Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Surmia
Autor Wiadomość
Mariusz_M
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-27, 17:47   Surmia

Mam kilka sadzonek surmii - tegorocznych, wyrosłych z posianych przeze mnie wiosną nasion. Mają od 30 do 40 cm wysokości. Nasiona pochodzą z drzewa, rosnącego w moim mieście.
Trzymam je na balkonie, w mniej więcej litrowych doniczkach (zwykłych, nie takich do bonsai). Są zdrowe - nie było z nimi żadnych problemów, nie wlazł mi w nie żaden grzyb i żaden szkodnik (zresztą, nie pozwalałem na to).
Mam pytanie, dotyczące zimowania tych surmii. Zapoznałem się z forum, przeczytałem o zabezpieczeniu drzewek na zimę, zresztą mam tez inne drzewka, które już dwie zimy przeżyły, więc tak zupełnym żółtodziobem nie jestem. Mimo to pytam, ponieważ znajomy uprzedził mnie, że moje sadzonki nie przetrwają zimy - podobno surmie, zwłaszcza młode, o niezdrewniałych jeszcze pniach, źle znoszą mrozy...
Na forum nie ma nic o zimowaniu surmii. Czy trzeba je w jakiś szczególny sposób zabezpieczać? Jak?
Wiem, że do zimy jeszcze daleko, ale wolę być przygotowany na nagłe ochłodzenie.
Będę wdzięczny za pomoc.
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-28, 08:30   

No cóż, w przypadku surmii, zwłaszcza jeśłi to niezdrewniałe sadzonki, lepiej będzie przechować je przez zime w domu. Może masz możliwość ustawić je gdzieś, gdzie będzie jasno i chłodno?

Spróbój spytać na forum strony BOTANICY - oni tam rozmnażają różne gatunki z nasion, będą wiedzieć lepiej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group