Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grzybnia a nasiona
Autor Wiadomość
Senemorion
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-29, 21:03   Grzybnia a nasiona

Może pytanie wyda się Wam idiotyczne , ale moja przygoda z "iglakami" dopiero się rozpoczyna ... Otóż sosna drobnokwiatowa jest rośliną która potrzebuje grzybni . O.K. , ale czy jeżeli kupię nasiona , stratyfikuję je i posadzę to same wytworzą sobie grzybnię ? Jeżeli nie to skąd mam ją wziąć . Jeszcze coś : Jaka mieszanka byłaby najodpowiedniejsza do wysiewu tego gatunku ?



Jeszcze coś się mi przypomniało :D Ta sosna jest indoor czy outdoor ?
Ostatnio zmieniony przez Senemorion 2007-03-29, 21:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-03-29, 21:20   

Outdoor. Grzybnię możnaby zaszczepić dodając do podłoża trochę ziemi z bespośredniego sąsiedztwa korzeni sosny.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-04-01, 21:40   

Myślę, że to dobre pytanie na jakieś forum o nasiennictwie :] . Wyhodowanie bonsai z nasion w ogóle (a co dopiero sosny ) to na prawdę nie lada wyzwanie, i czasowe i fachowe. Stanowczo radziłbym Ci jednak poszukać kilkuletniej sadzonki tej sosny. Problem grzybni sam się rozwiąze a TY będziesz mógł już coś przy niej niebawem podziałać. Sosna drobnokwiatowa to zdecydowanie outdoor !
 
 
Senemorion
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-15, 18:52   

Pytanie tak po części z ciekawości . Narazie mam wiąza jako jedynego indoora , brzozę i maleńkiego patysia- jałowca . Zadałem to pytanie w głównej mierze dlatego , że nie mogłem znaleźć sadzonki takowej sosny . ZWŁASZCZA na necie .
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-16, 08:53   

Bo sadzonkę sosny najlepiej kupić: nie wiem czy drobnokwiatową kupisz w szkółce leśnej, ale teraz jes wiosna, sezon na wszelkiego rodzaju rosliny w pojemnikach sprzedawane w centrach ogrodniczych, sklepach ogrodniczych, na stoiskach z roślinami do ogrodów itd itp. Można wybrać najlepsze rośłiny, w pojemniku, do formowania od razu (czego nie mógłbyś robić gdybyś kupił w necie sadzoneczkę z gołymi korzeniami).

PS. Żadne nasiona nie WYTWORZĄ grzybni same - przecież grzybnia to grzyb, roślina innego gatunku. Tak jak napisano, jedynym sposobem jest przyniesienie sobie niewielkiej ilosci ziemi z lasu, spod jakiejś sosny, zarodniki grzybów na pewno w niej będą.
 
 
00seba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-18, 11:59   

"przecież grzybnia to grzyb, roślina innego gatunku"
AnnaDorota, grzyb to grzyb a nie roślina ;-)
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-18, 12:42   

Fakt.

W mojej wypowiedzi chodziło o to, że nasiono i grzybnia to dwie różne "istoty", w związku z czym nasiona nie mogą sobie grzybni "wytworzyc", muszą się w środowisku znaleźć odpowiednie zarodniki.

Z grzybami w zasadzie czasem nie wiadomo, do jakiego stopnia są "roślinne" w rozumieniu np. rośliny jako istoty samożywnej. Widziałam kiedyś film dokumentalny, w którym kilka komórek grzyba w rodzaju pleśni w niesprzyjających zyciu warunkach łączyło się razem w kulkę i pełzło samodzielnie, niczym ameba, w poszukiwaniu lepszej okolicy.
Ale to juz offtopic na całego.
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-18, 23:12   

Offtopic ale bardzo ciekawy.

Grzybnie można zakupić w centrach ogrodniczych pod nazwą MIKORYZA . Będziesz miał pewność że nie będzie posiadała żadnego świństwa z lasu !!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group