Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sadzonki
Autor Wiadomość
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-19, 21:10   Sadzonki

Mam takie pytanko, chciałem poeksperymentować trochę przez zimę i zobaczyć czy uda mi się pozyskać jakieś sadzonki z różnych drzewek typu jałowce i sosny, ale mam pewien problem. Wszędzie jest napisane, że aby je ukorzenić potrzebuje pół na pół perlitu i torfu. Czy mogę zastąpić ten perlit czymś innym czy jest on konieczny. Nie bardzo wiem czy uda mi się go kupić. Brzmi jak jakieś specjalistyczne podłoże. Może żwir i torf pół na pół wystarczy???????
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-19, 21:46   

Tak wystarczy , ale jedynie dla jałowców , na które i tak poczekasz z ukorzenieniem do jesieni następnego roku , lepiej pozyskaj te sadzonki wiosną , wówczas masz większe szanse na przyjęcie się ich , natomiast z sosnami daj sobie spokój , nie ma najmniejszych szans , nie ukorzenią się , nawet ukorzenienie sosny z odkładu nie rokuje szans w ciągu roku , teoretycznie trwa to kilka lat , bodajże 8-10 , ale nikt tego w praktyce nie stosuje :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-02, 22:42   

A czy możliwe jest stworzenie sadzonki teraz i po posadzeniu schowanie jej na zimę do domu. W lato na powietrze i tyle. Nie zmarzła by przez zimę a po ukorzenieniu przyzwyczajała by się do innych warunków. Nie wiem czy coś takiego się stosuję, ale co szkodzi spróbować. Mówię tu o klonie palmowym. Kupiłem sobie ostatnio jeden egzemplarz i w sklepie ogrodniczym poprosiłem o kilka gałązek z innych gatunków. Teraz chciałem je wsadzić, to znaczy już to zrobiłem. Nie wiem tylko co może zwiększyć ich szanse dom czy ogród. Pewnie nie dadzą rady skoro zasady zostały przeze mnie złamane no ale.... eksperymentować nikt nie powinien się bać. Strata żadna a zysk byłby fajny. Pozdrawiam
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-11-03, 13:18   

Nie ma szans , klony dość trudno się ukorzeniają , robi się to jedynie w środku lata z pół zdrewniałych pędów :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Offtza
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-03, 13:22   

a propos sadzonek, czy ktos z was probowal pozyskac jarzaba pospolitego? niedaleko mojego domu rosnie sporawy krzaczor. ma jedna sporawa galaz ulamana zaraz przy ziemi (o dziwno nie uschla) i od niej odrasta nieduza galazka, ktora az sie prosi na sadzonke. nie chcialabym jej zmarnowac, a naczytalam sie, ze na sadzonke z jarzaba male szanse :-( chcialabym jednak sprobowac, ale nie wiem, jaka metoda da mi wieksze szanse na ukorzenienie tego patysia - odklad czy pila, ukorzeniacz i do ziemi?
z gory dziekuje za odpowiedzi :-)
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-05, 06:41   

Odkład i piła, ale przecież nie teraz! Na wiosnę, inaczej po prostu zniszczysz tę gałąź. Ucięcie i posadzenie z ukorzeniaczem zniszczy ją również - nasze drzewa niechętnie rozmnażają się w ten sposób.
 
 
Offtza
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-05, 20:30   

[quote="Bix"]Odkład i piła, ale przecież nie teraz! Na wiosnę, inaczej po prostu zniszczysz tę gałąź.

Wiem, ze nie teraz, to chyba oczywiste ;-) Dziekuje, sprobuje w takim razie odkladu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group