Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Topola Czarna
Autor Wiadomość
Tomik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-08, 18:47   Topola Czarna

Witam.
Chciałbym wczesną wiosną wykopać topolę czarną, drzewo jest dość solidne,pień u podstawy ma okło 10 cm w przekroju.
Rośnie na piaszczystym podłożu...z tego co widziałem to korzeń główny ma formę palową jest bardzo solidny, natomiast bocznych ma niewiele.
Teraz pytamko...czy odrazu amputować korzeń :-/ i zabierać do pojemnika, czy jednak najpierw odciąć główny i poczekać do przyszłego sezonu aż rozwinie bardziej korzenie boczne???, i dopiero wtedy przenieść ją do pojemnika.
Ma ktoś wogóle jakieś doświadczenie z yamadori topli czarnej??? :?:
Pozdrwaiam
Tomik
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-01-08, 18:52   

ciezko CI bedzie wogole Utrzymac drzewko przy zyciu , a to Dlatego ze posiada mala ilosc korzeni bocznych . zazwyczaj dzieje sie tak gdy roslina rosnie na piaszczystym podlozu i musi czerpac mikroelementy potrzebne jej do zycia z duzej glebokosci , dlatego ma tylko jeden korzen (polowy) . lepszy jest chyba ten drugi pomysl . w tym roku podkopac ze 2 razy i sprobowa ja pozyskac w roku natsepnym . wtedy zwiekszysz jej szanse na przezycie i moze uda ci sie ja zachowac . zazwyczaj odradza sie pozyskiwnia z takiego podloza , ale mozesz sprobowac. trzymam kciuki za to zeby roslina przetrwala . powodzenia
Ostatnio zmieniony przez pawel18 2008-01-09, 17:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Tomik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-08, 18:58   

tak myślałem...i tak zrobię jak napisałeś, dzięki za podpowiedż, (chciałem się jednak upewnić) mam czas niech siedzi sobie i 2 sezony, oby tylko przeżyła te moje "wykopki"i "podkopki" ;-)
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-01-08, 19:09   

mysle ze wiesz jak sie do tego zabrac , ale tak dla pewnosci napisze ze podkopac musisz na conajmniej 2 razy . to znaczy ze przy pierwszym podkopywaniu podkopujesz z jednej strony , a po jakims czasie podkopujesz z drugiej . wtedy jest najwieksze prawdopodobienstwo ze roslina przetrwa w glebie bez problemow az do czasu pozyskania . to na pewno jest lepszy sposo anizeli podkopywanie calosci od razu , zwlaszcza w takim niekorzystnym podlozu .
 
 
 
Tomik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-08, 21:49   

no tak...ale lepiej najpierw ciachnąć główny, czy boczne
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-09, 05:49   

Przypominamy początkujacym, że jeśli się nie ma doświadczenia, po prostu nie należy zabierać się za yamadori. Paweł niestety też zna to tylko z książki i z innych postów na forum, pewnie nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo wszystko popsuć.

Pawle, podoba mi się twoja wizja, że topola czerpie sobie MIKROORGANIZMY potrzebne jej do życia... i to korzeniem POLOWYM...

Co do topoli w ogóle: nie stosuje się raczej tego gatunku na bonsai (z bardzo nielicznymi wyjątkami) ponieważ jest to drzewo o bardzo krótkim czasie życia w stosunku do innych. Szybko rośnie, to fakt, ale drewno topoli jest inne niż większości drzew, łatwo próchnieje, tak już jest "zaprogramowane". Gałązki są kruche i łamliwe, łatwo połamać przy formowaniu.
 
 
Tomik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-09, 11:00   

Generalnie cała sztuka bonsai jest trudna, nawet b.trudna....dzieki za rady, ale życie to nie jest bajka, życie to jest bitwa,więc warto próbować :-)
Temat uważam za zamknięty.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group