Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
z róży chińskiej
Autor Wiadomość
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-08, 23:30   z róży chińskiej

czy da się coś zrobić z róży chińskiej, próbował ktoś coś "sklecić" z kwiatu znanego jeszcze naszym babciom :-P ,mam dość spory w/w kwiat ,można powiedzieć że własciwie go uratowałem... egzystował on kiedyś u mojego brata no ale u niego gromadka dzieci i nie bardzo pozwalały mu rosnąć w spokoju(delikatnie ujmując), jest u mnie już rok czasu i odzyskał już trochę swego dawnego wyglądu a przeczytałem kiedyś w jakimś artykule (który niestety nie był szczegułowy) że da się ten kwiat "prowadzić" jak bonsai, więc miałbym pytanie do osoby która być może miałaby doświadczenie z tą rośliną
1-czy w ogóle jest to możliwe, a jeżeli tak to...
2-kiedy można by było drutować, robić odciągi itp., kiedy jest ten najlepszy moment,kiedy ta roślina jest najbardziej "giętka" ?
roślina ma taką wadę że między spodnimi gałązkami a koroną ma dość sporą lukę beż gałezi i nie bardzo chce się w tym miejscu zagęścić (i tu kolejne pytanie)
3-czy dałoby sie zrobić w tym miejscu odkład powietrzny (i tym samym pozyskać dwie rośliny z jednej) a jeżeli tak to
4-kiedy taki odkład powietrzny zrobić(czy na drzewkach a na takiej roślinie robienie odkładów pow. robi się o tych samych porach roku , bo w zasadzie róża chińska jest rośliną drewniejącą)
dzięki i pozdrawiam
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-09, 13:22   

Z kwiatu będzie trudno, ale z rołśiny to w zasadzie mozłiwe.

Wpuść "hibiscus rosa sinensis bonsai gallery" do googla i się dowiesz.

Teoretycznie odkład powietrzny jest możliwy.

Różę chińską prowadzoną na bonsai trzeba bardzo często ciąć, lubi puszczać długie pędy z rzadko rozstawionymi liśćmi no i kiepsko przyrasta na grubość... Nie można liczyć, że będzie tak prosta w prowadzeniu jak ficus. No i liście duże i niechętnie malejące...

Co do najlepszego momentu: giętka jest wtedy jak jest młoda. To, że na dworze jest wiosna lub zima ma niewielkie znaczenie jeśłi w domu jest cały czas ciepło. Tylko pędy będą się bardziej wyciągać w zimie, bo mało światła, więc cięcia lepiej robić późną wiosną lub latem.
Ostatnio zmieniony przez AnnaDorota 2007-03-09, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-09, 13:24   

wielkie dzięki Aniu za odpowiedż
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-09, 14:31   

Ależ proszę, sąsiedzie (pracuję w Dąbrowie).

Swoją drogą - polecam stronę Waltera Palla np. galerię, jełśi ktoś jeszcze nie widział:
http://www.walter-pall.de/galerie.htm

Można tam obejrzeć poszczegółne fazy powstawania bonsai...
Ostatnio zmieniony przez AnnaDorota 2007-03-27, 10:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Iza Rycerska
Gość
Wysłany: 2007-04-10, 15:12   Wsprawie strony Waltera Palla

Droga AnnoDoroto! Bardzo dziękuję za podanie adresu strony Waltera Palla. Rzeczywiście jest co podziwiać, ale można wpaść w kompleksy jak się ogląda te jego dzieła sztuki. Rzeczywiście warto tam zajrzeć. Pozdrawiam i polecam innym tę stronę, tym bardziej, że gość odpowiada na zadawane pytania :-)
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-22, 14:30   

Witam. Od mniej więcej 4 lat próbuje prowadzić hibiskusa jako bonsai. Roślinka jest po przejściach, gdy miała jakieś 5-6 lat została zrzucona z parapetu i pękła, więc starałam się ją jakoś odratować. Wyszło tak:
5.04.2005r



dziś

 
 
ewusiak
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-22, 16:34   

ładnie :)
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-23, 10:57   

Nieszczęśliwe dzieciństwo kształtuje charakter. :-D Wygląda bardzo dobrze. :-)
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2009-05-23, 11:43   

Temat odgrzebany, ale sam jestem ciekaw jak wygląda hibiskus w chwili obecnej i jak zmienił się w czasie 2 lat ;-)
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
czarna_mamba
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-16, 10:37   

Zainteresował mnie ten wątek, dlatego proszę Sylwię o wrzucenie aktualnych zdjęć rośliny.
Mam taką różę w domu i być może się za nią "zabiorę".
Ta ze zdjęć bardzo fajna jest :)
Ostatnio zmieniony przez czarna_mamba 2010-01-16, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 17:26   

Mój hibiskus jest cały rok w mieszkaniu, na parapecie sobie rośnie - jest prowadzony z takiej zwykłej rośliny doniczkowej. Jeśli chodzi o te ogrodowe, to zupełnie nie mam doświadczenia, nigdy nie miałam takiego, chociaz na poważnie się zastanawiam nad zakupem sadzonki.
Ten mój trzeba dość mocno przycinać, nawet i 3 razy w roku się zdarza. Z reguły jedno cięcie jest pod koniec lutego - na początku marca, następne w razie potrzeby. Ale jeśli chcę się dochować kwiatów na moim egzemplarzu, to po letnim albo wczesnojesiennym cięciu już go zostawiam i tylko czekam. Zobaczymy, może zakwitnie w tym roku, w zeszłym nie dałam mu, chciałam trochę pogonić wzrost i przycięłam również w marcu.
Bardzo trzeba pilnować podlewania, zwłaszcza przed i w trakcie kwitnienia, nawet nieduże wahnięcia powodują, że zrzuca kwiaty i nawet małe pączki. Teraz jest w mieszance z akadamą (ziemia kwiatowa, podłoże kokosowe, akadama, drobny żwir, drenaż z grubego i kamyczków - proporcje mocno na oko, generalnie akadamy jest połowa, reszty - jak się sypnęło, ma być luźne i chłonne, no i trzymające wilgoć). Sama aka za szybko mi przesychała przy grzejnikach. Podlewam po odrobinie codziennie, tyle, żeby podłoże było lekko wilgotne. Raz na jakiś czas przez zanurzenie. Liści nie spryskuję, z powodu kiepskiej wody zostawiającej ślady. Myję co jakiś czas pod prysznicem ze spryskiwacza :P
Od wczesnej wiosny - po przesadzeniu - będzie dostawał nawóz dla roślin kwitnących albo bonsai, a najczęściej na zmianę jeden i drugi, potem planuję kupić bio gold.

Teraz zdjęcia. To z kwiatami - 8.08.2007r i obecne - dziś robione. W sztucznym oświetleniu, na szybko, ale myslę, że jako taki obraz będzie :)
Ostatnio zmieniony przez S. Smolińska 2010-01-19, 17:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 17:36   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 07:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 17:42   

Chyba tak zrobię, nawet na więcej niż sezon - może coś po bokach wypuści :)
Trochę kiepski ma układ gałęzi, taki widelec potrójny rosochaty - tnę a ona uparta i nie chce wypuszczać :P . A na praktycznie zero trochę się boję, nie wiem, czy by odbiły gałęzie. No nic, zobaczymy jak będzie znów za jakiś czas.
 
 
czarna_mamba
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 17:49   

PIĘKNE!
I kwiat widzę :-) czy faktycznie tknąć go nie wolno bo odpada? :lol:
Ostatnio zmieniony przez czarna_mamba 2010-01-19, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 17:56   

Aż tak to nie było, chociaż zdarzało się, że kwiat mocniej potrąciłam i się odłamywał. Ale kwiaty - pełne jak widać - są bardzo ciężkie w stosunku do delikatnych gałązek, zdarzyło mi się przy dłuższych nawet podpierać patykami do szaszłyków :mrgreen: , śmiesznie to wyglądało - takie widełki z drutu na patykach porobione i powtykane wokoło.
Są nietrwałe, pięknie wyglądają około doby, potem już marnieją. Szkoda, bo dekoracyjne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group