Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tworzenie jin
Autor Wiadomość
Ruckus 
majster


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 11 Lip 2006
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-03-09, 20:23   Tworzenie jin

Ten temat chciałem założyć z myślą o ludziach którzy o jin mają średnie pojęcie (podobnie jak ja :] ) Wiem że pomimo tego iż forum skupia wiele doświadczonych to wciąż nie ma chyba takiego krótkiego poradnika. Może coś przeoczyłem. Jak tak to przepraszam. Z prac jakie oglądałem to właśnie prace pana Jacka :) charakteryzują sie fachowymi jin'ami. A więc drogi panie Jacku, prosiłbym o jakiś krótki opis czy coś w tym stylu. Nurtuje mnie w szczególności temat stosowania płynu do jin. ILe ?? Jednorazowo czy systematycznie?? itp.Wiem że czasu niema za dużo ale kto go ma :) Pozdrawiam !!
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-10, 10:16   

Jacek jest zajęty warsztatami :spoko: , ale postaram się odpowiedzieć ja. 8-)

Najodpowiedniejszy czas na sztuczne postarzanie to ciepłe letnie dni od czerwca do końca sierpnia. Zabezpieczenie pozbawionych kory gałęzi i pni należy wykonywać pędzelkiem w słoneczny dzień. Po prostu pokrywa się całą powierzchnię płynem tak jak podczas malowania. Nie za dużo aby płyn nie spływał po roślinie na części zielone i korę. Należy pamiętać aby ziemię w doniczce i zielone części rośliny zabezpieczyć np. folią przed przypadkowym pochlapaniem preparatem. Zabieg należy powtórzyć po około miesiącu a potem wedle potrzeby za rok może dwa. Preparat do jin prócz właściwości wybielających działa także przeciwgrzybicznie i zabezpiecza jiny przed gniciem.

Jeżeli o czymś zapomniałem proszę uzupełnij mnie Jacku.
Ostatnio zmieniony przez Qbik 2007-03-10, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Danielll
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-16, 10:14   

Mam kilka pytań dotycżących jin: Qbik opisał jak stosować płyn a jak zacząć jak jeszcze część dzrzewka z którego ma powstać jin jest zielona, kiedy oskrobać z kory, czy zaraz malować, czy zaczekać aż drzewo wyschnie?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Danielll 2007-06-16, 10:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-06-16, 13:21   

Słosznie zauważyłeś Danielu , pisząc "latem" Qbik miał zapewne na myśli już martwe drewno , lub shari , czy uro na liściakach (bowiem jiny wykonujemy niemal wyłącznie na iglastych roślinach ) zaczynając jinować (okorowywać )świerze drewno (żywe) powinniśmy wykonać ten zabieg raczej w okresie jesienno - zimowym , a to dlatego że latem roślina zaleje się nam świerzą żywicą , a to z kolei po pierwsze nieładnie wygląda , a po wtóre zapach żywicy wabi wiele szkodników , a te z kolei ładują się pod korę . Tak więc okorowujemy drewno , zabezpieczamy , a następnie pozwalamy mu wyschnąć zupełnie i dopiero latem dopracowujemy szczegóły , sposób ten jest możliwy podczas formowania roślin w domu , gdy mamy na to czas , na demo nie ma takiego luksusu , więc często robi się to odrazu , jednak wiele roślin pada , lub bardzo źle znosi wszystkie te zabiegi wykonane na raz :cry: :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
migass
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-29, 22:52   

ja też mam pytanko dotyczące jina.

Jeśli niepasuje mi aktualna forma gałęzi której, będe chiał zrobić jin, to ja oczywiscie formuje jak mi sie podoba, tylko własnie teraz pada pytanie KIEDY. czy jak już okoruje gałąź, czy jeszcze przed okorowaniem, mam formować gałąż. ??

Korde to szkoda że dopiero na zime mozna robić imitacje martwego drewna :/ ja już sie napaliłem i upatrzyłem gałęzie... no ale jak nie to nie, wole sie zastosować, a niżeli miała by mi paść ;/
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-03-31, 16:23   

galaz mozna ksztaltowac zaraz po okorowaniu , poniewaz jest jeszcze w miare elastyczne , gdy wyschnie ciezko bedzie cos z niej skrecic
 
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-16, 15:55   

Dzisiaj przypadkowo zrobiłam w drzewku "dziuple", ale nie jestem zaopatrzona w płyn do jinów. Ile czasu drzewko może stać nie zabezpieczone, bo musiałabm kupić płyn w sklepie internetowym, a to chwilę potrwa. Czy może zabezpieczyć to szybko miękką pastą?
A może jest coś, co mogłoby zastąpić płyn?

Czy wiecie ewentualnie, czy w jakimś zwykłym sklepie ogrodniczym lub hipermarkecie można nabyć płyn do jinów?
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2008-07-16, 16:41   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 06:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-07-17, 06:59   

KasiaQ napisał/a:
Czy wiecie ewentualnie, czy w jakimś zwykłym sklepie ogrodniczym lub hipermarkecie można nabyć płyn do jinów?


Prawie napewno nie oprócz sklepów typowo bonsai
 
 
Jacek Wakuluk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-07, 20:14   

Pozwolę sobie odkopać temat i spytam, czy odkorowanie to (jak oglądałem zdjęcia materiałów po lekkim kształtowaniu) to wycięcie jakimś nożykiem całej kory?? (możliwe że coś mi się pomieszało)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-10-14, 20:28   

okorowanie to po prostu zdjęcie kory , a czym to już wyłacznie zależne od inwencji i możliwości , możesz nawet zębami :lol: jednak nie polecam tego sposobu :roll: :-P ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-14, 21:30   

Samo odkorowanie gałęzi, pnia nie jest jednak sukcesem. Jiny na drzewach powinny przedstawiać jakąś historie drzewa, jakieś przejścia wywołane przez warunki atmosferyczne, nature (pioruny, wichury, susze, czy szkodniki, grzyby).

Jin powinien się komponować z drzewem jako całość. Nie powinien przytłaczać całej kompozycji i nie rzucać sie w opczy jako pierwszy plan.
Długie jiny mówią o drzewku, które od jakiegoś czasu jest kształtowane przez nature, krótkie, bardziej oddają dramatyzm i czas w jakim to drzewo sie kształtowało, długi czas.

Do tworzenia jinów stosuje się 2 technik:
- ręcznej (noże, dłuta, cegi skośne/kuliste)
- mechaniczne (frezarki, piły mechaniczne)

Jiny, shari powinno być robione na roślinach iglastych, jak napisał Jacek.
Na roślinach liściastych jak najmniej, ewentualnie uro (dzióple). Rośliny liściaste z jinami, shari mają krótszą przeżywalność i są wręcz nieporządane w Japonii (tam takich roślin się nie wystawia na kokufu).
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-10-16, 01:19   

Tak masz racje , lecz , okorowanie to dla mnie jest okorowanie , jin to dla mnie jest jin :roll: :-P ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-16, 09:48   

Wyraźnie więc zaznaczyłem "że samo odkorowanie nie jest gotowym jinem"
 
 
Nika07
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-17, 11:32   

napewno trudne jest takie jin ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group