Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Olon
2006-07-11, 10:48
SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK
Autor Wiadomość
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 08:20   SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK

Znaczek :!: to metody i środki sprawdzone i polecane przez forumowiczów
==========================================================


SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK
Cameraria ohridella

Atakuje:
KASZTANY, KLONY

Objawy i uszkodzenia:
Gąsienice, wygryzając miękisz liścia, tworzą ogołocone z niego obszary zwane minami. Początkowo są to owale, a potem podłużne plamy o średniej długości 4 do 8 cm. Osłabione liście często dodatkowo padają ofiarą grzyba czekoladowej plamistości (guignardia aesculi) , pozostawiającego na liściach dodatkowe charakterystyczne rdzawe plamy. W wyniku tego procesu liście przedwcześnie opadają, a kasztanowce powtórnie kwitną pod koniec lata i wytwarzają nowe liście. Ta sytuacja jest dobrym przykładem, jak roślina nie może poradzić sobie z zimą, jeśli zasymuluje się ją do powtórnego rozwijania pąków liściowych lub do kwitnienia, w porze jesiennej. Kasztanowce stają się w efekcie słabowite w następnych latach, ich korona się przerzedza, nie wiążą się owoce , aż w końcu całe konary usychają i drzewo "chyli się" ku swojemu końcowi.


Rys.1 Kasztanowiec zaatakowany przez szrotówka. Liście zmieniają już kolor, podgryzane przez gąsienice szrotówka i atakowane przez grzyb GuignardiaRys.2 Liść kasztanowca i wyraźnie widoczne na nim objawy żerowania gąsienic szrotówka.


Opis szkodnika:
Szrotówek jest motylem z rodziny kibitnikowatych (Gracillaridae), i został właściwie sklasyfikowany całkiem niedawno (Deschka i Dimić ; 1986). Do Polski przywędrował, a raczej rozpoczął pierwsze "wielkie żarcie", w 1998 roku. Można wyróżnić 4 stadia rozwojowe: jaja, gąsienice, poczwarki i motyle (osobniki dorosłe). Jaja są perłowobiałe, soczewkowate, długości 02-0,4 mm. Składane są na górnej stronie liścia blisko nerwów bocznych. Gąsienice są beznogie, koloru żółtozielonkawego, spłaszczone, o segmentowanym ciele, długości 3,5 - 4,5 mm. Poczwarki osłonięte są jedwabistym kokonem, ciemnobrązowe, długości 3,5 do 5 mm. Można je znaleźć wewnątrz opadłych liści lub we wierzchniej warstwie podłoża. Osobniki dorosłe są motylami o długości 2,8 - 3,8 mm, barwy brązowozłocistej, z poprzecznymi białymi paskami, o czarnych brzegach z jednej strony.

Cykl rozwojowy:
Cykl życiowy szrotówka zaczyna się od zimowania poczwarki w jedwabistym kokonie. Poczwarka jest bardzo odporna. Wytrzymuje temperatury nawet poniżej -20 C. Motyle pojawiają się w końcu kwietnia i w pierwszej połowie maja zazwyczaj opanowują już drzewo, lub całą ich grupę. Najczęściej znajdziemy je siedzące na pniu. Efektem kopulacji jest zazwyczaj 20 - 30 jaj złożonych przez każdą zapłodnioną samicę. Po około 3-ech tygodniach wykluwają się gąsienice i wgryzają się do wnętrza liścia żerując tam mniej więcej 4 tygodnie. Motyle z kwietnia żyją do września, co pozwala im na zapoczątkowanie 3 do 4 pokoleń w ciągu jednego sezonu (więcej pokoleń w cieplejszym klimacie). Gąsienice bardzo źle znoszą temperaturę wyższą niż 40 C. Na dłuższą metę giną w niej.

W tym miejscu warto przytoczyć jeszcze fragment artykułu o współczesnych zagrożeniach o dużej skali, zamieszczonego pod adresem [url]http://storytel.republika.pl/fotos.html[/url]:
"Mól kasztanowca cameraria ohridella przesuwa się konsekwentnie od dziesięciu lat z południowego wschodu Europy na jej zachód pozostawiając za sobą zgliszcza. Do chwili obecnej sądzono, że cameraria jest w stanie żerować tylko na liściach kasztanów, wygląda jednak na to, że cameraria nie gardzi również stojącymi w pobliżu klonami. Inne drzewa zdają się wydzielać zapach, który szkodnika nie przyciąga lub odstrasza. W obliczu plagi naukowcy stoją bezradni. Wygląda na to, że mól nie posiada w Europie naturalnych wrogów. Nieznaczne jego ilości niszczone są przez sikorki, co jednak nie ma wielkiego znaczenia w odniesieniu do rozmiarów plagi - brązowo-białe mole można spotkać już w Danii, Francji i krajach Beneluxu. Szkodnik ma wyrafinowaną strategię przeżycia. Już w pierwszej generacji nie wszystkie larwy przepoczwarzają się, część z nich pozostaje w tym stadium, opada z liśćmi i zimuje, również w dalszych generacjach nie wszystkie larwy stają się motylami, stanowiąc tym niejako 'zapas' generacyjny na czasy braku pożywienia. Jedną z metod niszczenia mola byłaby skrzętna likwidacja opadłych liści, innym chemiczna maczuga. Nie powiodły się próby z hormonami seksualnymi. Zdaniem biologów, osłabione stałym ubytkiem liści kasztanowce, staną się najpóźniej do dziecięciu lat ofiarami innych szkodników."rys.3 Jaja złożone na liściu przez szrotówkarys.5 Gąsienica szrotówkarys.4 Poczwarka w kokonierys.6 Postać dorosła szrotówka


Jak i czym zwalczać:
Zwalczanie szrotówka jest bardzo ciężkie.
Problem tkwi w jego szybkim i licznym rozwoju oraz w metodach zwalczania, które są pracochłonne, a same preparaty - niezbyt tanie.

Metody chemiczne:
Stosuje się: "żel do równoczesnego zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka , oraz grzyba Guignardia aesculi na kasztanowcach , metodą mikroiniekcji". Metoda polega na wprowadzeniu do starych drzew, w marcu-kwietniu, wymienionego preparatu, poprzez nawiercenie otworów o nachyleniu 45st, głębokości 7 cm i średnicy 8 mm. Dawka wynosi 2,8 ml, a na każde 15 cm obwodu pnia musi przypadać jeden otwór. Napełnione otwory należy zamknąć dodatkowo korkiem.
Z młodymi drzewami sprawa może wyglądać łatwiej, więc wszędzie tam gdzie sadzi się młode kasztany powinno się stosować ten zabieg profilaktycznie. Pod każde drzewko należy rozlać na powierzchni pod koroną 10 l roztworu wodnego środka CONFIDOR 200 SL. Jego stężenie jest zależne od średnicy pnia i wynosi 1,4 ml preparatu na każdy cm średnicy pnia.

Tu warto zajrzeć / dla dociekliwych:
1. Opis ogólny szkodnika i preparatu do jego zwalczania
2. Dość obszerny artykul o szkodnikach i chorobach atakujących kasztanowce


Materiały źródłowe
1. Szkodniki ozdobnych drzew liściastych. Aut: G. Łabanowski, G. Soika. Kraków: Plantpress, 2003

Zdjęcia:
rys.1 http://upload.wikimedia.o...iner-damage.jpg
rys.2 http://dendro.mojzisek.cz/obr/klinen.jpg
rys.3 http://www.cameraria.de/B...gie_eier01.html
rys.4 http://www.invasive.org/i...048/1296014.jpg
rys.5 http://www.cameraria.de/B...e_puppen01.html
rys.6 http://www.pbmd.ch/cameraria/camerafalter_1.jpg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group