Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rafia
Autor Wiadomość
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-05, 19:51   Rafia

Wyczytałem w necie że zamiast rafi np.do szczepień, łączenia gałązek itp. można stosować taśmę teflonową, co otym myślicie?
 
 
kychu0
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-06, 21:20   

Witam
Jeżeli chodzi o to czy używać rafii czy czegoś innego to zależy co chcesz zrobić. Rafia jako włókno naturalne teoretycznie jest najlepsze, ale ma i swoje wady: trzeba ją moczyć przed użyciem, umiejętnie stosować (np przy łączeniu dwóch lub trzech odcinków). I dlatego nikt kto zajmuje się profesjonalnie np szczepieniem nie używa rafii. Zamiast niej używają nie teflonu lecz specjalnej gumki. Dlaczego ? Po pierwsze gumka dociska zraz i podkładkę, jest łatwa do stosowania, nie wrasta w roślinę bo może się rozciągnąć wraz ze wzrostem rośliny i najnormalniej pęka po pewnym czasie. Podejrzewam, że po nałożeniu teflonu "ugotujesz" roślinę całkowicie. Bonzaiści używają najczęściej rafii bo to materiał naturalny, daje roślinie oddychać po zarafiowaniu dużych partii rośliny i dobrze wygląda. Chociaż ja widziałem w necie mocno zawiniętą roślinę i nie była to gumka o której była mowa ani rafia. Ja osobiście stosowałem do ekstremalnych gięć sosny takiej taśmy samowulkanizującej. Miało to swoje złe jak i dobre strony. Ale o tym innym razem.
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-06, 21:30   

Do szczepień jest również tasma (opisana zawsze po angilesku - grafting tape), i jest to w handlu w sklepach bonsaiowych. Z czego jest, niestety nie wiem, ale całkiem mozliwe, że chodzi Ci właśnie o tą taśmę.
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-07, 16:48   

Masz racje Szefie to to samo,wyczytałem w googlach.Dzięki.
 
 
Trium
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-23, 18:52   

teflon jest stosowany w hydraulice do uszczelniania złączek itp więc nie wiem czy się nadaje bo jest z gumy tak jakbu więc nie przepuści wilgoci i moze wszystko gnić
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group