Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fikus - reanimacja
Autor Wiadomość
herbata68
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-25, 17:11   Fikus - reanimacja

Witam !
Ostatnio wydębiłem takie oto drzewko.Miało iść już do pieca ale wyprosiłem je od znajomych no i trochę odżyło.W związku z tym mam pare pytań.
Jak widać drzewo było prawie martwe ( i nigdy nie był to jakis super materiał - za mało gałęzi ) ale ostatnio cos sie ruszyło.
1.Czy drzewko przesadzić ( od przynajmniej 2 lat nie było przesadzane) czy poczekać aż się trochę wzmocni,ale to wiąże się z nawożeniem - a masa korzeniowa jest bardzo uboga.Wiem ,bo przy próbie wyciągnięcia go z doniczki rusza się gleba tylko przy samym pniu.
2.Jeżeli przesadzać to czy mieszanka 3xglina,5xtorf ( KWAŚNY ?),2xkeramzyt będzie odpowiednia ?
3.Jeżeli nie to kiedy zacząć nawożenie-teraz fikus(o ile to on)siedzi w torfie,więc jest całkowicie wyjałowiony.
4.Czy przycinać pędy,które wypuścił ( te długie ) czy raczej pozwolić by odbudował jak największą masę zieleni?
Drzewo ma wysokość 55 cm. i myślę ,że przynajmniej 30 lat więc należy mu sie szacunek.Pozdrawiam.

Fikus 001.jpg
Plik ściągnięto 6692 raz(y) 57,56 KB

Fikus 003.jpg
Plik ściągnięto 6692 raz(y) 59,96 KB

Fikus 004.jpg
Plik ściągnięto 6692 raz(y) 44,63 KB

Fikus 005.jpg
Plik ściągnięto 6692 raz(y) 58,71 KB

Fikus 006.jpg
Plik ściągnięto 6692 raz(y) 60,94 KB

 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-25, 19:56   

O ile się nie mylę to jest to LIGUSTR (Ligustrum sinensis) http://www.przyjacielebonsai.pl/ligustr.htm

Te foty są trochę słabawe. Powinno być na nich całe drzewko widać - a może ono jest tak ucięte jak na dwóch ostatnich fotach ?? !!

Ja bym je zostawił aby odżyło jeżeli są na nim jakieś powrastane druty to je usuń. Nie widzę dokładnie czy to druty czy jakieś gałązki dlatego o tym piszę.
 
 
herbata68
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-25, 20:18   

No cóż,w tygodniu postaram sie wkleić lepsze fotki (bez lampy błyskowej).Drutów żadnych na nim nie ma a to wszystko to uschnięte gałązki.
Drzewko na zdjęciach jest pokazane w całości(ucięte).Jeżeli jest to ligustr to są szanse ,że się zagęści w miare szybko, ale czy wymagania glebowe są takie, jak napisałem (kwaśna ziemia ?)?Dzieki za odpowiedź.Dodaje jeszcze kilka fotek.Myślę,że te są znacznie lepszej jakości.

Fikus 007.jpg
Plik ściągnięto 6630 raz(y) 44,61 KB

Fikus 008.jpg
Plik ściągnięto 6630 raz(y) 44,27 KB

Fikus 010.jpg
Plik ściągnięto 6630 raz(y) 41,38 KB

Fikus 011.jpg
Plik ściągnięto 6630 raz(y) 47,59 KB

Fikus 012.jpg
Plik ściągnięto 6630 raz(y) 71,51 KB

Fikus 018.jpg
Plik ściągnięto 6630 raz(y) 63,12 KB

Ostatnio zmieniony przez herbata68 2007-02-28, 09:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MarcinM
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-26, 20:08   

FIKUS :p
 
 
herbata68
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-03, 10:58   

Witam !
W końcu fikus czy ligustr ?
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-03, 11:25   

no teraz to widać że to ficus !!
 
 
herbata68
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-03, 13:58   

Dzięki Qbik ,ale czy tylko Ty czytasz to forum ? Pliki ze zdjęciami ściągnięto kilkadziesiąt razy a nikt nie udzielił mi konkretnych informacji.Chyba ,że Twoja poprzednia odpowiedź dotyczy wszystkich moich pytań.Pozdrawiam.
 
 
MarcinM
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-03, 14:09   

Qubik nie ściemnaij. Odrazy było widać, że to fikus.

Możesz przesadzić roślinę do tej samej donicy i narazie nie przycinaj.
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-03, 16:24   

Może niezbyt dobrze się przyjrzałem ale na drugich fotach to widać to znacznie lepiej.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-03-04, 09:43   

WItam
Wg mnie jest to również fikus, jednak w razi ejakichkolwiek wątpliwości, zrób test. Odetnij kawałek jakiegoś pędu. Jeśłipuści biały sok to jest to na 100% fikus.

Teraz reszta odpowiedzi...

Cytat:
1.Czy drzewko przesadzić ( od przynajmniej 2 lat nie było przesadzane) czy poczekać aż się trochę wzmocni,ale to wiąże się z nawożeniem - a masa korzeniowa jest bardzo uboga.Wiem ,bo przy próbie wyciągnięcia go z doniczki rusza się gleba tylko przy samym pniu.


TAk. On koniecznie musi się odbudować. Najlepeij - jeśłi masz warunki - przesadzić go do dużego płaskiego ale jak najszerszego pojemnika dobranego na wysokość w taki sposób aby podłoże zakryło częsć nebari (pod oczyszczonymi przy przesadzaniu korzeniami powinno znaleźć się kilka cm podłoża!). W ten sposó nipotrzebnie nie pozwolisz korzeniom iść na głębokość, ale szerokosć pojemnika sprawi że będą mogły się sfobodnie rozwijać na boki, a więc ogólniej uzyskają większą przestrzeń życiową co bardzo pomoże rośłinie w odbudowaniu "góry"

Cytat:
2.Jeżeli przesadzać to czy mieszanka 3xglina,5xtorf ( KWAŚNY ?),2xkeramzyt będzie odpowiednia ?


Obawiałbym się że może być trochę za mało przepuszczalne. Proponowałbym Ci raczej: akadama/torf wysoki/piasek średni - 1/2/2 Zamiast piasku możnaby było użyć drobnego żwirku granitowego bądź agroperlitu. Oczywiście rośłina musi być bezsprzecznie dobrze umocowan ado pojemnika drutami (chodzi o mocowanie korzeni, z wukorzystaniem otworów drenażowych).

Cytat:
3.Jeżeli nie to kiedy zacząć nawożenie-teraz fikus(o ile to on)siedzi w torfie,więc jest całkowicie wyjałowiony.


Wykonaj przesadzanie jak najszybciej bo jest na to dobry czas. PO jakichś trzech tygodniach i przy dobrej kondycji rośłiny (jak będzie rodziła nowe listki) możesz zacząć nawozić płynnymi nawozami do bonsai. Jeśłi masz uzasadnione obawy że roślina jest przegłodzona, to można dożucić na powierzchnię podłoża zaraz po przesadzeniu, kilka kuleczek BIO-GOLD. To jedyny nawóż który w tej sytuacji nie powinien zaszkodzić.

Cytat:
4.Czy przycinać pędy,które wypuścił ( te długie ) czy raczej pozwolić by odbudował jak największą masę zieleni?


POzwolić pędom rosnąć, ale tutaj kilka uwag. Będziesz musiał zbudować jakoś koronę. W tym celu trzebaby ustalić któe z wyrastających z pnia pędów uznasz za zaczątki gałęzi głównych. Te możesz pozostawić aby rosły wszerz (muszą nabrać grubości). To powinien być jeden pęd przewodni , a z czasem kilka pędó bocznych ktróre rzadziej będziesz skracał i pozwalał im rosnąć. Wtedy jest szansa aby powstający konar nabrał należytejk grubości. Wszystkie inen pędy które będą się pojawiały, w przyszłosci mają zapracować na obfitość masy zielonej, takwięc powinieneś im dać wyrastać na kilka pięterek (7-10) a następnei skracać o około dwie trzecie. Te pędy będą się coraz pbardziej rozgałęziać i zagęszczać powstającą koronę. Usuwać możesz pedy wyrastające z pnia w miejscach gdzie nie chcesz mieć gałęzi, a nie jest potrzebne wypełnienie w danym miejscu jakiejś luki w przyszłej koronie. To włąściwie wszystko co można Ci napisać, bo reszta procesu budowania korony będzie wynikała z Twojego indywidualnego spojrzenia, ja tylko mogłem Ci przytoczyć pewne techniki działania.


Cytat:
Drzewo ma wysokość 55 cm. i myślę ,że przynajmniej 30 lat więc należy mu sie szacunek.Pozdrawiam.


:prosze: :prosze: :prosze: :prosze: :prosze: :prosze: :prosze: :prosze:

Mniej emocji.
Forum czyta wiele osób, ale tez wiele jest początkujących, a i wiele nie ma czasu, żeby zawsze odpowiadać. Prosze więc Ciebie o więcej cierpliwości, jak na bonsaistę przystało :] .
Piękny fikus (a właściwie pieniek fikusa :mrgreen: ), mam nadzieję że odżyje w Twoich rękach i zrobisz z niego cudo
:spoko:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group