prezentuje się taki zagajnik w skrzynkach okiennych. Są one dość głębokie, co ułatwia uprawę, a efekt wizualny jest równie dobry, zwłaszcza, jeśli oglądamy takie grupowe bonsai z wnętrza pokoju.
Pojedyncze bonsai można także wykorzystać jako element całego krajobrazu.

to część artykułu w gazecie pt"Młody Technik"

tych artykółów były 4 częsci - rozmieszczone w kolejnych numerach pisma - wydawano je około roku 1983-84
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group