Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz po zimowaniu, czas na kształtowanie :)
Autor Wiadomość
ModyMentos
[Usunięty]

  Wysłany: 2007-02-06, 23:31   Wiąz po zimowaniu, czas na kształtowanie :)

A wiec ja w temacie, chce zaczą ksztatować mojego wiąza. Jak widać to zaczoł już wypuszczać liście, był jeszcze wczoraj w pomieszczeniu nie ogrzewanym. Zastanawiałem sie i wybrałem forme ''Miotły'' Lecz nie wiem czy wcześniej go czasem nie przedłużyc, bo troche mały mi sie wydaje :-/ Załączyłem zdięcie... Jeśli ktos ma jakiś pomysł albo rade, to chętnie posłucham
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-02-07, 07:15   

Skróć te pędy, aby zagęścić koronę, a nie wydłużaj niczego.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-07, 08:20   

Chcialem wydłużyć pień... A co do pędów chcialem je obciąc ale narazie wolałem zapytac... ''Uciąć można zawsze...'' to mniej więecej na jaką długość obcinać? Dodam jeszcze że pień ma niecałe 10 cm, a całość (do najwyszszego końca) mniej więcej 38 cm.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-02-07, 15:31   

A jaką metodą chciałeś "naciągnąć" ten pień żeby był dłuższy :?: Bo ja żadnej takiej nie znam.
Wydaje się mały bo tam jest 7 "wykałaczek" na krzyż, a powinno być gęsto od starych konarów.
Pracę rozłożyłbym na 3 etapy:
1. Poczekać aż wypuści listki (myślę, że za 1,5-3 tygodnie) w całości (bo niektóre jeszcze są bardzo malutkie) w wielu miejscach
2. Ja obciąłbym te gałązki około 10-15 cm od miejsca, w którym wyrastają. Dzięki temu korona się zagęści i za rok będzie z czego wybierać, a drzewko będzie Ci się wydawało większe, bo nie będzie takich prześwitów tylko gęsta korona. To co odetniesz od drzewka wykorzystaj na sadzonki, może coś ci się ukorzeni i będziesz miał nową roślinkę na następne lata.
3. Odrutowałbym gałązki i poukładał je tak jak trzeba dla tego stylu, który wybrałeś.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-07, 15:49   

proponuje bardziej radykalne cięcia niż ogrodnik zaprezentował
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-02-07, 15:52   

Oczywiście bez obcięcia pnia :!: :lol: :lol: :lol:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-07, 17:59   

Jestem za pomysłem White. Drzewko dostanie niezłego kopa. Powinno się niesamowicie zagęścić przez ten sezon.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-02-07, 23:11   

Wolałbym wypośrodkować obie wersje , uważam że możnaby pokusić się już na tym etapie na lekkie formowanko , oczywiśćie cięcie i to ostre jest konieczne , jednak coś po środeczku między dwiema lińjami i nieco bardziej sercowaty krztałcik ale serduszko odwrucone ;-) :-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
ModyMentos
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-08, 00:11   

Z tym wydłużeniem pnia chodziło mi o wyznaczenie jednej (powiedzmy) gałęzi na dalszy jego ciąg... Ale tą kwestie już przemyślałem, bo w miejscu gdzie on sie teraz kończy to po czasie był by ''guz'' :-/

Powiadacie obciąć go i uformować w kształt odwruconego serca... Hmmm nawet by coś to było (raczej lepsze to od miotły :-P )... Poczekam z tym do marca (wyjeżdzam)

Odnośnie tych ''pozostałości'' żeby zrobić z nich sadzonki to wiem co i jak ale mam pytanko czy ziemia do której je wsadze może być uniwersalna i czy raczej powinna być bardzo nawodniona (mokra 24\h) :-|
Ostatnio zmieniony przez ModyMentos 2007-02-08, 00:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group