Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy podkopac ??
Autor Wiadomość
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-20, 14:04   Kiedy podkopac ??

Byłem dzisiaj w lesie poszukać materiału na przyszłe bonsai . znalazłem dwa drzewka które by się nadały . jednak są one sporych rozmiarów i mają szeroki pień . raczej nie ma szans wykopać ich na jeden raz , trzeba będzie kilkakrotnie podkopać korzenie . no i właśnie tu jest moje pytanie . kiedy najlepiej podkopać pierwszy raz ?? na wiosne zanim pojawią się liście ?? dodam jeszcze że chciałbym je pozyskać wiosną 2009 roku
 
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-20, 14:09   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-22, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-20, 14:25   

faktycznie za mało szczegółów podałem za co przepraszam . a więc tak : gatynek to graby , rosnął w gęstwinie więc światła to tam nie ma za wiele . co do tego że są spore to obwód tego większego będzie miał tak z 40 - 45 cm i głównie o tego mi chodzi bo ten mniejszy może pójdzie na 1 raz
 
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-20, 14:31   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-22, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-20, 14:44   

co do zieleni to nie ma jej prawie wcale . mniej więcej wygląda to tak : całe drzewo z tego co pamiętam ma jakieś 3-3,5 metra . kiesyś na wysokości 50-60 cm zostało ścięte i od tego wykształcił się nowy wirzchołek który teraz jest dość długi ( który pójdzie do ściecia ) . głównie nie chodzi mi to o masę zieloną tylko o ten pień . w końcu mase zieloną zawsze można odbudować choć trwa to kilka ładnych lat , a że stary nie jestem to mam czas :) . co do wykopywania to nie chce ryzykować i podkopie go przynajmniej z dwóch stron .

jak będe miał możliwość to dzisiaj podrzuce jakieś fotki tego "pnia"

ADMIN jr: EDYTUJ POSTY
 
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-22, 16:25   

a oto i zjdęcia . nie wiem jak je pomniejszyć więc daje linki :oops:
http://www.fotosik.pl/pok...bd33b0abce.html
http://www.fotosik.pl/pok...e80711bec6.html
http://www.fotosik.pl/pok...8d8680c906.html
myślicie że coś z tego będzie ?? nada się ??
 
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 45
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2007-10-22, 18:08   

wyglada calkiem dobze ale jeszcze bardzo duzo pracy . a wykopac to wzesna wiasna takie moje zdanie . ja bym zaczekal do wczesnej wiosny
 
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-22, 18:36   

z tym że na wiosne to jestem pewnien ale nie do końca wiem w którą , bo wciąż nie jestem pewien czy wykopać go na jeden raz czy podkopać . wiem że czeka mnie sporo pracy , musze w końcu odbudować cała masę zieloną od początku , ale ponoć na każdym drzewku pozuskanym z natury powinno się zaczynać od nowa . to już drugie moje takie drzewko gdzie będe musiał zacząć od początku więc wiem ile to potrwa , ale myślę że jakoś mi się to uda i w przyszłości będzie to ładny okaz , w końcu pień całkiem całkiem .
 
 
 
Yokai
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-22, 19:39   

pień ekstra a co do kopania to jak ostatnio byłam na tym pokazie to P. Zając twierdził że lepiej od razu do donicy to zaoszczędza się co najmniej rok no ale rób jak chcesz... ;-)
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-22, 20:09   

troche mam cykora że nieprzetrzyma tego i padnie , ale skoro tak każdy doradza na jeden raz to pewnie będe musiał zaryzykować
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-22, 21:12   

To się nie cykaj , tylko podkop go , nawet nie podkop , a podetnij w 4-ech miejscach wokół rośliny , takie 4 sztychy szpadlem na odległość stopy od pnia , i wykop całość na wiosnę , tnij pień tak jak widać na ostatniej focie 0 zielonego , całość ma odbić z pąków śpiących , kop zaraz po roztopach , ale czeka Cię 5 lat rozbudowy korony , po tym okresie będzie wyglądał jak bonsai , o ile dobrze się za to zabierzesz , pamiętaj o zabezpieczeniu wszystkich ran od grubości ołówka , a nawet nieco mniejszych , nie tylko na pniu i konarach , a również i na korzeniach , po wykopaniu rośliny staraj się by bryła korzeniowa została zachowana w jak największym stopniu w całości , by się nie rozsypała podczas transportu , czy sadzenia do misy , najlepiej zaraz po wykopaniu zawiń ją streczem i mocno ściśnij , potem na miejscu delikatnie usuń strecz i sadź całość do szerokiej misy , dosypując samego żwirku , nie zapomnij o umocowaniu drutem drzewka by się nie bujało w nowym pojemniku :roll: :-) ;-) Wystarczy :?:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-22, 21:44   

no i to jest odpowiedź godna mistrza . ale mam jeszcze kilka pyatń . czy mam go podkopać już teraz ?? z transportem nie będzie problemu bryła raczej się nie rozsypie ponieważ będę go transportował w worku o ile się zmieści , ale co to jest to stręcze ?? (nie wiem czy dobrze odmieniłem) i czy żwir to ma być taki zwykły jak na budowie ?? przepraszam za takie pytania , ale pierwszy raz trafił mi się taki materiał i nie chce go zmarnować .
ps: mam jeszcze takei pytanko : gdzie mam odciąć ten nowy wierzchołek ?? zaraz nad tą wyższą blizną czy troszke wyżej ?? doradzicie coś ??
Ostatnio zmieniony przez pawel18 2007-10-22, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-22, 22:08   

W worku Ci sie wszystko rozsypie , chodzi o to by bryła korzeniowa dotarła wraz z ziemią w której rośnie na miejsce i nic się z niej nie wysypało , bowiem wraz z wysypującą się ziemia oberwą się resztki włośników , których po wykopaniu i tak jest jak na lekarstwo .Strecz to folia do owijania palet , lub cieńsza taka do owijania wędlin w spożywczym , lepiej użyć tej grubszej do palet , to taka folia w rolkach , a żwir to po prostu drobne kamyczki . Podciąć możesz już teraz , znaczy jutro , po jutrze , im wcześniej przed zimą tym lepiej :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-10-22, 22:18   

ok teraz już wiem co to jest . myślę że nie będzie problemu ze skołowaniem takiej filii bo moja mama pracuje w mięsnym . jak okaże się za cienka to użyje kilku warstw . mam zamiar w środe iść i podkopać drzewko . dzięki wszystkim za odpowiedzi ale jak ktoś by miał coś jeszcze do dodania np gdzie obciąć wierzchołek to bardzo prosze . będe wdzięczny. jeszcze raz dzięki , a jak nie zapomne to na wiosne zrobie jakieś fotki z wykopków i wrzuce na forum .
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-22, 22:23   

Wierzchołek , zapomniałem o nim , pisałem o tym wcześniej , ale Tobie trzeba wytłumaczyć w centymetrach :-P , otóż tnij jakieś 10 cm nad tym zgrubieniem , same fotki z wykopków są zbędne , zapodaj fotki z wykopków , i te na których widać że roślina żyje i sie rozwija :-P :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group