Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
czy sumak nadaje się na bonsai ?
Autor Wiadomość
Szorcyk
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 16:50   czy sumak nadaje się na bonsai ?

( Wątek z 09.07.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam!!
Mam w ogrodzie drzewko, które nazywa się Sumak) nie wiem czy to jego poprawna nazwa, więc go opiszę:
- Ma śmieszne,,owłosienie" na gałązkach
- Jego liście są podłużne i nie za duże
Czy nadaje się on na bonsai. Jeśli tak to czy można odciąc mu gałązkę aby powstało z niej drzewko??

Pozdrawiam
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 16:51   

Cześć

Sumak Octowiec (Rhus typhina) to chyba roślinka o którą Ci chodzi. Jest niewysokim drzewem (max do 10 m) o nieparzystopierzasto złożonych liściach (czyli tak jak np. u jarzębiny) Jest kilka odmian , przy czym jedna różni się znacząco pokrojem listków ('Dissecta'). Są one głęboko powcinane , podczas fdy inne mają podłużny lancetowaty kształt. Kwiaty ma niepozorne , drobne , zielonkawe , skupione w wiechach. Owoce , drobne , jaskrawoczerwone. Liście przebarwiają się pięknie w jesieni , na pomarańczowo-czerwony kolor.

Jeśłi to o taką rośłinkę ci chodzi , to zwracam Ci uwagę że popjedyncze listki dorastają u dorosłego okazu do 12 cm. Pytanie brzmi: "czy dam radę je skarłowacić abu mój okaz dobrze wyglądał przy założonej wysokości ?? ?". Być może będziesz musiał dać mu rosnąć więcej niż do kilkudziesięciu cm , żeby wyglądało z tymi liśćmi naturalniej.
Poniżej zdjęcia , dla zainteresowanych:

Typowiec:


Na jesień:


Owocki:


W całej okazałości:


Odmiana o nieco innych liściach:



No cóż , próbować zawsze można :-)
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 16:53   

Olon, liście sumaka da się zmniejszyć, i to bardzo - przeprowadziłam ten eksperyment u siebie. Niestety nie zawsze mozna uzyskać naprawdę ładny pień... Dodatkowym atutem tej rośliny jest piękny kolor liści jesienią...

Z odszepką z galązki - raczej będzie kiepska, ale sumak ma taką pożyteczną dla nas (a utrapienie dla ogrodników) cechę, że lubi wypuszczać nowe pędy u podstawy, praktycznie wystarczy go okopać przecinając mu korzenie, żeby powstało mnóstwo nowych małych gotowych roślinek. Trzeba kopać dość głęboko, ale bardzo łatwo w ten sposób uzyskać już ukorzenioną roślinę.
;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group