Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Początek... sadzonki, przycinanie.
Autor Wiadomość
Kre1t
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 20:03   Początek... sadzonki, przycinanie.

( Wątek z 12.12.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam!
Jestem nowym na tym forum tak wiec chcialbym wszystkich goraco przywitac. Mam taki problem chce zaczac hodowac bonsai tylko nie wiem kilku rzeczy. Mianowicie: Gdzie moge kupic sadzonki jakichs drzewek nadajacych sie na bonsai? (z tego co wiem jest to lepsza opcja niz sadzenie z nasion...) Kiedy mozna zaczac pierwsze przycinania?
Z gory dziekuje za wypowiedzi wszystkich forumowiczow.

:-)
Ostatnio zmieniony przez szef 2008-05-07, 10:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-23, 20:04   

Witam Kreit

Widzę, że zacząłeś "z głową", swoja przygodę z bonsai, a więc już na początki zafundujesz sobie o wiele mniej rozczarowań niż bardzo wielu początkujących bonsaistów.

Nie wiem na jakim etapie zbierania podstawoej wiedzy jesteś, ale na pewno warto Ci teraz zajżeć na stronę szefa , której banner znajdziesz na górze tej strony, po lewej. Są tam krok po kroku opisane podstawowe pojęcia i techniki stosowane przy hodowli bonsai.

Kwestia zakupu sadzonki...
Hasło kluczowe brzmi tutaj "centrum ogrodnicze". Musisz poszukać gdzieś w swoim regionie takiego centrum. Nie wszystkie jednak centra mają swoje szkółki, w których można wybrac ciekawe okazy młodych drzew i krzewów, więc podstawowe kryterium twojego wyboru to: centrum ogrodnicze posiadające szkółkę. Dobrym sposobem poszukiwania właściwego adresu w internecie jest wpisanie w wyszukiwarkę haseł: centrum ogrodnicze, szkółka, twoje miasto. Innym sposobem jest wyszukanie czegoś takiego w panoramie firm lub czymś podobnym. Ostatecznie możesz też zapytać znajomych którzy mają ogródki, czy działki przydomowe , czy nie znają właściwego adresu.

;-)
 
 
Kre1t
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 20:05   

Po pierwsze dziekuje Ci Olon za pomoc.
Przemyslalem to co chce robic i doszedlem do wniosku ze jesli chce sie tym zajmowac dluzej potrzebne jest mi drzewko ktore jest "latwe" do hodowli. Chodzi mi o najmniej wymagajacy gatunek do wewnatrz domu nadajacy sie na bonsai. Zdaje sobie sprawe ze kazdy jest wymagajacy ale chodzi mi o ten najlatwiejszy Chce rowniez przypomniec moje pytanie z 1 postu kiedy mozna zaczac scinac drzewko.


P.S. Mam nadzieje ze nie naduzyje miejsca w danym temacie... Jak zrobic aby liscie rosliny staly sie mniejsze (sorka za offtopic).
Pozdrawiam
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-23, 20:05   

Witam ponownie

Jeśli chodzi o najłatwiejsze - moim zaniem - w hodowli gatunki indoor:

Liściaste: fikkusy benjaminskie, tępe i retusa, wiązy drobnolistne, zelkowy, cytryny.

Iglaste: cyprys kalifornijski

Nietypowe: grubosz drzewiasty

Przyciannie, i jego pora zalezne jest od rodzaju rośłiny i od samego przycinania. Grube cięcia wykonujemy zazwyczaj wczesną wiosną. Uszczykiwania młodych pędów i listków - w całym okresie wegetacyjnym, jak wymaga tego sytuacja.

Zmniejszanie wielkości listków głównie polega na intensywnym usuwaniu tych starszych i wyrastających wiosną, aby pobudzic następne "pokolenie" do rozwinięcia się. Zazwyczaj te później wyrastające listki są juz mniejsze. Z moich obserwacji wynika że równiez mały pojemnik (ograniczona przestrzeń życiowa korzeni) i słabsze nawożenie wpływaja bezpośrednio na wielkość wyrastających listków.

:-D
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 20:07   

Ha !! !
Wiedziałem ze ciągle będą sie przewijać takie pytania kiedy co robić - ciekaw jestem kiedy mój terminarz zaowocuje i to zmieni. Cieia i wszystkie zabiegi lepiej jest zawsze przestrzegać -wtedy roślina ma wieksze siły witalne zeby sie przystosowywać do zmian jakie chcemy jej narzucić.
Co do gatunków to tak jak Olon pisze : Ligustr , Wiąz (chociaż na początku zeby sie przystosował do nowego miejsca jest troche zabawy) - ale do tych łatwiejszych jednak bym go zaliczył - jest wszedzie osiągalny ,Fikusy - w kazdej kwiaciarni znajdziesz

Nietypowe: grubosz drzewiasty - heh fajnie napisane - ja tez bym to nazwał jakoś ale moze " dziwoląg?" - nie pije a zyje - jak kaktus

A co do tego cyprysika kalifornijskiego - ma super barwe , bardzo ładnie pachnie -ale niestey trudno znaleść jakiś wielki i gruby okaz - wiec zanim sie do niego dobierzesz to minie ciut czasu

:-)
 
 
Kre1t
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 20:08   

Dziekuje za porady. Napiszcie mi jeszcze jesli mozecie jakiego uzywac nawozu i jakiej ziemii?

:shock:
 
 
Kurzy
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 20:09   

Czesc!

Ja uzywam nawozu plynnego o naziwie POKON.
Jak narazie jestem zadowolony z niego.
Ale zastanowilbym sie jeszcze na twoim miejscu nad nawozem w granulkach.

Pozdrawiam
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 20:09   

Krecie pokona najlepssze holenderskie mysle ze w wiekszych sklepach ogrodniczych powinienes znalaesć

:-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-23, 20:10   

lub zajrzyj tutaj:

NAWOZY DO BONSAI

;-)
Ostatnio zmieniony przez szef 2008-05-07, 10:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 20:11   

Oprócz Pokon - Bonsai Food

Polecam Ci jeszcze Agrecol - Nawóz do Bonsai
Firma Florovit - dla drzewk ozdobnych - mających kwiaty
To zalezy jakie drzewko - jak kwiaty ma to lepiej cos do kwiatów jak iglak - to tez lepiej osobny itp itd - np firma agrecol i florovit ma pełno nawozów dla poszczególnych drzew
:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group