Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy przycinać ficusa?
Autor Wiadomość
Cheetah
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 19:24   Kiedy przycinać ficusa?

( Wątek z 2.11.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Mam drzewko FICUS RETUSA. Niedawno je drutowałam i zastanawiam się kiedy mogę je przyciąć? Muszę czekać aż do wiosny, czy mogę już teraz, w listopadzie?
Proszę o jak najszybszą odpowiedź...
Z góry dziękuję
Cheetah
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-09, 19:27   

Cześć

Generalnie uważa się, że takie rośłiny jak fikusy rosną przez cały rok więc można je rownież przez cały rok przycinać , drutować lub przesadzać, w praktyce jednak wielu z nas dąży do takiego poukładania sobie planu "obróbki" drzewek, aby zabiegi takie jak przesadzanie, skracanie korzeni, zmiana pojemnika - wykonywać jednak wczesną wiosną, głębokie cięcia, usuwanie konarów itp - przeprowadzać z końcem zimy (na krótko przed intensywnym przyrostem wiosennym.) Przycinać i uszczykiwać młode pędy i listki możesz na fikusie właściwie cały rok, jednak zważ, że intensywnośc teo zabiegu musi być dopasowana do intensywności przyrastania masy zielonej.

Kwestia drutowania różnie ma się dla różnych rośłin, zarówno jeśli chodzi o okres jak i o czas odrutowania, Możesz przyjąc że fikus nadaje się do tego właściwie o każdej porze, jednak powinien być wtedy zdrowy i o dobrej kondycji.

Drut zazwyczaj trzymamy od kilku miesięcy do roku. Gatunki szybko rosnące (np. fikus) to najczęściej kilka miesięcy. Cały czas kontrolujemy przy tym czy drut nie wrasta w korę. Przy pierwszych objawach, natychmiast go usuwamy. W razie potrzeby powtarzamy zabieg na częściach, które nie przyjęły zadanego im drutem kształtu.

Dwa posty skasowane - ponieważ GohanS zrobił wielkiego off topica na temat kto gdzie mieszka :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group