Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz drobnolistny - Jakie ma zapotrzebowania?
Autor Wiadomość
daria_byd
[Usunięty]

  Wysłany: 2007-09-04, 16:35   Wiąz drobnolistny - Jakie ma zapotrzebowania?

Od 3 dni mam bonzai w domu... Kupiłam je w Castoramie. Jest to wiąz drobnolistny. Jestem w sztuce bonzai zupełnie zółtodziobem... Mam nadzieję, że pomożecie mi w poznaniu tej sztuki.
Narazie zajmowałam się nim normalnie - podlewałam je, aby podłoże było wilgotne oglądałam je i kombinowałam jak je ściąć (: Zabrałam się za to dopiero dzisiaj gdy wiedziałam, jaki chce mieć kształt tego cudownego drzewka. Zamierzam je zrobić mniej więcej -> tak

ADMIN jr: link się zdezaktualizował. Może Posiadasz zdjęcie lub rysunek na swoim komputerze?

I mam teraz pytanie. Czy do tego kształtu można łączyć drutem dwie gałązki? I wogóle jakie zapotrzebowania ma wiąz drobnolistny? Chodzi o wilgotność podłoża, spryskiwanie, wilgotność powietrza ( mamy w domu około 50-60 % ). Jeśli to nie wystarczy to co mam robić, aby to była wyższa wulgotność... Kiedy przesadzać, kiedy można ścinać gałązki... I czym nawozić, kiedy i co ile dni, tygodni, miesięcy ?

Teraz drutowałam je.. Przykręcałam jeden koniec druta do gałązki, a drugi do powiginanego pnia, aby gałązka rosła w dół...


Więc jak radzicie mi się nim zajmować?


Z góry dzięki

Pozdrowienia z Bydgoszczy

Daria
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-09-04, 16:54   

oj dario nie chcę cię załamywac od razy na samym początku ale nie z każdego drzewka zrobisz coś takigo jak na zdjęciu każda roślinka ma swój niepowtarzalny wygląd to drzewko na tym zdjeciu najprawdopodobniej ma więcej lat niż twoja babcia a jeśli chcesz zaczerpnąć troche wiedzy na temat wiąza to szykaj na forum bo akurat o tym gatunku jest tutaj na prawde dużo wiadomości i postaraj się wklić zdjęcie swojego drzewka to postarmy się ci coś doradzić i dać jakieś wskazówki na przyszłość jak go kształtować
Ostatnio zmieniony przez pawel18 2007-09-04, 16:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
daria_byd
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-04, 17:10   

Wiem, że każde drzewko jest niepowtarzalne :-P Tylko pisze, że chcę mieć coś na ten styl... Postaram się zamieścić zdjęcie, gdy już będzie ładnie wydrutowany... Prawdopodobnie dzisiaj około 21:30 ... Pozatym martwi mnie, że drzewku żółkną liście... Czy to jest oznaka, że drzewko przygotowuje się do zimy, czy jest chore? Te listki mają na sobie takie maciupkie ciemno-zielone plamki


Pozdrawiam

Daria z Bydgoszczy
Ostatnio zmieniony przez daria_byd 2007-09-05, 17:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-09-04, 17:19   

to po prostu może być efekt aklimatyzacji czyli przystosowania się roślinki do nowego otoczenia musze ci powiedzieć że żle zrobiłaś zakładając teraz drut podczas aklimatyzacji nie robi się żadnych zabiegów w tym okresie drzewko się tylko podlewa i zrasza okres ten trwa 2 -3 tygodnie dopiero póżniej można się zabierać do innych zabiegów oczywiście jest też ważna pora roku ponieważ każde drzewko ma swoje wymagania
 
 
 
daria_byd
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-04, 17:22   

Czyli mam ten drut usunąć? Musze powiedzieć, że on miał już żółte listki a sklepie...
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-09-04, 17:37   

usuwanie teraz drutu to kolejny wstrząs dla drzewka najlepiej wklej zdjęcie wtedy ci powiemy czy usunąć bo jeżeli druty się krzyzują bądż nie spełniają swojej powinności to bedziesz musiała je usunąć a jeśli chodzi o te żółte listki na rzewku to raczej jest to spowoowane przesuszeniem glebu bo chyba nie musze mówic jak się tak opiekuja takimi drzewkami w takich hipermarketach
 
 
 
daria_byd
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-04, 18:04   

Wiem... Narazie nie mam możliwości wklejenia, ale około 19:00-20:00 będą... Boję się, że drut wżyna się w pień... A to kolejny szok... Mam pytanie... Czy jeśli to drzewko przeżyje za dużo szoków może umrzeć? Boję, się, że odchylenie o 3,5 cm ziemi w celu pokazania korzeni, tez nie było dobrym pomysłem :/

Aha... Czy o tej godzinie można spryskiwać bonzai?
Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2007-09-05, 20:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-09-04, 19:57   

dorio jeżeli drut wżyna się w pień i zaczyna go obrastać to jest to najwyższy czas aby pozbyć się drutów żeby nie uszkodzić gałązek no i póżniej takie rany bardzo cieżko jest "wyleczyć" tak by nie było ich widać . jest możliwe że drzewko zginie jak dostanie od nas za dużo ciosów na raz . nie wiem tak do końca chciałaś uzyskać po przez odsłonięcie korzeni zasyp je lepiej spowrotem ziemią a co do spryskiwania to każda pora jest dobra byle tylko nie świeciło wtedy słońce bezpośrednio na drzewko bo wtedy krople działają jak soczewki i mogą przypalić liście
 
 
 
daria_byd
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-04, 20:01   

Nie... drut nie jest obrośnięty... dzisiaj około 14 zakładałam... Mam mięlciejszy drut i go zmienie... za 20-30 minut beda zdjecia bonzai.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-09-04, 20:12   

jeżeli masz zamiar ściągać ten drut to nie zakładaj już kolejnego poczekaj kilka tygodni pamietaj również że nadopiekuńczość też potrafi zabić roślinke
 
 
 
daria_byd
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-04, 21:00   RE:

To prawda. Wklejam zdjęcia









To wszystko... Czy to jest na 100% wiąz czy też jarząb?
 
 
pajak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-05, 00:44   

w obecnym stanie najważniejsze będzie doprowadzenie drzewka do dobrej kondycji. Jedyne zabiegi jakie możesz zafundować to podlewanie, zraszanie listków i zapewnienie im światła. Jak zniknie problem żółknących liści a Ty poznasz zasady kształtowania drzewek podejmiesz decyzję które gałązki są niezbędne a które zbyteczne. Niestety na razie większość jest bardzo delikatna i powinny one nabrać masy. Im jest ich więcej tym dłużej będzie trwał ten proces. Dlatego dobrze będzie jak zrobisz sobie projekt oczekiwanego bonsai ołówkiem na kartce i swoimi zabiegami będziesz dążyć do jego realizacji. Jednak na pewno nie teraz. Cierpliwości. ;-)
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-09-05, 15:24   

na 100 % wiąz drobnolistny
 
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-09-05, 17:25   

sięgnij bo na któryms zdjęciu widziałem jak druty się krzyżuja i jeszcze takie pytanie jakich ty drutów używasz ?? one są jakieś strasznie cienkie jak nitki a nie powinny być takie drut powinien być 1/3 grubości gałązki którą chcemy zadrutować więc zrób to tylko bardzo ostrożnie żeby nie narażać drzewka na duży "stres"
 
 
 
daria_byd
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-05, 17:27   

Eh... ten drut ma 1/2 mm ... rzeczywiście cieńki, ale innego nie posiadam. Od taty dostałam z transformatora... ale tego jemu żal... Pozatym to by było 2 razy grubsze od gałązek :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group