Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Śliwa - Kiedy?
Autor Wiadomość
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-01-04, 13:05   Śliwa - Kiedy?

Za moim oknem rośnie dwumetrowa śliwa, w domu kazali mi ją uciąć zeby nie powybijała okien na wietrze bo mieszkam na parterze w bloku.

Pytanie:

Musze zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej o wycięciu jej? Moge im podać kilka powodów.
Pytanie : Planuje obciąć ją jakieś 20cm nad żiemią bo ma ładny pień na dole i poczekać kilka sezonów aż sie ładnie odrodzi i potem wykopać, kiedy moge ją uciąć?
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-04, 13:56   

Tak, należałoby zgłosić do spółdzielni, że chcesz ją wyciąć - inaczej "życzliwy" sąsiad nakabluje ze wyciąłeś "stare drzewo" i będą problemy z udowodnieniem, że to tylko 2 metrowa śliwka samosiejka. W końcu teren należy do spółdzielni, jeśli dobrze rozumiem.
Normalnie nie można wycinać starych drzew innych niż owocowe, jeśli są posadzone planowo lub istnieją na planach terenu - trzeba mieć zezwolenie. 2 metrowa śliwa raczej nie jest stara.

Przycinać najlepiej w marcu, przed wypuszceniem liści, ale zabezpiecz ranę od razu maścią: np. Funabenem. Radziłabym przyciąć wyzej niż 20 cm, łatwiej potem przyciąć jeszcze raz niż odrobić zbyt niskie cięcie. Zwykle stosuje się proporcje: wysokość = 6 lub 10 x średnica pnia.
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-01-04, 17:23   

No ona jest tez blisko balkonu sasiadki i ona tez mi mowila zebym je wywalil, teraz siedzi w irlandii i nie nakablowalaby, nie jest to stare drzewko bo na dole ma cienki pien ale jak na bonsai w sam raz. Zglosze do spoldzielni, przyjada i pokaze im ja, powiem ze chce ja sciac o te 150cm i za jakies 3 lata wykopac calkiem. Nie bedzie problemow jak powiem ze w lato moze mi wybic okno i ze bardzo duzo mrowek mi wlazi do domu przez nia.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-01-04, 22:47   

Śliwa po tak drastycznym cięciu niemal na pewno wypuści wokół masę odrostów korzeniowych , ale to nie jest problemem jeśli będziesz je regularnie usuwał :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-01-05, 00:38   

Nie wiem co to dokladnie za sliwa, chyba "mirabelka". Kiedy mozna ją wykopywac? Tez marzec?
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-01-05, 12:24   

tak . marzec jest odpowiedni , ale jeszcze przed pojawieniem sie pakow na roslinie
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group