Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwirek lub mech w doniczce.
Autor Wiadomość
Narrow
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 18:06   Zwirek lub mech w doniczce.

( Wątek z 14.09.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

hej ostatniego czasu przegladajać zdjecia drzewek w internecie napotkalem sie na zdjecie drzewka <chyba wiaz drobnolistny> w ktorym powierzchnia ziemi byla przykryta zwirkiem -byl on bialy i nie bylo usypanego kopczyka tak jak zawsze tylko równa powierzchnia. wiem ze to jest kazdego prywatna sprawa jak kto urzadzi lecz powiedzcie mi czy lepszy byl by mech czy teaki zwirek -ja osobiscie mam mech. Ładnie to wygladalo ale czy zdaje egzamin.... Co wy myslicie na ten temat...?? pozdrawiam
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-12, 18:06   

nie wiem co na to inni , jednak moje zdanie jest takie , że mech lepiej wygląda , jednak żwirek jest gezpieczniejszy .
ogulna zasada jest taka że nasze roślinki powinny być prowadzone na czysto , czyli bez dodatków , a jedynie , szykując roślinkę na pokaz wykładamy mech
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-12, 18:07   

A ja wolę mech
Żwirek na wierzchu jakoś mi nie podchodzi. Za to mech i ładny jest i nie spotkała mnie z jego powodu jak na razie żadna przykrość. Problem tylko w tym, że jak ma rosnąć to go zazwyczaj nie ma.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-12, 18:08   

Popatrzmy na to może ogólniej...

Jeśłi drzewko w płaskeij donicy m anaśladować jakiś wycinek krajobrazu , to chcąc naśladować naturę znajdziemy wiele form ukształtowania terenu , o zróżnicowanym podłozu. Myśłę że ważne jest tutaj dopasowanie tego podłoża do imitacji otoczenia jakiego wrażenie chcemy uzyskać.

Podoba mi się mech , ale kiedy widzę fantazyjnie powyginanego jałowca , z sharimiki , lub kaskadę o dużej ekspresji i dramatyźmie , to aż się czasami prosi aby podłoże było z takich materiałów jak : żwirek biły , żwirek granitowy (szary , lub kolorowy) , akadama , lub jakieś wstawki z drobnych kamyczków. To jednak bardzo dobrze imituje górzysty krajobraz , szczególnie kiedy stosujemy te techniki łącznie.

Możemu np pochylony okaz sztucznie podeprzeć kamieniem , którego podstawę obłożymy mchem , a zdrugiej strony , wokoło odsłoniętych korzeni usypać mini stok z żwirku granitowego , przeplatanego , drobnym biąłym żwirkiem. Możemy też zastosować tylko biały żwirek , i zrobić gdzie niegdzie placek z akadamy , dodatkowo kładąc nań jakiś większy kamyczek. No ale to tylko jedno z rozwiązań .

:-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 18:23   

z mchem jest taż że -zeby rósł powinien mieć zacienione miejsce i dużą wilgoć -te warunki nie zawsze podchodzą pod warunki hodowli drzewka -i czesto sie gryzą z warunkami hodowli mchu
Ja to robie w ten sposób ze wiekszą doniczka załaniam doniczke z drzewkiem -na drzewko pada swiatło -a mech jest ciagle w cieniu -i sprawdza sie to rewelacyjnie -bo mech strasznie szybko rośnie -trzeba pamietać o czestym spryskiwaniu takiech mchu -w duze upały (po kilka-kilkanascie razy dziennie)
Z mchem trzeba uważać tez z tej racji -aby nie miał zbyt długich korzeni -które rosną w głąb donicy z drzewkiem -i potem zabierają drzewku ,pokarm ,miejsce na rozrastanie sie korzeni drzewka itp itd
Dlatego mech leśny jest do niczego -trzeba dobrego mchu szukać na murkach ,kamieniach ,chodnikach
Nie powinno sie też mchu rozsadzać na całej powierzchni doniczki z drzewkiem -zeby nie blokował przepłytu powietrza -mech jest tez z tego znany ze przechowuje w sobie wilgotność -wiec drzewko moze miec nadmiar teje wilgoci -no ni nie powinno sie przedewszystkim sadzić mchu zaraz przy pniu drzewka
Co do kamieni -żwirek? jakoś mnie nie przekonuje -chyba ze kompozycja -1-2 wieksze kamienie i do okoła kilka mniejszych (żwirek) jakoś to naturalniej wygląda
Ale kazdy z nas ma swoje upodobania -i nie zmienimy niczyjej wyobraźni ,twórczości
Trzeba uważać tez co do zwirku -zeby był dobrze wypazony i zeby nie były to kamienie wapienne ,czy zawirające w sobie jakieś pierwiastki
Reasumując -mech wygląda efektowniej i przyjemniej dla oka
Jezeli masz kilka drzewek to poprostu spróbój i przekonasz sie jak to wygląda -zawsze mozna i mech i kamyki usunąć

P.S. nie próbój tez mchu hodować w domu -bo to Ci sie niee uda
:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group