Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy mogę jeszcze drutować, formować fikusa benjamina???
Autor Wiadomość
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-11-29, 15:58   Czy mogę jeszcze drutować, formować fikusa benjamina???

Czy mogę jeszcze o tej porze roku drutować, formować fikusa benjamina??? Będzie to pierwsze formowanie danej rośliny.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-11-29, 18:45   

Drutować jak najbardziej możesz. Nawet jest to korzzystniejsze niż na wiosnę, bo szybko przyrastający pień i gałązki fikusa mogą w okresie wegetacji raz dwa spowodować że drut wrośnie i pozostawi niełądne blizny. W Twoim przypadku gałązki i pień będą miały dość sporo czasu aby utrwalić nowy kształt. Dopiero wiosną będziesz musiał zwrócić baczniejszą uwagę na "ciasnosć" drutu.

Wyginanie odrutowanego fikusa musi być wykonywane stopniowo, bowiem zbyt silne wygięcie od razu, często powoduje ubumieranie gałązek. Jeśłi więc masz zamiar coś wygiąć mocniej, to lepiej rozłóż to na etapy i wyginaj po kawałku co tydzień - dwa.

Z formowaniem poprzez cięcie lepiej byłoby się wstrzymać do przedwiośnia. Dłuższe dni i więcej światła bardzo pomagają rośłinom w regeneracji.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-11-29, 19:55   

Pytam się o te drutowanie bo chciałbym kupić benjamina i coś z nim od razu zrobić. Czytałem na forum, że fikusy drutuje się jesienią, ale nie byłem pewien czy jeszcze mogę to zrobić, bo połowa jesieni już minęłą i niedługo ta pora roku będzie się kończyła. W kwiaciarni znalazłem sadzonkę, której pień ma trochę ponad 1cm średnicy i myślę, żę taka roślina już się nadaje na bonsai. Fikusy, które mam w domu to "patysie" bo mają ledwo 0,5 cm średnicy. Czyli teraz mogę nadać kształt gałązkom tego fikusa, którego kupię, a wiosną je poskracać, zagęścić, przesadzić roślinę itd.?
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-29, 20:44   

Tak właśnie zrób jak piszesz. A drutować można nawet zimą - oczywiście mowa o ficusie !!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group