Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze: JAŁOWIEC CHIŃSKI
Autor Wiadomość
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-15, 16:55   Komentarze: JAŁOWIEC CHIŃSKI

( Wątek z 30.08.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Tutaj dyskutujemy na temat historii mojego jałowca chińskiego, którą możesz zobaczyć w wątku
Historia drzewka: JAŁOWIEC CHIŃSKI" .
Jeśli masz pytania odnośnie wykonanych zabiegów , chcesz coś doradzić lub po prostu skomentować , to jesteś w odpowiednim miejscu.
=============================================================
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-15, 16:59   

Hej

BArdzo fajny materiał. Z tymi jałowcami to rzeczwicie jest problem. Od czasu do czasu zima mija a jakiś okaz juz nie rośnie. Zdaje się że trzeba będzie lepiej zabezpieczać przed mrozem.

Ta głazka z tyłu na zdjęcia 2 wcale wg mnie źle nie wygląda w takim ustawieniu. Wręcz przeciwnie - drzewko nabrało jakby większej głębii. Domyśłam się że chceśz teraz podążać w kierunku formy pochylonej nieregularnej , lub klasycznej nieregularnej ?

Przy okazji: fajnego masz rianne - Fukinagashi. Ja bym go w przyszłości dodatkowo pochylil w dolnym odcinku pnia , z tym że wymagaoby to teraz zadarcie gałązek nieco w górę , tak aby potem były w poziomie . :-)

Dobry pomysł z tym linkiem 8-) . Oba wątki dość szybko się od siebie oddalą na liście , więc nie trzeba będzie szukać zawsze tego drugiego.
 
 
Adek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-15, 17:00   

Nawet podoba mi sie materiał, ale gorne gałezie powinienes zadrtutowac i ułozyc w piętra, czubek utworzyc z jakiejs gałęzi tylko trzeba pamiętac o czapie.. nie strzale

Pozdrawiam
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-15, 17:01   

gruby pień :-)
jałowczyk tez niczego sobie -i wiem ze na zwywo wygląda o wiele lepiej -ja tez mam problem ze zdjeciami -bo wszystko wychodzi tak płasko -co w rzeczywistosci wogle inaczej sie prezentuje -wymiarowo

fajne chmurki -ale według mnie (nie bijcie) to troche duzo tych gałązek wychodzi z pnia
 
 
gggg
Gość
Wysłany: 2006-07-15, 17:01   

Tak na początku to nie jest to jałowiec chiński, a to co widzimy niestety przypomina raczej strzyżoną formę ogrodową.
Sorry
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-15, 17:02   

To jest jałowiec chiński tylko że odmiana 'stricta'. Nie ma łusek jak typowy chińczyk i ma nieco inna korę stąd te wątpliwości. :-)

[ Dodano: Sob 15 Lip, 06 17:02 ]
Jak już mowa o strzyżeniu :mrgreen: to po rozmowie z Quercusem powstała wizja obniżenia korony tak na wysokość rozgałęzień lub jej zupełnego usunięcia (pozostałe konary byłyby materiałem do jina)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-15, 17:03   

troszkę źle sie wyraziłeś , nie mówiłem o usunięciu korony tylko o zmianie kolejności , tak aby ostateczna korona nie była budowana z dolnej gałęzi , poza tym ta gałąź troszkę psuje lińję rośliny , ponadto warunek najważnieszy , pozwolic roślinie porosnąć 1-2 sezony.
pozdrawiam Jacek Grzelak
 
 
Kroool_KRA
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-14, 16:22   

Mogłeś zostawić jedną gałąź i z niej budować całą korone. A tak zrobiłeś ptarodaktyla i zerżnołeś pień na maxa. Musi zarosnąc i może kiedyś nada się na dalsze formowanie.
 
 
HIR 
Łukasz Słomiński

Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-07, 16:20   

Witam chyba bym zrobił taka kombinacje z tym drzewkiem. Nie wiem czy dobrze to wytłumaczę granatowa linia oznacza miejsce rozdzielenia gałęzi od pnia i ściągnięcie jej razem z linia życia jest jakąś szansa ze przeżyje a przy tym podkreśli realizm drzewa ze zniszczonym pniem.Pzdr
teraz zobaczyłem date postu:) drzewko zyje?
Ostatnio zmieniony przez HIR 2008-04-07, 16:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-04-07, 17:11   

Niestety Łukaszu , ten jałowiec to stricta , jeden z najtrudniejszych jałowców do formowania , po pierwsze strasznie kruchy , a po drugie często zamierają mu gałązki nawet od gięcia i to delikatnego , więc po takim zabiegu byłoby niemal pewne uśmiercenie tej gałęzi a nawet i może całej rośliny , chyba że by zaryzykować i ewentualnie nawet gdyby padła , zrobić z niej jina , o ile reszta rośliny by przetrwała . Rozmawialiśmy z Szefem na temat tej rośliny , moją zasadą jest robienie drzew bonsai z gatunków łatwiejszych i szybko rosnących (z pewnymi wyjątkami ) więc odradzałem dalszą pracę nad tą rośliną , jednak Szef wyznał mi że traktuje ją jako rodzaj wyzwania , a ja szanuję ludzi ambitnych :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
HIR 
Łukasz Słomiński

Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-07, 22:02   

Na gatunkach to ja się za bardzo nie znam wiem ze to jałowiec :-| , ale dziękuję za informacje będę go unikał chyba ze się trafi jakiś z dużym potencjałem.
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-07, 22:57   

stricta to odmiana
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-08, 10:34   

Roślina przeżyła i nie straciła nawet najmnieszej gałązki. Wszycsy sie widze czają na tą prawą gałąź. Niewiele brakował żeby na zdjęciu tej całej lewej strony faktycznie nie było, ale zostawiłem jeszcze na sezon, bo nie jestem do końca pewny tego cięcia. JAk wiemy, ciachnąć zawsze można :)
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-04-08, 14:17   

A moze zrobic tanuki? wplesc go jakos ladnie:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group